Голоси Чорнобиля.

chernobyl1В більш сучасній історії України день 26 квітня пов’язаний з трагічною подією. О 1 год 23 хв сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС. Сумарна радіоактивність викинутих у повітря речовин склала 50 млн кюрі – це у 40 разів більше, ніж при вибуху бомби у Хіросимі у 1945 році. Про цю вражаючу подію і про новокаховчан, які брали участь у ліквідації  наслідків Чорнобильської аварії, вам сьогодні нагадає директор музею історії Нової Каховки В.Лозовий.

Про соціальний захист чорнобильців розповідає  спеціаліст УПСЗН Ольга Хлань.

Сьогодні минає 30 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Наслідки цього ядерного лиха Україна долає і досі. Із зони відчуження було евакуйовано понад 115 тис людей. Нині у 30-км зоні мешкають самосели – 80 осіб у Чорнобилі і близько 100 осіб у селах в 30 км зоні.  Радіація не змогла витіснити з цієї території тварин, тому нині там збільшуються популяції вовків, лисиць, оленів та різних видів птахів, яких до аварії не бачили в цьому краї. 15 років на Чорнобильській АЕС не виробляється електроенергія. Але тут досі працюють близько 2 тис чоловік. Атомоград Прип’ять мав стати гордістю радянської України. Для працівників Чорнобильської АЕС були створені максимально комфортні умови. Нині ж тут – зарослі деревами вулиці, вікна без шибок, в будівлях обвалилися внутрішні перекриття. Зараз в місті не проживає жодна людина. Через 30 років величезні площі навколо Чорнобильської АЕС  на території  України та Білорусії є безлюдними. Після аварії території тодішньої Білоруської РСР отримали до 70% радіоактивних викидів. Понад 20% сільгоспугідь республіки були забруднені. Через 11 років після Чорнобильської аварії  з друку вийшла документальна повість  білоруської письменниці Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього». Нині вона – лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року. Для книги Світлана Алексієвич зібрала розповіді людей, які пережили катастрофу. Це рідні загиблих і ліквідатори – ті, хто усував наслідки аварії, а також вчені, лікарі, вчителі, переселенці із зони Чорнобильського лиха, матері дітей, які народилися інвалідами. Нещодавно за книгою Світлани Алексієвич режисер з Люксембургу Пол Крухтен створив фільм під назвою «Голоси Чорнобиля». Прем’єра фільму вже відбулася в Італії, її побачили у Люксембурзі. Український глядач побачить фільм у липні 2016 року на Одеському кінофестивалі.

Чорнобильське лихо знайшло відгук в українській поезії, прозі і музичній творчості українців. Одна з таких пісень прозвучить сьогодні. Співає Наталія Май «Чорнобильська біда» – 3.05.

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.