«А я туди рвався за покликом серця…»

Albin-Gavdzinskiy4 липня – день пам’яті Народного художника України, Почесного громадянина Нової Каховки Альбіна Станіславовича Гавдзинського, якому у цьому році мало б виповнитися 93 роки.

До дня народження талановитого художника у картинній галереї нашого міста, яка носить його ім’я, відкрилася виставка фондового живопису Альбіна Станіславовича Гавдзинського під назвою «Із папок…», яка працюватиме з 4 по 10 липня. Відомий майстер закарбував у власних роботах життя та безперервний ритм будівництва міста  і Каховської гідроелектростанції. Ці яскраві роботи він свого часу передав у дар Новокаховській картинній галереї. Альбін Гавдзинський  народився на Одещині, в селі Бобрики, у польській сім’ї. Батько був звичайним хліборобом. Глибоко віруюча мати виховувала дітей у любові та повазі. У батьківському домі  не промовляли лайливих слів, поважали особистість кожного. У 1930 році родина переїхала до Одеси. Тут Альбін Станіславович  став вихованцем ізостудії Палацу піонерів, і в 15 років вперше виставив свої роботи на для оцінки глядачів. Репродукції двох його робіт були опубліковані  у московському журналі «Юний художник».

У 1940 році Гавдзинський вступив до відділення живопису Одеського художнього училища . Але через рік почалася війна, і 17 річного художника призвали до армії. Закінчив Чернігівське училище, після чого п’ять років служив інструктором школи пілотів і готував льотчиків для фронту. Після війни з відзнакою закінчив Одеське художнє училище і отримав рекомендацію до Ризької Академії мистецтв. Але замість цього приїхав на будівництво Каховської ГЕС. Академією для нього стала Нова Каховка. Навесні 1950 року Альбін Станіславович був вже у селі Ключовому. В нашому місті, за його словами, пройшли кращі п’ять років його життя. Він був свідком перших караванів, які везли вантаж на будівлю. Бачив, як закладали перший камінь молодого міста. Молодий художник оселився у старенькій хаті, вкритій комишем, де мешкали колгоспники артілі ім.. Горького. Тут у квартирі Григорія Павловського  і оселився художник. Нині на місці, де стояла колись ця хатина, зведено обеліск Героям Громадянської і ВВ війни.

mid_ALBINGAVDZINSKIIPERSONALNAYAVISTAVKA4

За п’ять років перебування на будівництві Нової Каховки Альбін Гавдзинський  створив 237 картин. У 1951 році він став учасником Всесоюзної виставки у Третьяковській галереї. За картину «Каховський порт у дні початку великої будівлі» його прийняли у кандидати до членів Спілки художників СРСР. А вже через три роки в Одесі відбулася його перша персональна виставка.

gavdzinskij_albin_leto_112x821_586x424

На каховських сипучих пісках вирувало життя, молодь з’їжджалася сюди зі всієї великої країни. І героїчна праця будівельників стала для Альбіна Гавдзинського натхненням.  Коли він малював людей, то намагався не відволікати їх від роботи, щоб зобразити  реальні епізоди появи молодого міста. Приходили баржі з цеглою для перших будинків – і одночасно народилися картини «Перші будиночки», «Пляж». Почали рити котлован – і ця подія залишилася на картинах «Земснаряд», «Зачистка котлована».

Газета «Нова Каховка» від 19 грудня 1961 року повідомляла, що «у суботу, 16 грудня, в лекційній залі Палацу культури відкрито виставку картин Альбіна Гавдзинського, піднесених художником в дар Новій Каховці. Перший секретар міськкому партії Касьяненко вручив Гавдзинському пам’ятний адрес та золотий наручний іменний годинник».

Подаровані місту 237 картин стали основою колекції Новокаховської картинної галереї, яка була відкрита у листопаді 1967 року. Нині вона носить ім’я Альбіна Гавдзинського.

Альбін Станіславович мав звання знатного будівельника Каховської ГЕС. І це справедливо – адже цілих п’ять років знаходився пліч-о-пліч з будівельниками міста – у літню спеку та зимову заметіль. У кожній картині – могутнє дихання будівництва, каховські пейзажі, портрети  будівельників – справжній художній літопис. Художник часто відвідував місто своєї молодості, і щоразу дарував якусь зі своїх робіт. Таким чином зібрання картинної галереї нараховує майже 300 авторських картин Гавдзинського.

В одному з інтерв’ю у 2007 році А.С.Гавдзинський так згадував роки на будівництві Каховської ГЕС: «Я був абсолютно вільним художником, щоб не впустити нитку подій і зафіксувати приголомшливі моменти: роботу земснарядів, каравани самоскидів, феєрверк зварювальних робіт… Вражав масштаб будівництва – на очах творилася історія. Я взяв на себе роль художнього літописця… У 1960 році я підніс  у дарунок місту Нова Каховка 237 робіт, написаних безпосередньо на будівництві ГЕС. Спочатку виставка була розгорнута в Одесі в Музеї західного мистецтва на Пушкінській. Потім виставка переїхала  у Нову Каховку. У 1961 році я був обраний Почесним громадянином Нової Каховки, мені присвоїли звання знатного будівельника Каховської ГЕС. Признаюся, багато хто дивувався: «І навіщо він мотається в Каховку. Адже це так неймовірно важко?» А я туди рвався за покликом серця…І аж ніяк не міг передбачити, що уряд дасть згоду на відкриття картинної галереї в Новій Каховці, а у 2003 році надасть їй моє ім`я – в той рік я подарував місту ще 27 картин».

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.