26 років – Декларації про державний суверенітет України!

index16 липня 1990 року Верховна рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. В цьому році виповнюється 26 років з дня її прийняття.

Історики нагадують, що, починаючи з 15 травня 1990 року, вперше в історії України Верховна рада республіки стала працювати у парламентському режимі. Основним здобутком першої сесії українського парламенту стала Декларація про державний суверенітет України, яка складається з 10 розділів.  У преамбулі цього документа проголошувалося «верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади республіки в межах  її території та незалежність, рівноправність у зовнішніх  відносинах».

Декларацією визнавалося право української нації на самовизначення, держава повинна була захищати і охороняти національну державність українців. Єдиним джерелом державної влади визнавався народ, а Верховна рада УРСР могла виступати від його імені. У Декларації мова йшла про принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Територія України проголошувалася недоторканою. Вперше після багаторічного замовчування  Декларація визнавала невід’ємні права і свободи людини.

У розділі про економічну самостійність  проголошувалося, що «земля, її надра, повітряний простір, водні й інші природні ресурси є власністю українського народу, тобто громадян всіх національностей України».

Декларація мала забезпечувати національно-культурне відродження українського народу і задовольняти національно-культурні, духовні і мовні потреби українців, що проживають за межами України.

Передбачалося створення власних Збройних сил. Відповідно до Декларації, Україна брала зобов’язання не поширювати , не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю.

Одним з ключових пунктів – «Екологічна безпека» – передбачалося створення національної комісії для радіаційного захисту населення, що було необхідно у зв’язку з аварією на ЧАЕС. Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України.

Декларація про державний суверенітет не мала статусу конституційного акту і тому залишилася планом на майбутнє. Безумовно, вона мала велике історичне значення. Суверенітет офіційно визнано необхідною умовою подальшого розвитку української нації. Було закладено основи майбутньої незалежності держави, зроблено перший крок на шляху до неї.

Незабаром після прийняття Декларації  18 липня 1990 року Головою ВР УРСР було обрано Леоніда Кравчука.  24 серпня 1991 року відкрилася позачергова сесія  Верховної Ради України. Її засідання відбулося через кілька днів після спроби державного перевороту, яку намагалася здійснити 19 серпня група найвищих державних посадовців СРСР.

Під час сесії Верховної ради УРСР 24 серпня 1991 року було проголошено незалежність України, яка мала бути підтверджена на референдумі 1 грудня 1991 року. В референдумі взяли участь 84,2% виборців. З тих, хто проголосував, 90,32% підтримали  незалежність України. Одночасно з референдумом відбулися вибори Президента України. Серед 6 кандидатів майже 62% виборців підтримали Леоніда Кравчука.

Ось такі вони, сторінки історії нашої України. А ми вітаємо вас з 26-ю річницею прийняття Декларації про державний суверенітет України.

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.