«Сини йшли дорогами війни…».

foto-1_587x440

2 листопада новокаховчани вшанували пам’ять захисників України, що загинули, визволяючи нашу країну від фашистів. Мітинг відбувся у міському Парку Слави. В ньому взяли участь керівництво міста, керівники та працівники установ, підприємств, організацій, ветерани, учасники нинішніх бойових дій на Сході України, школярі та студенти, мешканці і гості Нової Каховки.

Героїчна епопея звільнення України від фашистів тривала майже 2 роки, з 18 грудня 1942, коли був звільнений перший населений пункт Луганської області, до 28 жовтня 1944 року, коли радянські війська вийшли на західний кордон у Закарпатті.

     Спочатку – Мелітопольсько-Каховська операція, стрімкий наступ радянських військ, з 1 по 5 листопада – звільнення близько 240 населених пунктів на Лівобережжі Херсонщини, прорив укріплень ворога на Перекопі, форсування Сиваша, бої за Херсонський плацдарм поблизу залізничної станції «Цюрупинськ», де загинули 3,5 тисячі воїнів зі складу 13-го стрілецького і 2-го механізованого корпусів. Вони поховані у двох братських могилах в центрі Цюрупинська – нині місто Олешки.

     Жорстокі бої за Нікопольський плацдарм, який від В.Лепетихи до Кам’янки Дніпровської сягав 130 км. Остання територія на лівому березі Дніпра, яку німці намагалися утримати. Опір фашистів тут долали 3-тя Гвардійська Армія генерал-лейтенанта Лелюшенка, 5-а ударна Армія генерал-лейтенанта Цвєтаєва, 28-а Армія генерал-лейтенанта Грєчкіна, за підтримки 8-ї повітряної Армії генерал-лейтенанта Хрюкіна, 44-ої Армії генерал-лейтенанта Хоменка. Далі –Нікопольсько-Криворізька операція, і звільнення північних районів майбутньої Херсонщини.

     На території, де нині розташована Новокаховська міська рада, бої тривали 140 днів, з 28 жовтня 1943 по 16 березня 1944 року. Безпосередньо Каховку, Британи, Ключове, Нову Маячку звільняли 44-а і 2-а Армії, воїни 5-го Донського кавалерійського корпусу генерал-лейтенанта Селіванова, 4-го гвардійського механізованого корпусу генерал-лейтенанта Танасчишина, 417-ї і 61-ї дивізій. До середини листопада з-під Скадовська  сюди підійшла 33-а стрілецька дивізія полковника Угрюмова. На честь її воїнів в Новій Каховці на площі Сільських будівельників  споруджено монумент.

     В боях за Британи 417 дивізія за 4 дні втратила половину свого складу. За даними міської Книги пам’яті, з населених пунктів Новокаховської міської ради пішли воювати понад тисяча воїнів. Не повернулися додому 599. Багато воїнів, призваних з Дніпрян, Основи, Маслівки, Корсунки, Обривок, загинули в боях за Нікопольський плацдарм на території Горностаївського, В.Лепетихського та інших районів Херсонщини.

     В боях за звільнення Херсонщини на обох берегах Дніпра загинули і померли від ран майже 47 тис. воїнів. 34 воїни стали Героями Радянського Союзу, тисячі відзначені орденами і медалями.

Про ці події згадали учасники мітингу у міському Парку Слави.

foto-2_587x440

Міський голова В.Коваленко, звертаючись до новокаховської громади, сказав:

«У кожної людини – своя доля. Але кожен з нас є громадянином країни, де народився. І наші долі стають одним цілим з долею нашої країни. Так було і в ті важкі 40-ві роки минулого століття. Війна, що прийшла на нашу землю, стала гіркою долею всього народу. На алеї в міському Парку Слави знайшли вічний спокій бійці, чия доля нам невідома. Відомо лише те, що вони полягли за нашу землю, наше майбутнє. За те, щоб такого кровопролиття більше не було. Щоб люди дивилися один одному у вічі, а не через приціл зброї. Нажаль,спокою на нашій землі немає і сьогодні. Щоденно проходячи алеями парку, ми не завжди згадуємо, що тут поховані наші захисники, які життя віддали за наше мирне майбутнє. Пам’ятайте про них, несіть відповідальність за рідних, за місто, за землю, на якій живете. Бережіть її від військових конфліктів. Нехай нам допоможе у цьому пам’ять про загиблих».

foto-3_587x440

Учасник бойових дій у Другій Світовій війні, 92 річний полковник у відставці Степан Тимофійович Міненко подякував керівництву міста і новокаховській громаді за увагу до ветеранів, до пам’ятних місць і поховань. І від імені всіх фронтовиків просив наступні покоління ніколи не забувати цих подій і шанувати пам’ять визволителів України.

Звертаючись до ветерана, міський голова В.Коваленко дав йому «бойове завдання» – не здавати позицій, представляти ветеранів Нової Каховки на подальших зустрічах і урочистостях, і побажав Степану Тимофійовичу довгого активного життя і миру.

Що таке військові дії, поранення і втрати, добре знають і сучасні українські воїни. «Пам’ятайте своїх захисників». На цьому наголосив, звертаючись до громади, голова  громадської організації воїнів АТО «Біла стріла» Дмитро Марков.

foto-4_587x440

Секретар Новокаховської єпархії, протоієрей Миколай нагадав: розбрат, чвари роблять нас слабкими і вразливими для ворога. Лише чуючи і розуміючи один одного, у злагоді ми стаємо непереможними. Слід пам’ятати про це і про тих, хто захищав Україну 73 роки назад, і хто захищає її сьогодні. Відбувся молебень за загиблими.

foto-5_587x440

Новокаховчани вшанували пам’ять українських воїнів-земляків, що загинули на сході України за останні два роки. Це Сергій Подгорний, Віктор Галета, Денис Перепелиця, Олег Гребінський, Роман Гавриленко, Валерій Вахненко. До Вічного вогню у Парку слави вінки від громади поклали учасник бойових дій, полковник у відставці Степан Тимофійович Міненко і від молоді – Майстер спорту Міжнародного класу з легкої атлетики (метання молоту), триразова учасниця Олімпійських ігор Ірина Новожилова.

foto-6_587x440

foto-7_587x440

foto8_587x440

Міський хор ветеранів війни та праці (керівник Світлана Ричкова) виконав пісні про війну.

foto-9_587x440

Над парком Слави лунало «Сини йшли дорогами війни, сини – чорноброві, кароокі…». У серці болем відгукувалися вже нинішні, трагічні події на сході України. Дійсно, двері у пекло війни відчинити легко. Значно важче це полум’я загасити. Не додавайте вогню чварами та розбратом, ненавистю і злобою. І пам’ятайте про тих, хто своїм життям захищав і захищає сьогодні наш спокій і мир.

foto-10_587x440

foto-11_589x442

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.