9 листопада – День української писемності та мови.

foto-1_589x785

«Все як пісня у ній звучить…»

Мова є канвою , на якій людина вишиває узори свого життя.

Купана – цілована хвилями Дніпровими,

Люблена-голублена сивими дібровами.

З колоска пахучого,з кореня цілющого

Із усмішки і сльози, сонця, вітру і грози

Наша мова  (Н.Білоцерківець).

Народна мудрість говорить: «До словечка, до слов’ятка притулися – може, так хоч мови рідної навчишся».

Тож нанизуйте слова, як намистинки, бо слово – це життя. Саме із життя взяті наші приказки, прислів’я, приповідки, байки, лічилки. Ось приклад лічилки:

«Тут баба ворожила, кусок сала положила, тут воно є, щастя моє».

Якщо з українською мовою

У тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби її, як весняний ряст.

Примусова тим, хто цурається,

А хто любить – той легко вчить:

Все, як пишеться, у ній вимовляється,

Все як пісня у ній звучить.

Слова в нашій мові щирі, добрі, сонячні. А добре слово добром і озветься. І нехай,засвоюючи це добре слово, ростуть наші діти. І буде воно для всіх оберегом.

Тому що найхарактерніша ознака індивідуальності народу – це його мова. Саме в мові відбито характер народу.

Вольтер говорив: «Усі важливіші іноземні мови можна вивчити за шість років. Але для того, щоб вивчити свою, недостатньо усього життя».

В Україні існує картотека реєстру слів української мови загальним обсягом близько 40 млн. слів. Це ще раз підтверджує багатство нашої мови. Тож «…шануймо мову над усі Боги, якщо ми хочем зватися народом».

Василь Сухомлинський  наголошував, що спілкування через слово прилучає дитину до культурних надбань українського народу, його звичаїв і традицій. Слово – найтонше доторкання до серця. Воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру у добро, і гострим ножем, і брудом. Мудре і добре слово дає радість. Нерозумне і зле, необдумане, нетактовне може образити, глибоко ранити людину.

Чи остерігаємось завдати необережним словом душевної, нерідко смертельної рани співрозмовникові? Спостереження засвідчують: не всі і не завжди. Вже давно стали хрестоматійними приклади невмілого, брутального спілкування між продавцями і покупцями у магазинах, між пасажирами у транспорті, у сфері обслуговування… Живучи в постійному дефіциті доброти, милосердя, любові, ми непомітно для себе спростили та збіднили мовний етикет… А зовсім недавно кодексом народної моралі засуджувалося лихослів’я. Дуже небезпечним було вживання лайливих слів у хаті. Вважалося, якщо в таку хвилину в печі пікся хліб, то він міг не вдатися.

До гарного слова нам треба звикати,

Щоб мова була, як дзвінке джерело.

Подумай сім раз перед тим, як сказати,

Щоб слово твоє людям радість несло.

Щоб чарами ніжними слово дзвеніло,

Напоєне ласкою завжди було,

З добром і любов’ю від серця летіло

Й до іншого серця зі щирістю йшло.

Кожного року бібліотека нашої школи проводить тиждень, присвячений Дню української писемності та мови. Найрізноманітніші заходи з цього приводу тривають впродовж тижня. Це конкурси, книжкові виставки та полиці, мовні вікторини, урок спілкування»Чистіша від сльози хай буде мова», година потіхи «Україна сміється», літературні сундучки та ігрові скриньки, мовна скарбничка «У світі цікавих слів та висловів», презентація «Поважний чарівник на ім’я «Словник», літературний конкурс «Доскажи словечко», урок вільних думок «Я знаю силу слова», хвилинки-перепочинки під час перерв. Всі ці заходи направлені на те, щоб учні мали змогу поринути у багатющий світ  краси і принад рідної мови, формувати мовленеві здібності, збагачувати словниковий запас.

foto-2_589x442

А мова нашого народу – явище дивне. Юрій Мушкетик писав: «Слова – це крила ластівки: вона їх не відчуває, але без них не може злетіти». Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота  нитка, яка веде з давнини в наші дні».

Українська мова посідає друге місце в світі за мелодійністю, віддаючи першість лише італійській.

Одна вона у нас така –

Уся співуча і дзвінка.

Уся плакуча і гримуча,

Хоч без лаврового вінка (Т.Шевченко).

Завідуюча бібліотекою ЗОШ №10 Надія Ольхова   

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.