«Їх кроки – з атомної ночі…».

foto-1_586x440

15 грудня 2000 року о 13.17 за наказом Президента України під час трансляції телемосту Чорнобильська АЕС – Національний палац «Україна», поворотом ключа аварійного захисту реактор енергоблоку №3 Чорнобильської АЕС було зупинено назавжди, і станція припинила генерацію електроенергії. Зруйнований в 1986 році реактор, що містив 66 тонн розплавленого ядерного пального і 37 тонн радіоактивного пилу, було закрито захисним саркофагом, зведення якого завершилося 14 грудня 1986 року. Саме з цією подією пов’язано  День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Цю дату було встановлено Указом Президента України від 10 листопада 2006 року. Вона нагадує про мужність ліквідаторів.

foto-2_586x440

Жахливі події 1986 року ніколи не зітруться в пам’яті українців. Ця катастрофа є болем для всієї України. Тепер не лише в день, коли сталася Чорнобильська трагедія, 26 квітня, але й 14 грудня Україна вшановує пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха. Це була найбільша екологічна аварія ХХ-го століття. Разом з іншими ліквідаторами в зоні чорнобильського лиха працювали і новокаховчани.

foto-3_586x440

foto-4_586x440

14 грудня у великій залі виконкому зібралися ліквідатори та їх родини, керівництво міста на чолі з міським головою В.Коваленком, керівники та працівники управлінь та установ, які безпосередньо вирішують питання соціального захисту чорнобильців.

Звертаючись до присутніх у залі, міський голова В.Коваленко сказав:

«Наша Україна – країна, в якій є все для того, що українці могли бути щасливими. Тут привітні люди, з багатою душею, щедрі, співучі, талановиті, гарні. Тут є все – гори, степ, море, ліси та ріки, водоспади і навіть пустеля. Але в історії України, нажаль, постійно існує велика кількість проблем, смутку і горя, випробувань нелюдського рівня.

Чорнобильське лихо прийшло на нашу землю, і в самому центрі  України вразило її у саме серце. Ті,хто встав на захист країни від радіаційного лиха, віддали своє життя, втратили здоров’я. Мешканці чорнобильської зони змушені були піти зі своїх домівок, стали переселенцями. Трагедія Чорнобиля сьогодні відгукується зростанням кількості онкологічних захворювань.

Новокаховчани були учасниками ліквідації Чорнобильської аварії, наше місто свого часу прийняло до себе переселенців.

Мої з вами зустрічі завжди є щирими, неформальними. Я знаю долю багатьох з вас. Дуже хочу, щоб ви відчували увагу до вас, підтримку з боку міської влади, щоб отримували всі передбачені для вас пільги і допомоги. Крім всього, що ви отримували до сьогоднішнього дня, наступного року маємо намір з міського бюджету запровадити щорічну матеріальну допомогу кожному з чорнобильців.

Проявом справжнього патріотизму мають стати зустрічі з чорнобильцями, розповіді про чорнобильські події – у кожному навчальному закладі.

Бажаю вам здоров’я  і довгого, активного життя. Щоб ви раділи світу, який ви врятували. Раділи дітям і онукам. Були прикладом мужності для земляків.

Від керівництва міста завжди можете розраховувати на допомогу. Але краще нехай це буде допомога на щасливі  події – народження дітей або весілля».

До присутніх у залі  звернувся учасник ліквідації наслідків Чорнобильської аварії, ліквідатор 1-ї категорії, член міського осередку «Союз Чорнобиль України» Олег Юхимович Білоус. Він побажав здоров’я, родинної злагоди, щоб кожна сім’я була щасливою.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять ліквідаторів, які загинули або пішли з життя. Вінок до пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії   від ново каховської громади поклали ліквідатори наслідків аварії   Олег Юхимович Білоус і Сергій Вікторович Веселий.

Лунали слова вдячності всім, хто ціною власного здоров’я і життя долав  атомну стихію. Хвилюючими виступами ліквідаторів привітали школярі та студенти міста.

foto-5_586x440

foto-6_586x440

foto-7_586x440

А потім міський голова В.Коваленко і начальник УПСЗН О.Стоянчук вручили нагороди ліквідаторам – медалі «За мужність та героїзм». Такими медалями будуть нагороджені 140 чорнобільців. З них 47 – 1 категорії, 73 – другої категорії, і 20 – третьої категорії.  Перші 20  медалей було вручено під час зустрічі 14 грудня.

foto-8_586x440

foto-9_586x440

foto-10_586x440

foto-11_586x440

foto-12_586x440

foto-13_586x440

foto-14_586x440

Міський голова В.Коваленко запропонував в подальшому здійснити нагородження інших чорнобильців під час багатолюдних зібрань – на апаратних нарадах та сесіях  міської ради. Щоб якомога більше новокаховчан – в першу чергу керівників установ, підприємств та організацій – змогли побачити і привітати нагороджених ліквідаторів, подякувати їм за врятовану країну, за мужність та героїзм. «Всіх цих людей громада повинна знати в обличчя», – сказав Володимир Коваленко.

foto-15_586x440

Задворний В.
Героям Чорнобиля

Коли зловісна блискавиця
Сторуко в серце уп’ялась,
І опалила ваші лиця,
І в танці дикому зайшлась,
Коли вже й хмари спопеліли
У знавіснілому вогні, –
Ви смерть приборкати зуміли
На тім, останнім рубежі.
Не віддали їй на поталу
Світанків наших ніжний щем,
Ви, як один супроти стали,
Пекельним січені дощем.
У тій жорстокій веремії
Ви до кінця тримали бій
І пронесли свої надії
Крізь вогнецвіт своїх надій.
Шумлять жита, як і раніше,
Пливуть у небі літаки…
За вас історія допише
Суворі подвигу рядки.

 

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.