Українські господарства атакує африканська чума.

foto 1 (1)_586x440

3 лютого у Новій Каховці  відбулося засідання  Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, яке провів заступник міського голови Володимир Сироватка. Він повідомив – на Херсонщині виникла загрозлива ситуація щодо розповсюдження африканської чуми свиней. В зоні зараження опинилися Іванівський, Олешківський райони. Вже є випадки захворювання у Голій Пристані. Тому на засіданні були обговорені заходи, які унеможливлять розповсюдження  африканської чуми свиней на території  Новокаховської міської ради.

Про ситуацію на Херсонщині проінформувала в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в м. Нова Каховка Світлана Собко. За її словами, з 2017 року в Україні зафіксовано 21 випадок африканської чуми. З них 2 випадки – в Херсонській області – в Іванівському районі (с. Іванівка) і Олешківському районі (с. Верхні Саги). Захворіли тварини, які утримувалися в домашніх умовах. В Іванівському районі у фермерському господарстві господарі звернулися до ветеринарів лише тоді, коли загинуло майже десять свиней. Дослідження підтвердило наявність захворювання.

Як повідомила Світлана Собко, рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії ( ДНПК) Херсонську область визнано загрозливою зоною.  Після підтвердження захворювання оголошено 40-денний карантин. А це – заборона вивозу м’яса свиней та живого поголів’я за межі зони ураження.

Щоб не допустити розповсюдження африканської чуми свиней, на території Новокаховської міської ради вживаються необхідні заходи. Зараз на ринках припинено продаж свинини. Ця заборона діятиме до того часу, поки не буде перевірено все поголів’я свиней, які є у фермерських та приватних господарствах. Буде проведено облік поголів’я по всіх сільських та селищних радах.

Триває обстеження великих товарних свиноферм – це «Фрідом Фарм Бекон»  в селищі Калинівка Каховського району, і «Зоотехнологія» в Цюрупинському районі, с. Виноградово. Результати обстеження дозволять або навпаки заборонять цим підприємствам продаж свинини.

Станом на 3 лютого, згідно рішення Державної надзвичайної  протиепізоотичної комісії, заборонено весь подвірний забій свиней і реалізація м’яса на ринках. Власникам потрібно зареєструватися у службі та виконати всі вимоги законодавства, зокрема, і щодо утримання свиней, зазначила Світлана Собко.

На території Новокаховської міської ради нині працює чотири свиногосподарства – це фізичні особи-підприємці. На теперішній час заяви для проведення обстеження надало лише одне господарство.

Проводиться перевірка забійних підприємств – це бойні, які є на території Новокаховської міської ради. Їх три – Новокаховський м’ясокомбінат, ФОП Кобець і ФОП Швець. Останнє з підприємств вже пройшло перевірку і йому буде надано право проводити забій з господарств, в яких африканську чуму не виявлено.

Світлана Собко звернула особливу увагу на ситуацію в місті зі стихійною торгівлею. Адже, за її словами, це найперше місце для розповсюдження інфекцій, і зокрема – африканської чуми. Світлана Собко закликала працівників поліції до більш активних дій по припиненню торгівлі у невстановлених місцях. Випадки бездіяльності призводять до того, що на сьогодні в Україні африканська чума свиней розповсюдилася на 21 область, зафіксовано вже 169 випадків зараження. До речі, в разі зараження однієї тварини знищувати доводиться все поголів’я, яке потрапляє у трикілометрову зону зараження, бо від африканської чуми немає ні вакцини, ні методів лікування, зазначила Світлана Собко. Решта тварин знаходиться під наглядом. В разі виявлення чергового захворювання знову вводиться карантин на 40 днів.

Як зазначив Володимир Сироватко, торгівля свининою буде дозволена лише з тих господарств, які пройшли перевірку і не мають випадків захворювання африканською чумою. «Ми не ставимо задачу припинити реалізацію свинини на ринках,- сказав Володимир Сироватка. – Наша мета – поставити ситуацію під жорсткий контроль і не допустити розповсюдження захворюваності».

Згідно рішення обласної комісії, нині в обов’язковому порядку проводиться облік поголів’я свиней у приватному секторі. Завершується ця робота в Райській сільській раді. Протягом трьох днів такий облік проведуть на всій території Новокаховської, Дніпрянської і Таврійської рад. Тож Світлана Собко звернулася до відповідальних на цих територіях з вимогою пришвидшити цю роботу.

На зрозумілу стурбованість директорів міських ринків щодо відсутності м’яса на прилавках, можливе зростання ціни на свинину  і  втрату реалізаторами доходів начальник Управління з НС і ЦЗН Олександр Бараніченко відповів: «Наслідки можуть бути ще гіршими,  якщо виникне надзвичайна ситуація. Тоді всі поголів’я свиней доведеться знищити  і спалити. Щоб упередити такі наслідки, зараз необхідно суворо дотримуватися заходів, які будуть прийняті комісією».

foto 2_586x440

          Отже комісія вирішила:

  1. Взяти до відома інформацію в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в м. Нова Каховка С.М.Собко про епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней.
  2. Визнати, що на сьогоднішній день існує реальна загроза занесення забрудника африканської чуми свиней на територію Новокаховської міської ради із сусідніх районів області. Ця загроза  вимагає негайного виконання заходів з організації та посилення контролю за переміщенням тварин та продукції з них;
  3. Затвердити детальний перелік дій різних служб в разі виникнення африканської чуми свиней на території Новокаховської міської ради;
  4. Тимчасово заборонити обіг, сертифікацію, переміщення живих свиней, сировини та продукції свинарства в загрозливій зоні Херсонської області.
  5. Тимчасова заборона щодо обігу та переміщення свиней, сировини та продукції свинарства, що приходять із господарств, в тому числі з ОСГ, які розводять або утримують свиней на території загрозливої зони, може бути переглянута за результатами епізоотичних обстежень господарств та підтвердження забезпечення високого рівня безпеки господарств.
  6. Тимчасово заборонити на території загрозливої зони забій свиней, крім як для особистого споживання, і не на забійних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл.
  7. Вжити невідкладних заходів щодо припинення діяльності стихійних ринків та інших несанкціонованих міст торгівлі живими тваринами та продуктами тваринного походження, де не організовано роботу лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи.
  8. Заборонити реалізацію продукції тваринного походження на ярмарках, виставках тощо без проведення ветеринарно-санітарної експертизи в державних лабораторіях.
  9. Забезпечити розроблення та затвердження регіональної програми по відшкодуванню збитків, завданих власникам тварин внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та передбачити у відповідних бюджетах фінансування вказаних програм.
  10. Враховуючи результати обстеження та забезпечення умов належного ветеринарного і санітарного контролю за забоєм свиней, дозволити проводити забій свиней з господарств всіх форм власності фабриці по виробництву м’яса ФОП Швець, та за результатами обстеження – ФОП Довжик.

11.Дозволити проводити переміщення живих свиней з господарства на забій на бойнях, які мають експлуатаційний дозвіл.

Відповідальні – Державна  надзвичайна протиепізоотична комісія при НК міській раді, управління Держпродспоживслужби в м. Нова Каховка.

 

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.