Про місцевий розвиток, орієнтований на громаду, говорили у Новій Каховці.

foto 1 (1)_587x783

7 червня у Новій  Каховці у конференц-залі яхт-клубу «Максим Марін» відбулася пленарна частина кластерного тренінгу в рамках спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

На заході були присутні заступник керівника проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Олена Рудич, заступник директора Департаменту інвестиційної, туристично-курортної діяльності та промислової політики Херсонської ОДА Тетяна Ужвій, заступник начальника відділу правового забезпечення управління Херсонської обласної ради Артур Глущенко, головний спеціаліст відділу контролю та ефективного використання об’єктів Херсонської обласної ради Тетяна Ляшенко, начальник відділу підготовки грантів та супроводження Олена Якуба. А також – представники, координатори, контактні особи з Херсонської, Одеської, Запорізької, Миколаївської і Київської областей.

foto 2_587x783

foto 3_587x440

foto 4_587x440

foto 5_587x440

Учасників семінару на землі Херсонщини від Херсонської ОДА привітала Тетяна Ужвій.  Зазначила: тут зібралися однодумці, які вже не вперше зустрічаються. Під час 3-ї фази на Херсонщині в 10 районах реалізовано 43 проекти. Ці проекти охоплюють різні напрямки: ремонт об’єктів соціальної сфери, сільськогосподарські кооперативи, проекти в енергозбереженні. У громад та громадських організацій є велике поле для діяльності, а також для навчання.  Тетяна Ужвій висловила  подяку координаторам проекту за ініціативу у створенні ресурсних центрів. На сьогодні це є одним з основних досягнень. Це окремий орган, який буде займатися залученням грантів, роботою з Міжнародними організаціями, самоорганізовувати новостворені громади для покращення життя населення. Це важливо і своєчасно. Це засіб вирішення проблем громади без залучення бюджетних коштів. Від імені Херсонської ОДА Тетяна Ужвій здійснила приємну місію – вручила Почесну Грамоту голови Херсонської ОДА Олені Рудич, а також відзначила Подякою голови Херсонської ОДА координаторів від Херсонської області – Есму Умерову і Тетяну Гвоздь.

foto 6_587x440

Привітала присутніх заступник керівника проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Олена Рудич: «Ми вже добре з вами знайомі. Кожного з нас хвилює, що буде далі. Робимо все, що можемо, щоб цей проект діяв. Те добре, що ми за цей час зробили, не зникне. Але згідно позиції ЕС, як основного донора, в подальшому проект дещо зміниться згідно з вимогами часу, методологія проекту має бути збережена, але під новою назвою і в новому форматі».

foto 7_587x440

Основна родзинка проекту – активізація громад, що йдуть шляхом об’єднання або вже об’єдналися. Друге – це допомога і підтримка у здійсненні секторних реформ. Кожен проект ліг камінчиком у розвиток секторів. Особливо донор відзначив вплив проекту на сектор реформ охорони здоров’я. «Після прийняття у червні поточного року відповідних законів щодо медичної реформи – вже у вересні 2017 року вступає в силу перша хвиля базових послуг, на які направлені наші спільні зусилля. Тут наш досвід неоціненний»,-зазначила Олена Рудич.

Третій напрямок – це місцевий економічний розвиток. Створення сільськогосподарських кооперативів. Нині в Одесі і Чернівцях за допомогою австрійського проекту, крім допомоги у створенні сільськогосподарських кооперативів, будуть займатися розвитком дрібного бізнесу, орієнтованого на надання послуг, потрібних громаді. Четвертий напрямок – енергоефективність. Більш активно цей процес відбувається у селах та селищах.

Нинішній проект діятиме до 30 вересня 2017 року, повідомила Олена Рудич.  Потім донором його дію буде продовжено до кінця поточного року без додаткового фінансування. Далі буде прийнято рішення про зміну формату проекту з наступного року.

Серед учасників тренінгу переважна більшість людей зустрічалися вже не вперше. Однак були і нові обличчя. Тож для знайомства учасники поділилися на пари і провели бліц-інтерв’ю, а потім кожен розповів про свого сусіда. Спілкування вийшло досить цікавим. Кожен познайомив присутніх з історією свого імені, розповів про найяскравіші події свого життя і про те, що б хотів змінити в своїй громаді. Майже всі відзначили як найяскравішу подію народження дітей, а щодо змін в громадах – висловили побажання щодо більшої активності людей у вирішенні проблемних питань території, і об’єднання заради цього.

foto 8_587x440

Заступник начальника відділу правового забезпечення управління Херсонської обласної ради Артур Глущенко розповів про обласний конкурс проекту розвитку індустріальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області як інструмент розвитку громадянського суспільства. Пілотний проект Херсонської обласної ради – конкурс проектів розвитку територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонщини. Проект було започатковано 3 березня 2017 року. Мета – відбір проектів розвитку територіальних громад, які спрямовані на розв’язання актуальних проблем розвитку місцевого самоврядування та реалізацію цих проектів спільними зусиллями. Головні очікувані результати конкурсу – підвищення соціальної активності територіальних громад, поліпшення співпраці Херсонської обласної ради і територіальних громад щодо вивчення проблем розвитку території та визначення шляхів вирішення, розвиток співпраці органів місцевого самоврядування, громадських організацій, суб’єктів підприємницької діяльності в реалізації перспективних проектів, поширення досвіду, створення банку інноваційних ідей і впровадження їх у практику роботи органів місцевого самоврядування.

foto 9_587x440

На сьогодні Херсонська обласна рада в межах зазначеного конкурсу вже розробила методичні рекомендації – вони максимально наближені до потреб територіальних громад, чітко та послідовно роз’яснюють всю необхідну структуру, викладено зразки необхідних документів. Розроблено положення про обласний конкурс, визначено персональний склад ради конкурсу і процедуру його проведення.

11 травня відбулося перше організаційне засідання, на якому затверджено переліки напрямків для розробки проектів, обсяг співфінансування, плани і терміни проведення конкурсу. Створено експертну групу, до складу якої включені експерти з різних питань. Для участі в конкурсі запропоновано подання проектів за напрямками: дорожньо-транспортна інфраструктура, освіта і наука, охорона здоров’я та соціальний захист, курортно-туристична сфера, спортивна інфраструктура, культура, екологічна сфера, водопостачання, водовідведення, газо- і теплоенергопостачання. Херсонська обласна рада намагається не встановлювати будь-яких меж в проектах, які подаються територіальними громадами для участі в конкурсі. Учасники конкурсу поділені на групи. Це групи проектів сільських рад, селищних рад та міських рад міст районного значення, районних рад, міських рад обласного значення та об’єднаних територіальних громад, і ще одна група – спільні проекти територіальних громад сіл, селищ, міст, районних рад і ОТГ. Визначено і узгоджено обсяг фінансування.

Для реалізації проектів сільських рад запропоновано фінансування від обласного бюджету в розмірі 100 тис грн. на один проект – загальна сума 471 тис. грн..

Для проектів селищних рад і міських рад міст районного значення – по 110 тис грн. на один проект – і загалом 328 тис. грн..

В реалізації проектів районних рад, міських рад міст обласного значення та ОТГ Херсонська обласна рада буде брати участь з об’ємом вкладу до 200 тис. грн. за один проект – загальна сума фінансування з обласного бюджету – 2 млн 700 тис. грн.

І на спільні проекти – територіальних громад сіл, селищ, міст, районних рад та ОТГ – по 375 тис. грн. на один проект. Загальна сума – 1,5 млн. грн..

Загальна сума фінансування з обласного бюджету на реалізацію проектів у 2018 році становить близько 5 млн. грн.. Проекти приймаються і будуть реалізовуватися на умовах співфінансування. Обласний бюджет бере зобов’язання фінансово забезпечити до 50% реалізації проекту.

Конкурс вже стартував, очікується надходження цікавих проектів. Конкурсна процедура передбачає боротьбу, визначення найкращих. Проекти будуть приймати до 1 вересня 2017 року. Потім протягом 45 днів відбудеться конкурсна процедура, будуть відібрані найкращі проекти. Їх презентація відбудеться за участю громад і самих розробників. Після визначення переможців розпочнеться етап впровадження проектів. Є надія, що такі проекти будуть реалізовані не лише в Херсонщині, але й на території інших областей.

«Для Херсонської області започаткування такого конкурсу є знаковим. В інших областях вже є досвід реалізації подібних конкурсів. Для Херсонщини це старт. Сподіваємось, що він буде успішним. Заявлена досить вагома фінансова підтримка – 5 млн. грн.. Є надія, що багато проектів буде підтримано»,- зазначила Тетяна Ужвій.  

Начальник відділу підготовки та супроводження грантових проектів Херсонської ОДА Олена Якуба розповіла про новий відділ, створений при обласній державній адміністрації – відділ підготовки та супроводження грантових проектів.

foto 10_587x440

Він створений за ініціативою голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва у липні 2016 року і є структурним підрозділом управління інвестиційної діяльності та грантових проектів в складів департаменту інвестиційної, туристично-курортної діяльності та промислової політики ОДА.

Його завдання – забезпечення нагляду за реалізацією проектів та програм Міжнародної технічної допомоги, які реалізуються на території Херсонщини, бере участь у підготовці проектних пропозицій, налагоджує роботу з Міжнародними фінансовими організаціями шляхом моніторингу інформації щодо діючих проектів і програм Міжнародної технічної допомоги, шляхом переговорів, листування з координаторами грантових проектів, надає допомогу в розробці проектних пропозицій громадам області.

foto 11_586x440

Основними донорами Херсонщини є країни ЄС, США, Японія, Нідерланди, Швеція, Фінляндія, Туреччина.  Крім проекту ЄС, в області реалізуються інші проекти Міжнародної технічної допомоги, які направлені на розвиток агропромислового комплексу, енергозбереження, розв’язання проблем вимушених переселенців, здійснюються громадські ініціативи, проекти в сфері децентралізації.

Олена Якуба розповіла про проекти, які реалізовані в області у 2016 році. І повідомила: ХОДА спільно з програмою розвитку ООН і програмою малих грантів глобального екологічного фонду ініціює проведення конкурсу екопроектів. В рамках конкурсу буде проведено тренінг по розробці проектів для участі в цьому конкурсі, який відбудеться 13 липня в місті Херсоні на базі ХОДА. Беруть участь провідні експерти, представники глобального екологічного фонду, які навчатимуть розробці проектів в сфері екології, участі в інших грантових програмах. Запрошують до участі представників громад, громадських організацій.

Оголошення переможців конкурсу відбудеться під час Міжнародного інвестиційного форуму «Таврійські горизонти» в Новій Каховці, який пройде 29-30 вересня 2017 року.   

foto 12_586x440

foto 13_586x440

 

[SvenSoftSocialShareButtons] Вы можете залишити коментарій, аба посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.