Відбулися громадські слухання щодо роздільного збору сміття.

В Новій Каховці відбулися громадські слухання щодо впровадження роздільного збору сміття.  Директор КП «Агенція регіонального розвитку» Вячеслав Костенюк на початку слухань нагадав – згідно Постанови КМ, із січня 2018 року забороняється вивезення на полігон несортованого сміття. Тож місто очікують зміни.

В’ячеслав Костенюк навів статистику по Україні. На сьогодні в Україні налічується 6,5 тисяч санкціонованих полігонів ТПВ, і  35 тис несанкціонованих. Їх загальна площа розміром з Данію – 43 тис км2. 45 млрд тон на рік – стільки відходів загалом накопичується в Україні протягом року. З них  16 млрд тон – потенційно небезпечні. Нині в Україні діють 4 сміттєспалюючих заводи. В Європі та цивілізованих країнах їх значно більше. В Німеччині – понад 70. Лідером з переробки сміття у світі є Швеція.  Вже у 1975 році вони переробляти 38% всього сміття в країні. На сьогодні лише 1-2% сміття потрапляє на полігон, решта переробляється – отримують електроенергію, гарячу воду, біогаз.

foto 2_586x440

У Києві такий завод спалює лише 28% від загальної кількості відходів Києва. Кожен мешканець України в рік накопичує близько 250 кг відходів. Дослідження в одній зі шкіл на 150 чоловік показали: якщо сортувати сміття, буде близько 4 тонн вторинної сировини, за яку школа може отримати понад 7,5 тис грн. і  направити їх на свої потреби. 1 тонна паперу дозволяє врятувати 17 дерев, 1 тонна пластику  економить 750 кг нафти.

З 2016 року «Агенція» є учасником Міжнародного проекту з навчання поводження з ТПВ – Швеція, Естонія, Україна. Від України в проекті беруть участь три міста – Нова Каховка, Бровари і Чорноморськ. «Агенція» пропонує ввести роздільний збір сміття у 14 школах міста. Будуть встановлені контейнери для збору паперу та пластикових пляшок.  Однак встановлення баків ще не гарантує результату. Буде проведено необхідне навчання з учнями та вчителями.

foto 3_586x440

Херсонська ОДА оголосила конкурс проектів до 1 вересня, який передбачає 50% фінансування з обласного бюджету. В рамках проекту його вартість – близько 192 тис. грн.. Основна сума піде на придбання контейнерів. На сьогодні в Україні вже є кілька міст – піонерів в цьому напрямку. Це Миколаїв – в школах міста вже діє подібний проект. «Агенція» запропонувала проект на спів фінансування депутатам Новокаховської міської ради. 22 серпня проект було підтримано депутатами на черговій сесії Новокаховської міської ради.

Нова Каховка вже має досвід роздільного збору сміття. Заступник міського голови Сергій Давидюк нагадав, що тоді не кожен намагався сортувати сміття, скидаючи до баків разом з пластиком або папером і харчові відходи.

foto 4_586x440

«Щоб вирішити питання комплексно, потрібна потужна інформаційна кампанія – людям роз’яснити мету проекту і яким чином буде відбуватися сортування. Ми хочемо почати заново цей проект і розпочати зі шкіл. Там значно легше цей процес контролювати. А потім перейти до ОСББ», – звернув увагу В’ячеслав Костенюк.

Хто буде вивозити відсортоване сміття? В місті є кілька кампаній по вивезенню пластика і макулатури. Будуть укладатись угоди на вивезення сортованого сміття зі шкіл.

Головний інженер КП «Екосервіс» розповіла – попереднього разу при впровадженні проекту були встановлені контейнери. Люди почали сортувати сміття. Далі – вивезення. Але фірми по прийому пластика зауважили – пластик потрібно сортувати по кольору та розміру, знімати корок. Для цього потрібні працівники. А також транспорт для вивезення. Скло – те ж саме. «Перш за все потрібно вирішити питання утилізації та вивозу. Куди ми будемо реалізовувати ці відходи?».

foto 5_586x440

Учасники слухань запевнили – мешканці міста готові до роздільного збору сміття. Варто продумати подальші дії – систему вивезення і переробки зібраного пластику, скла та паперу. Але терміново потрібно починати цю роботу, зазначив Вячеслав Костенюк.

В ході реалізації проекту між школами буде оголошено змагання. Хто більше збере пластика та паперу – отримає призи. Будуть створені учнівські комітети, які вирішуватимуть, на що підуть кошти, отримані від збору пластику та паперу. Такий досвід вже має Новокаховська гімназія – протягом двох років збирають макулатуру і пластикові пляшки. Займається цим організатор позакласної роботи. Разом з представниками шкільного самоврядування розподіляють отримані кошти. Тобто встановлення контейнерів для гімназії буде вже не новиною і спростить цю роботу.

Питання роздільного збору сміття свого часу підіймала і екологічна організація «Мама-86». Про це нагадала керівник організації Таїсія Козак. Вона запропонувала допомогу в реалізації проекту в Новій Каховці. Звернула увагу – місту знадобиться обладнання для пресування пластику. Висловила переконання, що мешканці міста до цього проекту готові, і запропонувала ввести роздільний збір сміття в ОСББ, на промислових підприємствах, як це було раніше. І навіть долучити до проекту фермерські господарства. Таїсія Козак підтримала проект, оголошений «Агенцією».

foto 6_586x440

В’ячеслав Костенюк розповів: минулої весни співпрацювали з громадською організацією з Івано-Франківська, відбувся ряд тренінгів. Навчання серед школярів, учнів училищ. Та створили навчальний мультфільм про поводження з ТПВ. Тож перші кроки зроблено. 22 серпня проект рішення КП «Агенція регіонального розвитку» щодо запровадження в Новій Каховці роздільного збору сміття було розглянуто і підтримано депутатами Новокаховської міської ради.

Для прикладу, громада міста Іллінці навчилася перетворювати сміття на гроші. 3 вересня 2016 року місто започаткувало незвичний для України стартап. На вулицях розставили 30 контейнерів для роздільного збору сміття. Ці контейнери дозволяють окремо збирати пластик. Коштом місцевого бюджету було придбано спеціальний прес. Усі пластикові відходи тепер пресуються у брикети. Ці брикети комунальники продають спеціалізованим підприємствам. Виручені кошти надходять до міського бюджету. Але у громади міста виникла проблема – попит на пластиковий непотріб виявився завеликим. Щоб збільшити надходження сировини, міська рада встановила кілька додаткових контейнерів у навколишніх селах. Експеримент з утилізацією пластику виявився настільки успішним, що привернув до міста інвестиції. Станом на квітень 2017 року біля міського звалища розпочато будівництво сміттєсортувального заводу. Нове підприємство перероблятиме 120 м3 твердих побутових відходів на добу.

 

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування на даний момент заборонено, але Ви можете залишити посилання на Ваш сайт.

Коментарі закриті.