Скарби Павла Полуботка досі не повернулись в Україну.

Історичний календар на 10 листопада нагадує, що в цей день у 1723 році був заарештований чернігівський полковник, наказний гетьман Лівобережної України Павло Полуботок. Заарештований за підписання Коломацьких чолобитних та супротив діяльності Малоросійської колегії.

Коломацькі чолобитні (Коломацькі петиції 1723) — два звернення козацької старшини до російського імператора Петра І, складені влітку 1723 у військовому таборі над р. Коломаком і вручені царю канцеляристом Іваном Романовичем. У Коломацьких чолобитних козацька старшина домагалася відновлення державних прав України, ліквідації Малоросійської колегії і дозволу обрати нового гетьмана України.

У відповідь на Коломацькі чолобитні російський уряд наказав заарештувати і ув’язнити в Петропавловській фортеці наказного гетьмана Павла Полуботка, полковника Д. Апостола, генерального бунчужного Я. Лизогуба, генерального осавула В. Жураховського, управителя Генеральної Військової Канцелярії Д. Володковського і цілий ряд інших старшин.Там вони перебували до смерті Петра І у 1725 році. Павло Полуботок помер у в’язниці на території Петропавлівської фортеці.

За легендою Полуботок відправив гетьманські скарби до Лондона, заповівши повернути їх незалежній Україні чи своїм нащадкам. 1720 року син гетьмана Яків за батьковим розпорядженням поклав на рахунок лондонського «Банку Ост-Індійської компанії» барильце золота. До Росії це золото спробували повернути кілька імператорів, починаючи від Петра I, а від середини XIX сторіччя претензії на скарб гетьмана стали заявляти його нащадки. У 1908 р. 350 його нащадків провели з’їзд у місті Стародубі, відправивши до лондонського банку 25 представників з вимогами повернути відсотки, які набігли за 200 років розмірі 213 млн карбованців. У середині 1950-х рр. розшуком скарбу Полуботка зайнялась Ін’юрколегія СРСР, а від 1991 р. — влада незалежної України. Нині мова йде вже про суму на внеску Полуботка в 16 млрд фунтів стерлінгів. Однак службовці банку, спадкоємця «Банку Ост-Індійської компанії», донині ігнорують усі запити, посилаючись на таємницю вкладу та відсутність у претендентів необхідних паперів, що підтвердили б їхні права.

Ім’ям Павла Полуботка названо одну з найбільших вулиць в Чернігові, вулицю у Дніпрі. У 2010 році в Україні відзначали 350-річчя від дня народження гетьмана.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування на даний момент заборонено, але Ви можете залишити посилання на Ваш сайт.

Коментарі закриті.