Життя після війни: пільги та проблеми учасників АТО та їх родин (ВІДЕО).

Ні в кого не виникає жодного сумніву, що учасники АТО – сучасні лицарі, відчайдушні кіборги та просто відважні чоловіки. Вони готові принести величезні жертви, навіть покласти життя за нашу з вами свободу. Але повернувшись до рідного дому, у багатьох з них зникає жага до життя. Вони все ще живуть болючими спогадами. Повернувшись додому, вже вони самі потребують розуміння, підтримки, допомоги від тих, кого вони захищали. Нелегко і тим, хто першими зустрічає бійців вдома – їх сім’ям, їх дружинам.

Вони вимушені гуртуватися у вирішенні проблем, та більшість з них навіть уявлення не мали, що значить бути жінкою військовослужбовця. Спробу знайти порозуміння та надати необхідну допомогу таким жінкам на спільній зустрічі 22 січня здійснили представники  міської влади, відповідних установ та громадських організацій: начальник управління праці та соціального захисту Олена Стоянчук, керівник громадської організації воїнів АТО «Біла стріла» Дмитро Марков та керівник Міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Наталя Корсакова. Головуючим на зустрічі був заступник міського голови Віктор Замковий. Він повідомив, що міський голова давно планував подібного роду зустріч, де у тристоронньому діалозі можна було б обговорити варіанти вирішення психологічних та соціальних проблем таких сімей. Говорить Віктор Замковий.

Начальник міського УПСЗН Олена Стоянчук повідомила дружинам учасників АТО про передбачені законом пільги і їх надання у Новій Каховці. Говорить Олена Стоянчук.

Олена Стоянчук зауважила, що озвучені дружинами питання в подальшому будуть враховані в міських програмах розвитку у вигляді надання можливих пільг чи підтримці громадських ініціатив. А жінок цікавило наступне: рівень реалізації санаторно-курортного лікування учасникам АТО та їхнім сім’ям, пільгове кредитування на навчання для дітей учасників АТО, питання працевлаштування дружин, регулювання житлових та земельних відносин.

Передбачені законом умови проходження санаторно-курортного лікування та відпочинку для учасників АТО і членів їх сімей присутнім нагадала начальник управління праці та соціального захисту населення  Олена Стоянчук. За її словами, минулого року подібною можливістю скористалося в нашому місті понад 30 осіб. Однак дружини, які здобули досвід подібного відпочинку, нарікали на погані умови та високі ціни, зокрема в деяких пансіонатах у Скадовську. Віддаленість берегової смуги, неналежні умови для комфортного відпочинку – лише поверхня айсбергу. Інша жінка відмітила, що вона відпочивала в цьому ж закладі вже «на спаді сезону», вже після того, як роз’яснювальна робота з боку УПСЗН була здійснена. «Я залишилася у захваті», – підсумувала учасниця зустрічі. Ще одним популярним місцем для санаторно-курортного лікування є база відпочинку на Арабатській стрілці у Генічеську. На неї нарікань не було. В результаті представники керівництва міста і ГО «Біла стріла» вирішили контролювати в подальшому умови відпочинку учасників АТО і членів їх родин.

foto 2 (2)_587x440

Іншим, але вже зі значним юридичним контекстом, стало питання про надання довготривалих кредитів на навчання дітей учасників АТО або передбачення для них спеціальних місць. Відзначили, що це проблема державного рівня та багато в чому залежить від позиції керівників навчальних закладів, особливо приватних закладів освіти. Водночас, керівник громадської організації воїнів АТО «Біла стріла» Дмитро Марков відзначив, що в Новій Каховці такої проблеми немає.

foto 3 (1)_587x440

У дружин учасників АТО нерідко виникають психологічні проблеми. Міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в особі директора Наталі Корсакової повідомив про своє головне завдання – допомогу сім’ям у складних життєвих обставинах, в тому числі сім’ям учасників АТО. «Кожна окрема людина – особистість зі своїм світобаченням та тягарем прожитого. Ми намагаємося дізнаватися про можливі складнощі кожної сім’ї, але, нажаль, часто натикаємося на відмову», – зазначила директор центру. Вона відмітила, що без взаємної підтримки з боку сімей, надавати допомогу доволі складно. Тому ще один крок назустріч Наталя Корсакова зробила шляхом повідомлення про можливості працевлаштування та самореалізації присутніх жінок. Насправді корисною та дієвою програмою стала діяльність Херсонського обласного центру «Успішна жінка», який проводить експрес-тренінги для організації та ведення підприємництва. Провідна мета центру – самозайнятість та розширення бізнесу. До цієї програми вже були залучені 4 новокаховчанки. Заступник міського голови Віктор Замковий додав, що не варто нехтувати й пропозиціями Центру зайнятості населення.

foto 4 (1)_587x440

Так сталося, що більшість питань, які задавали дружини учасників АТО, безпосередньо пов’язані з їхніми чоловіками. Серед безлічі питань, які цікавлять учасників бойових дій на Сході, є і питання можливості отримання земельної ділянки. Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок. Надання таких земельних ділянок регламентується Земельним кодексом, а саме право закріплено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Начальник відділу капітального будівництва Світлана Гончаренко та начальник відділу земельних відносин та комунальної власності Таміла Ковальчук повідомили, що для вирішення житлової проблеми учасників АТО виділено земельні ділянки площею майже 51 га. Загальна кошторисна вартість проекту з оснащення земельних ділянок складає понад 2,5 млн гривень, що для міського бюджету дуже велика сума. З витрат міський бюджет бере на себе роботи з проведення земельної експертизи, куди закладена і вартість геодезичних робіт. Вартість будівництва одного квадратного метра на виділених земельних ділянках в середньому складає 9,5 -10 тис гривень. Звісно, така сума в більшості випадків є непосильною. «Найкращим варіантом було б надання грошової компенсації», – висловив загальне побажання Віктор Замковий.

Нажаль, мало хто з сімей учасників АТО звертається за допомогою. Навіть якщо вони її дійсно потребують. Чи то через зневіру, чи то через особисті проблеми.

Шановні учасники АТО, вас готові вислухати та надати посильну допомогу вам та вашим сімям! Адже без озвучення проблеми, сама собою вона не вирішиться. А редакція міського радіо в свою чергу в кожному випуску інформуватиме вас про пільги, на які мають право учасники АТО, і про рішення міської ради та виконавчого комітету щодо надання допомоги новокаховчанам – учасникам АТО та членам їх родин. Із запитаннями ви можете звертатися до заступника міського голови Віктора Миколайовича замкового за номером 4-33-60.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.