Головні зміни для українців з 1 квітня.

В квітні почнуть діяти нові правила щодо медицини, цін на газ та електроенергію, погашення боргів із зарплати.

Перерахують пенсії військвослужбовцям та працюючим пенсіонерам, посилять контроль за якістю харчових продуктів.

Про ці та інші зміни – центральні українські видання, які зібрали перелік основних нововведень.

  • Свій лікар

У квітні розпочнеться кампанія із вибору лікаря. Це одне з нововведень медичної реформи. Воно має скасувати прив’язку до лікарень за місцем прописки і дати право обирати свого медика. Мова йде про лікарів первинної ланки: терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів. З медиком необхідно підписати угоду. В МОЗ радять у першу чергу підписувати декларації з тими лікарями, яких пацієнти знають і якими задоволені.

  • Ціна на газ

З 1 квітня «Нафтогаз» збільшує ціну на газ для промисловості на 7,4-9,8%. В компанії заявляють, що запропоновані ціни – диференційовані в залежності від обсягів закупівлі, умов оплати та попередніх розрахунків з «Нафтогазом». Оглядачі не прогнозують прямого впливу тарифів на газ для промисловості на загальну інфляцію в Україні. Проте вони опосередковано і поступово вплинуть й на загальний рівень цін на товари і послуги. Що стосується підвищення ціни на газ для населення, то в уряді подібні повідомлення ЗМІ заперечили. Навіть більше, Кабмін заявив, що для цього немає ніяких підстав. При цьому МВФ вимагає від України зробити цей непопулярний крок.

  • Електроенергія та RAB тарифи

Зростуть тарифи на електроенергію. Нацкомісія з врегулювання у сфері енергетики ухвалила рішення про підвіщення оптової ринкової ціни на електроенергію у 2018 році на 16,2%. Це має відбуватися в два етапи: з 1 січня – на 9,5%, а з 1 квітня – ще на 6,1%. Експерти прогнозують, що після цього зросте і вартість водопостачання у низці міст на 6-17%. Це не впливатиме напряму на ціни на електрику для споживачів. Проте експерти погоджуються, що з часом подорожчання електрики не уникнути.

  • Стягнення заборгованості по зарплаті

Міністерство юстиції створило список недобросовісних підприємців, з яких з 1 квітня 2018 року стягуватимуть заборгованість за тривалу невиплату зарплати. До такого антирейтингу увійшли підприємства усіх форм власності.  Будуть створені мобільні штаби і групи, які виїжджатимуть на конкретні підприємства, де є проблеми з виплатою зарплат. В органах виконавчої служби знаходиться 15,6 тис. справ на 371,8 млн гривень. Загальна ж сума заборгованості по заробітній платі в Україні станом на березень 2018 року становила 2,5 млрд гривень.

  • Тарифи «Укрзалізниці»

В лютому уряд погодив підвищення тарифів на пасажирські перевезення у цьому році в два етапи. У квітні планують підвищити вартість квитків на потяги на 12%, ще на стільки ж – у жовтні. Проте остаточно таке рішення міністерство інфраструктури ще має погодити. «Укрзалізниця» пояснює подорожчання загальним зростанням цін. При цьому компанія обіцяє покращити якість пасажирських перевезень, модернізувати та закупити нові вагони.

  • Пенсії для військових 

Військовослужбовці у квітні отримають більші пенсії. Володимир Гройсман повідомив, що в середньому підвищать на 1500 грн. При цьому суми виплат збільшили «заднім числом» – з 1 січня 2018 року. Перерахунок відбудеться автоматично. Це стосується 498 тисяч військових пенсіонерів. Крім того, з квітня зміниться порядок перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам. Раніше кожні два роки такі люди могли звертатися до територіальних управлінь пенсійного фонду із заявою. Тепер ці звернення не потрібні, відповідні структури робитимуть перерахунок автоматично.

  • Штрафи за неякісну продукцію

З 4 квітня більш жорсткими стануть санкції щодо недобросовісних виробників харчових продуктів. Раніше перевірки виробників проводили один раз на два – п’ять років. Згідно з новим законодавством такий контроль стане орієнтованими на ризики і проводитиметься в залежності від необхідності. За порушення закону передбачені санкції. В уряді повідомили, що сума штрафу для юридичних осіб може сягати 70 тисяч гривень. У разі виявлення на виробництві факторів, що становлять небезпеку для людей, інспектор може ухвалити рішення про припинення виробництва та реалізації продуктів.

  • Весняний призов

Згідно з рішення уряду, у квітні-травні до Збройних сил та інших військових формувань України для проходження строкової військової служби буде відправлено 15190 осіб. Із них до Збройних сил України – 8990 осіб, Державної спеціальної служби транспорту – 1000 осіб, Державної прикордонної служби – 1200 осіб, Національної гвардії України – 4000 осіб.

  • Запрацював 4G зв’язок

З квітня мобільні оператори України запустили перші хвилі зв’язку 4G на частоті 2600 МГц. Перші зони 4G з’явилися у Львові, Києві, Дніпрі, Харкові, Одесі, Ужгороді, Вінниці, Хмельницькому, Тернополі, але масштабно новий зв’язок запрацює не раніше 1 липня (коли запрацює частота 1800 МГц).

Джерело: BBC Україна / Факти ICTV / UNN

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.