«1 серпня – день української поезії у Новій Каховці – завдяки Анатолію Бахуті».

Чотири роки назад керівництвом міста було прийнято важливе рішення: щоб підняти престиж літературної творчості новокаховчан, допомогти місцевим літераторам у виданні власних збірок, міський голова Володимир Коваленко, підтримавши ініціативу поетів Херсонщини, започаткував премію Анатолія Бахути. Переможців  визначають у двох номінаціях – «Поезія» і «Проза». А їх нагородження відбувається в день пам’яті поета –   1 серпня. У цьому році конкурс пройшов вже вчетверте.

До музею А.Бахути на вул. Шевченка, 7 завітали заступник міського голови Володимир Сироватка, начальник відділу культури і туризму Наталія Зарудна, прибули херсонські поети – члени журі конкурсу –Валерій Кулик, Олег Олексюк, Анатолій Кичинський , а також новокаховські літератори, друзі і помічники музею – спонсори.

Володимир Сироватка, вітаючи з подією, сказав : «Тут, на цьому подвір’ї, особлива аура. Дякую членам журі, які погодилися приїхати, перечитали всі твори і вірші конкурсантів. Вдячний працівникам музею, які дбають про нього, прикрашають подвір’я квітами і роблять все, щоб популяризувати творчість Анатолія Бахути, розвивати творчі таланти новокаховчан. Подяка керівникам КП і спонсорам, без допомоги яких музею було б важко. Я знав Анатолія Бахуту, спілкувався з ним. Пам’ятаю його небагатослівним. У погляді була і людяність, і жорсткість».

Літературна спадщина Анатолія Бахути – це продовження найкращих традицій української культури ХХ століття. Нажаль, поетичному слову Бахути  судилося бути в повній мірі прочитаним та осмисленим лише після того, як він пішов з життя 1 серпня 1990 року. На поетичній зустріч згадали його поезії. Вірш Анатолія Бахути «Зоря» читала Анастасія Третьякова. Учень Новокаховської музичної школи Матвій Ющенко виконав «Вальс».

Доля Анатолія Бахути як поета трагічна: прожити життя і не побачити жодної своєї книги: «Вартували невидимі сили кожен вірш мій і кожен мій крок. І невидимі руки душили кожен крик мій і кожен мій зойк». Так писав поет. Анатолій Бахута залишив у спадок понад 4 тисячі своїх творів – поем, віршів, казок, байок, афоризмів та гуморесок. Частина його творів надрукована у колективних збірках – «Яблуневий цвіт», «Передчуття», «Красуне-Вічність», «Джерела рідного міста», у книзі літературних скарбів Херсонщини «Вежі та вітрила», «Гойдалки над степом», в поетичному альманаху «Степ». Вже після смерті поета вийшли з друку книги його поезій – «Дань», «Вибрані твори», «Сталеві бризки». На зустрічі прозвучала пісня на слова Анатолія Бахути «Цар і Поет» (композитор Любов Поліщук). Пісню виконала Валерія Куркіна. Анастасія Щуцька, вихованка дитячої музичної школи (керівник Людмила Власенко), заспівала під бандуру пісню «Сіла птаха».

Цього дня до музею Анатолія Бахути, щоб вшанувати його пам’ять, завітала Людмила Миколаївна Зайченко з міста Запоріжжя – подруга юності і перше кохання Анатолія Бахути.

Її фото тривалий час прикрашало письмовий стіл поета. Вона поділилася своїми спогадами: « Анатолій Бахута – друг моєї юності. Коли спілкувалися – він постійно говорив віршами. Його вірші друкували у Херсонській обласній газеті. Його віршами зачитувалися дівчата. Музею Анатолія Бахути я передала листи, які він писав нашій родині. Цим листам більше 50 років». Людмила Миколаївна пригадала прикрий випадок, який болюче вразив поета в саме серце: «Анатолій Бахута підготував рукописну збірку своїх віршів. І відправив її Павлу Тичині. А той помер. І раптом через півроку виходить збірка віршів Бахути, але… під чужим ім’ям! Бахуті тоді не було ще 30 років. Його дуже вразив цей випадок. І взагалі доля часто карала його». Людмила Миколаївна розповіла – знала про почуття Анатолія Бахути. Але спільне життя їх не склалося: Людмила вийшла заміж за друга Анатолія. Але і після цього продовжували дружити. Подружжя Зайченків часто приїжджало до Нової Каховки і приходили до поета. Чоловік Людмили і Анатолій Бахута обидва захоплювалися поезією. Читали вірші, спілкувалися, а коли були в різних містах – переписувалися. Людмила і досі зберігає добрі спогади про Анатолія.

Спогадами про поета поділився і ректор Новокаховського гуманітарного інституту Георгій Севрюков: «Дякую двом милим жінкам, які нині доглядають за музеєм і зробили навколо нього таку красу. Був час, коли музею потрібна була допомога. Допоміг і я. А завдяки міському голові Володимиру Коваленку в бюджетів міста з’явилися кошти на утримання і розвиток музею. На цьому зупинятися не потрібно. Добре пам’ятаю Анатолія – ми багато разів з ним спілкувалися. Я називав його сонячною людиною. Він був уважним, турботливим. Але в ньому відчувалася сталева сила. Якщо він прийняв рішення – ніхто не міг його переконати». Георгій Севрюков запропонував в одному з кафе міста зібрати старшокласників, які будуть читати поезії Анатолія Бахути. Запевнив: готовий фінансово підтримати цей захід і придбання призів юним любителям поезії.

Нині в Новій Каховці щороку проходять фестивалі і конкурси, присвячені Анатолію Бахуті. Двічі в місті пройшов фестиваль-конкурс серед учнівської молоді «Дотик до чуда», присвячений ювілеям Анатолія Бахути.

День 1 серпня для Нової Каховки став не лише днем пам’яті поета, але й днем визначення переможців конкурсу на здобуття премії його імені. В цьому році конкурс пройшов вже в четвертий раз.

Всіх привітала начальник відділу культури і туризму Наталія Зарудна: «Нова Каховка багата творчими людьми. При житті Анатолія Бахути літератори міста зустрічалися в редакції газети «Нова Каховка». Тоді там відбувалося засідання літературного об’єднання. І вже понад 8 років поети і прозаїки міста зустрічаються в музеї Бахути – творче життя Нової Каховки триває!».

Валерій Кулик привітав з літературним святом: «Це дуже знаменно, що в музеї, який носить ім’я нашого земляка, відбувається така подія. Визначити переможця було нелегко. Анатолій Бахута був поетом, залишив свій слід в журналістиці – багато років працював у газеті «Нова Каховка». Мені доводилося працювати з ним в одному кабінеті. Це був плідний період його творчості. Щодо конкурсу – радує те, що з поетами пробують свої сили у творчості і прозаїки. Радує, що кількість учасників з кожним роком зростає. Хотілося б бачити більше молоді серед учасників. І бажаю на майбутнє – щоб конкурс переріс рамки Нової Каховки, і розширив свої межі не лише на рівень області, але й України. Радує, що новокаховчани, відштовхуючись від таланту Бахути, продовжують творити».

Анатолій Кичинський, який другий рік поспіль є членом журі, погодився, що конкурс має право сягнути загальноукраїнського рівня. «Багато міст України можуть позаздрити Новій Каховці, бо не скрізь відбуваються такі дійства» Він прочитав свій вірш «Поет».

Олексій Олексюк подякував керівництву Нової Каховки за те, що дбають про наступні покоління: «Місто, де живе і процвітає поезія – там менше агресії». Він відзначив кожен твір і поезію учасників цьогорічного конкурсу. І нагадав слова Вінстона Черчілля: «Успіх – це ще не крапка. Невдача – це ще не кінець. Єдине, що має значення – це мужність продовжувати боротьбу». І побажав літераторам не зупинятися, йти далі і досягати нових творчих успіхів.

Цього дня привітали двох іменинників – поетів – Альберта Боровика і Василя Фадєєва.

У конкурсі взяли участь вже 18 літераторів – 8 у прозі і 10 у поезії. Учасникам конкурсу були вручені Дипломи і квіти. А переможці отримали Дипломи та премії. В цьому році переможцями стали Володимир Вітюнін (поезія) і Володимир Пустовий (проза).

Директор музею Тетяна Лупашко привітала переможців, а також подякувала вірним друзям музею, які допомагають у його утриманні, відзначають переможців конкурсу і разом з колективом музею дбають про його розвиток.  Це комунальні підприємства міста – «Екосервіс» (керівник Василь Нікулін), «Міський водоканал» (керівник Валерій Радованець), депутат Сергій Хоменко, ректор Новокаховського гуманітарного інституту Георгій Севрюков, підприємець Анастасія Євстратова, ПАТ «ДМК «Таврія».

Цього разу вірні помічники музею теж побували на святі і вручили подарунки.

Після церемонії нагородження члени журі разом з начальником міського відділу культури і туризму Наталією Зарудною, директором музею Тетяною Лупашко, депутатом міської ради Сергієм Хоменком побували на могилі Анатолія Бахути, поклали вінок і квіти.

2 січня 2019 року Нова Каховка відзначить 80-річчя від дня народження Анатолія Бахути. Місто готується до проведення фестивалів-конкурсів, присвячених пам’яті поета. Конкурс літераторів міста на здобуття премії Анатолія Бахути наступного року відбудеться вже вп’яте. Організатори запрошують поетів і прозаїків Нової Каховки взяти в ньому участь, щоб свято поезії в нашому місті продовжувалося.

А з творами переможців та учасників цьогорічного конкурсу ми познайомимо вас у наступному номері газети «Говорить Нова Каховка».

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.