ПОДОРОЖ ДО МІСТА КАМЕНЯРА.

27 серпня у Дрогобичі, що на Львівщині, побувала новокаховська делегація на чолі з міським головою Володимиром Коваленком.

І вже у вересні, у переддень святкування дня міста,  Нова Каховка зустрічатиме делегації з Дрогобича і Трускавця на новокаховській землі. Міський голова Володимир Коваленко із задоволенням розповів про подорож до Дрогобича і поділився планами на подальшу співпрацю двох міст.

–  Знайомство з Дрогобичем почалося з  пропозиції  депутата Херсонської обласної ради Віктора Андрійовича Помазнюка.  Ідея про те, що Нова Каховка і Дрогобич можуть стати містами-побратимами, мені одразу сподобалася. Під час літнього форуму міських голів у Києві ми поспілкувалися з  міським головою  Дрогобича Тарасом Ярославовичем Кучмою. Він розповів – його край славний, і  не видобутком нафти, а в першу чергу тим, що є батьківщиною видатного українського поета Івана Яковича Франка. Село Нагуєвичі, де народився поет – на відстані 4 км від Дрогобича. В цьому році 27 серпня виповнилося 162 роки від дня народження Івана Франка. Вже третій рік поспіль в цей день в місті проходить грандіозна науково-культурна подія  року – Церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка. Тож Тарас Кучма скористався нагодою і запросив  делегацію з Нової Каховки стати учасниками цієї події, і одночасно познайомитися з Дрогобичем. В подорож ми вирушили разом з начальником міського відділу культури і туризму Наталією Зарудною і депутатом міської ради, головою депутатської комісії Сергієм Хоменком.

           В ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ КАМЕНЯРА – ВРУЧЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ ПРЕМІЇ

– 27 вересня вранці ми прибули до Дрогобича. Міський голова гостинно зустрів нас, хоча був  надзвичайно заклопотаний – адже в день народження Великого Каменяра в місті мала відбутися Ш Церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка.  Ця урочиста подія уже третій рік поспіль скликала до Дрогобича, міста, у якому іменем Івана Франка названо університет та одну з найбільших вулиць, відомих науковців України та зарубіжжя. Окрім наукової еліти — вчених з Австрії, Словаччини, України, та професорсько-викладацького складу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка на чолі з ректором Надією Скотною, на Церемонію прибули політичні діячі країни, представники дипломатичного корпусу, Народний депутат України Богдан Матківський, міські голови Дрогобича, Самбора, Борислава, обласні, районні, міські депутати та громадськість. Традиційно участь у заході взяв онук Івана Франка — Роланд Франко.

Організатором заходу виступив Міжнародний фонд Івана Франка.

Зранку, перед початком Церемонії, численна делегація на чолі з онуком Івана Франка — Роландом Франком – поклали квіти до підніжжя пам`ятника Великому Каменяреві у селі Нагуєвичі.

Церемонія нагородження Лауреатів Міжнародною премією імені Івана Франка відбулася у міському Народному домі, який також носить ім`я поета.

Розпочинаючи Церемонію, гостей міста та дрогобичан  вітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, ректор ДДПУ імені Івана Франка Надія Скотна, внук поета, голова правління Міжнародного фонду Івана Франка — Роланд Франко та директор Міжнародного фонду  Ігор Курус.

 Новокаховську делегацію постійно супроводжував помічник міського голови. Ми відвідали музей-садибу Франка у Нагуєвичах і зустріли там унікальних людей. Чого лише варта зустріч і спілкування з онуком Івана Франка – Рональдом Тарасовичем Франко. Він – сама духовність. Вдалося поспілкуватися з переможцем в номінації «За вагомі здобутки (досягнення) в галузі україністики», доктором філологічних наук, дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка, професором Українського католицького університету (Львів) і Українського вільного університету (Мюнхен), завідувачем кафедри філології Українського католицького університету Ярославою Мельник. Цікавим було спілкування з номінантом на премію Івана Франка, представником Фінляндії, з меценатами, які вже третій рік поспіль сприяють проведенню цього масштабного науково-культурного дійства. Присутньому на заході консулу Франції я розповів про багатолітню дружбу Нової Каховки і французького Сент-Етьєна- дю- Рувре, і він був приємно вражений.

              ДРОГОБИЧ  – РЕСПУБЛІКА МРІЙ

Окремих слів заслуговує наша подорож Дрогобичем. Нам подарували змістовну екскурсію містом. Ми оглянули неймовірно гарні пам’ятки історії і архітектури: відвідали церкву Святого Юра. Зустрілися з реставратором, який товаришує з новокаховським  майстром Анатолієм Обельцем. Подолавши 197 східців, ми піднялися на міську ратушу і побачили унікальну красу старовинного міста.

 Цей краєвид викликав щире бажання заспівати – і залунала пісня «Ой ти, дівчино, з горіха зерня…». Тут кожен куточок дихає історією. Адже Дрогобич було засновано у 1081 році! У 1250 році тут виник солевиварювальний завод – перше підприємство, з якого почалося місто, і найстаріший завод Європи.

За часів Середньовіччя місто перетворилося на ярмарковий та солеварний центр. У середині 19 століття воно стало найбільшим в Європі нафтовим центром. У творах літераторів Дрогобич називають «Цинамоновим містом», «Республікою мрій», «Містом рисових туманів» та «Містом Каменяра». Відоме своїми храмами та іншими культовими спорудами (Церква Св. Юра, Костел св. Варфоломія).

Нині  в Дрогобичі мешкає майже 77 тисяч жителів. У наш час основною промисловою галуззю міста є машинобудування та нафтопереробка. За національним складом – років 80 назад в Дрогобичі проживало до 70% єврейського населення, решта поляки і українці.

Не менш цікавим є і сучасний Дрогобич. У 2016 році в місті з ініціативи міського голови Тараса Кучми розпочалося впровадження проекту «Дрогобич — Smart City». За цей проект в листопаді 2017 року в рейтингу Мінрегіонбуду, місто Дрогобич отримало відзнаку та перше місце як краща практика місцевого самоврядування. За один рік в місті запрацювали більше двадцяти електронних сервісів. В Дрогобичі функціонує електронний запис на прийом до лікаря, депутата, посадовця, керівництва міста тощо. В центральній частині міста розміщені електронно-сенсорні кіоски, де мешканці міста можуть дізнатись про останні події та новини. Дрогобич має власний мобільний додаток на платформах ios та android, де також повідомляються про надзвичайні ситуації містян. Відтак, вже в 2017 році місто Дрогобич за рейтингом Transparency International Ukraine потрапило до  десятки найбільш прозорих міст України.

Міський голова Дрогобича Тарас Ярославович Кучма обраний вперше, він за освітою – лікар. Поспілкувалися, і вкотре побачив, що в них ті ж проблеми, як і в нас,  із заробітною платою вчителям і лікарям, ті ж проблеми з промисловими підприємствами, які нині шукають нові ринки збуту. В місті переплелися історія і сьогодення. І так само, як і ми, вони намагаються долати проблеми сучасного життя і шукати шляхи розвитку міста.

          НОВА КАХОВКА ЧЕКАЄ НА ГОСТЕЙ З ДРОГОБИЧА І ТРУСКАВЦЯ

 Наслідком візиту новокаховської делегації до Дрогобича стала домовленість про наступну важливу зустріч: на день міста, який Нова Каховка відзначить 29 вересня, з дружнім візитом прибуде делегація з Дрогобича на чолі з міським головою Тарасом Кучмою. 28 вересня відбудеться підписання угоди про подальшу співпрацю двох міст в різних галузях. Перший крок – виступ на святкуванні дня міста творчого колективу з Дрогобича. Нова Каховка ретельно готується до приїзду шановних гостей.

Відстані у 1100 км, які відділяють Нову Каховку і Дрогобич, ми не відчули. Бо побували у щирих, гостинних друзів. Проблеми в них ті ж, що й у нас. Є свої особливості історичного минулого, природного і культурного колориту. Але все це – унікальні риси нашої спільної держави – України. Нині в нас багато проблем, які потрібно вирішувати не розмовами, а спільною працею. І майбутнє в нас повинно бути спільним і щасливим. Як приклад – повертаючись додому, були приємно здивовані, що від Дрогобича до Умані 80% дороги вже капітально відремонтовано. І роботи продовжуються.

А ми з нетерпінням чекаємо на гостей з Дрогобича. Приїде до Нової Каховки і делегація з Трускавця. Повірте, Новій Каховці не соромно буде перед гостями – наше місто варте того, щоб до нього запросити гостей найвищого рівня. Тож готуємося до зустрічі!

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.