ДЕНЬ ДІАЛОГУ З ВЛАДОЮ У ТЕРНОПОЛІ.

Наприкінці вересня у Тернополі проходив День діалогу з владою, в якому взяв участь міський голова Нової Каховки, член Правління Асоціації міст України Володимир Коваленко. Ми попросили розповісти про учасників цієї поважної зустрічі і питання, які на ній обговорювалися. Ось що розповів Володимир Коваленко:

– Асоціація міст України – це громадська організація, до складу якої входять 741 представник сіл, селищ і міст, ОТГ України. Існує Правління Асоціації і Виконавча дирекція, яку очолює Олександр Слобожан – розумна, відповідальна людина, яка живе проблемами і сподіваннями органів місцевого самоврядування.

ТАКИЙ ДІАЛОГ – ЩОРОКУ

Раз на рік в нас відбувається діалог органів місцевого самоврядування з представниками центральних органів влади. Мета діалогу – акцентувати увагу на проблемних питаннях, які сьогодні існують в законодавчих нормах, в реаліях життя. Як правило, вони стосуються того, що є найбільш проблемним, актуальним для кожного з населених пунктів України. Минула така нарада була у вересні 2017 року в Одесі. Рівно через рік ми знову зустрілися  в Тернополі, куди прибули 406 делегатів зі всіх областей України. Відбулося засідання Правління Асоціації України, на якому розглянули шість питань: звіт про виконання доручень, наданих виконавчій дирекції рік тому в Одесі. Далі – звіт – про виконання рішень Правління Асоціації. Було озвучено рішення Правління Асоціації про формування позиції щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Якщо зрозумілою мовою – річ про те, що в деяких головах державних чиновників народжується Закон, який місцеве самоврядування бере під жорсткий контроль за допомогою префектів, яким хочуть дати необмежені права на призупинення діяльності рад, зупинку рішень. Асоціація з цим не згодна: для перевірки діяльності органів місцевого самоврядування в Україні є достатньо структур. І додавати до структури державного управління людину, яка буде володіти необмеженими правами – це удар по самоврядуванню, обмеження повноважень. Це визнають і європейські партнери.

До речі, під час проведення Дня діалогу з владою в Тернополі вся європейська спільнота святкувала 30-річчя запровадження Європейської хартії органів місцевого самоврядування.

ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН ЧУЄ МІСЬКИХ ГОЛІВ

За підсумками засідання правління було прийнято певні рішення, які розглянули на спільному засіданні Асоціації. День діалогу з владою розпочався привітанням міського голови Тернополя Сергія Надала. До учасників зустрічі звернувся голова Асоціації, міський голова Києва Віталій Кличко, вітання від Президента України озвучив голова Тернопільської ОДА Степан Барна.

Команду високопосадовців очолював голова Уряду Володимир Гройсман. Скажу відверто – по – різному можна сприймати народну думку щодо роботи Уряду, Прем’єр-Міністра. Але для органів місцевого самоврядування з точки зору і децентралізації, і збільшення повноважень, в тому числі фінансових, більше, ніж Володимир Гройсман, не зробив ніхто. Це є реалії, це є правда. Він першим виступив під час діалогу з владою. Він спілкувався з нами і на минулорічному Форумі в Одесі, знав наші пропозиції. Після цього проводив не одну нараду з представниками Правління Асоціації і Міністерств – в грудні 2017 року перед прийняттям Державного бюджету, у квітні, коли ми побачили негаразди в бюджетному фінансуванні. Особливо – в галузях медицини і освіти.  На День діалогу з владою прибули два віце-прем’єри – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, Міністр соціальної політики Андрій Рева, Міністр освіти Лілія Гриневич, заступники міністрів, представники Національної служби охорони здоров’я, Антимонопольного комітету – достатньо широке коло високопосадовців, до яких і було найбільше запитань.

БАГАТО ЗАПИТАНЬ ДО МІНІСТРІВ ОСВІТИ І ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

Обговорили завершення фінансового року. Галузі освіти і медицини держава в повній мірі не профінансувала. Мова лише про заробітну плату. Бо давно на органи місцевого самоврядування покладено утримання шкіл, дитсадків, лікарень, ФАПів – це і сплата за комунальні послуги, заробітна плата технічним працівникам. Все це ми виконуємо. А заробітну плату вчителям і лікарям, особливо другої ланки – стаціонарних відділень – має платити держава. Дефіцит коштів пояснюють невиконанням Державного бюджету. З іншого боку, міські голови зрозуміли, що Міністерство фінансів разом з Міністерством освіти планували якомога більше повноважень перекласти на органи місцевого самоврядування – щоб ми з власних бюджетів платили заробітну плату педагогам і медикам. Але згідно Конституції і законодавчим нормам навчати і лікувати – функція держави, а не органів місцевого самоврядування. Тому навколо цих питань було багато дискусій. Виявилося, що в Україні є населені пункти, де вчителі на початок нового навчального року ще не отримали відпускні!

Дякуючи розумінню з боку голови обласної ОДА Андрія Гордєєва і начальника Департаменту фінансів області Наталії Вітренко, голови Департаменту освіти, науки і молоді Євгена Криницького, з дозволу Міністерства фінансів, по відношенню до Нової Каховки було перерозподілено кошти за рахунок обласних резервів. Тому за літній період ми з педагогами повністю розрахувались. І виділено необхідні кошти на осінній період. А чому виникли проблеми? Бо формула утримання фінансування системи освіти для міст обласного значення була недосконалою. Тож такі проблеми виникли у 234 містах України. Нам не врахували і сільські школи, і поділ класів, і індивідуальне навчання. Про це ми говорили під час дискусії з Міністром Лілією Гриневич.

ЧИ ВРАХУЮТЬ ПРОБЛЕМИ ФІНАНСУВАННЯ У 2019 РОЦІ?

Нині міських голів дуже турбує, наскільки враховані помилки в фінансуванні освіти і медицини  у проекті Державного бюджету 2019 рік. А вони в багатьох напрямках повторюються – знову є недофінансування. Тому Асоціація міст України під час Дня діалогу з владою підтвердила свою чітку позицію стосовно несправедливих розрахунків. Доручення з цього приводу отримали депутати Верховної ради – Дмитро Білоцерковець і Оксана Продан – представник Асоціації міст України у Верховній раді. З дорученнями ми звернулися і до народних депутатів від Херсонщини Миколи Паламарчука та Івана Вінника, щоб під час обговорення проекту Державного бюджету на 2019 рік вони підтримали позицію Асоціації і відстоювали її.

Дискусійним було і питання вартості газу в опалювальний сезон. Особливо – міста, де є централізоване опалення. І питання різниці в тарифах. Держава із запізненням компенсує органам місцевого самоврядування вартість газу, яка приймається не на початку, а протягом фінансового року. По Новій Каховці теж існує з цього приводу борг держави  у 18 млн. грн..

ХОЧЕМО ЗБУДУВАТИ УСПІШНУ КРАЇНУ –МАЄМО ВСІ ЖИТИ ЗА ПРАВИЛАМИ

Голова Уряду розпочав дискусію з приводу податків і зборів. Значна частина економіки країни – в «тіні». Як зазначив Володимир Гройсман, якщо ми – жителі однієї країни, то у всіх нас має бути відповідальність за неї. На сьогодні працівники бюджетних структур, комунальних підприємств сплачують податки. А бізнес вважає, що має особливі привілеї і може цього не робити. А несплачені податки – це не відремонтовані дороги, відсутні достойні умови для навчання, лікування. Якщо ми хочемо успіху нашій країні – треба всім жити за загальними правилами.

Дискусійним  було питання про акцизний збір – особливо на тютюн і горілчані вироби. Наводили приклади, коли з кіоску за продаж таких товарів сплачували по 30 грн. акцизу на місяць! А ліцензія на торгівлю – 8,5 тис. грн.. Це каже про резерви, які досі в «тіні». Акцизний збір – це надходження до міського бюджету. Уряд має намір запровадити штраф до 17 тис. грн. тим структурам, хто не сплачує в повній мірі акциз.

Гостро стояло питання легалізації працівників.  Володимир Гройсман попередив: з середини жовтня 2018 року податківцям повернуть повноваження на перевірку, будуть створені додаткові структури, які впритул займатимуться легалізацією працівників. Якщо країна так бореться за нове життя, потрібно всім навчитися жити за правилами, дбаючи про загальний успіх країни! Тож, Володимир Гройсман запровадив таку дискусію. А Міністри і фіскальні органи підтвердили свої наміри. І нам всім потрібно брати в цьому участь.

Була розмова про роботу ДАБІ. Понад 100 міст України, в тому числі Нова Каховка, отримали право на існування місцевої архітектурно-будівельної інспекції.

Велася дискусія з приводу ОТГ. При створенні об’єднаних територіальних громад відчувається недосконалість законодавчої бази. З цього приводу я спілкувався з віце-прем’єром Геннадієм Зубком – «батьком» Закону №6466 про приєднання до міст обласного значення. З пропозиціями звернувся до народних депутатів Оксани Продан, Івана Вінника, Миколи Паламарчука.

Відбулися панельні дискусії щодо Міжнародних грантів. Європейські представники ділилися досвідом з учасниками зустрічі.

Підсумком Дня діалогу з владою стали два документи – Звернення Асоціації міст України до Президента, Верховної ради і Кабінету Міністрів, де зазначено всі озвучені пропозиції. І ще один документ – про позицію АМУ під час бюджетного процесу 2019 року. Там чітко зазначено: в проекті  Державного бюджету на наступний рік не додаються кошти по освіті і медицині. Освітянська субвенція знову не дораховує 14,6 млрд. грн.. Дефіцит для медиків України – 12,1 млрд. грн.. Нам не дають можливості розвиватися. Бо недодані державою кошти – це необхідність міського бюджету зняти кошти на розвиток, і закрити ними дефіцит по заробітній платі.

ПОДАТКИ ПОВИННІ СПЛАЧУВАТИ ЗА МІСЦЕМ ДІЯЛЬНОСТІ, А НЕ РЕЄСТРАЦІЇ

Мені довелося виступити з двох питань. Голову Уряду я попросив включити на розгляд Кабміну питання щодо сплати податку структурами не за місцем реєстрації, а за місцем ведення діяльності. В Новій Каховці 52 аптеки, і лише дві – комунальна і «Абсолют»- сплачують податки в місті. Решта – в Києві, Дніпропетровську, Львові, Харкові. Така ж ситуація з філіями банків, супермаркетами, заправками.

Звернення Асоціації міст України і позиція АМУ під час бюджетного процесу 2019 року відображають всі питання, які на сьогодні поки не передбачені в проекті Державного бюджету. Сподіваємось, що і Президент, і Уряд, і Верховна рада позитивно відгукнуться на наше Звернення і внесуть корективи під час формування Бюджету країни з метою чіткого розподілу обов’язків, зобов’язань і дій.

Відповідальність органів місцевого самоврядування – це працюючі школи, заклади медицини, вся система дошкільної і позашкільної освіти, дороги, транспорт, надання повного пакету соціальних послуг мешканцям нашої громади. Але треба легалізувати економіку, навчитися сплачувати податки. Приємно дивитися на відремонтовані дороги, Палац культури, облаштований парк, освітлені вулиці. Якщо ви не сплачуєте податки – в нас не буде можливості це робити. Тому, як у нормальній сім’ї, сподіваюсь, що мешканці міста – бізнесмени, виробничники будуть добросовісно сплачувати податки і таким чином брати участь у розвитку міста.

                                                         Спілкувалась Вікторія Раєвська

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.