МЕДИЦИНА «ХВОРІЄ»: СИМПТОМИ ТРИВОЖНІ.

Саме так. І це непокоїть. Адже коли накопичуються проблеми у галузі, яка стоїть на варті здоров’я і життя – це небезпечно для всіх.

Нині в ЦМЛ Нової Каховки працює 733 працівника, переважна більшість з них – жінки. Однак укомплектованість кадрами складає лише 84%. За 9 місяців 2018 року прийнято 87 чоловік, а звільнилися 114.

Як розповів головний лікар ЦМЛ Ігор Гайдаманчук, на сьогодні дефіцит лікарів став особливо відчутним. Закладу потрібні інфекціоніст, рентгенолог, анестезіолог, фтизіатр, психіатр, три чергових лікарі і три лікарі – лаборанти. Заяви на звільнення ще написали лікар-лаборант, ЛОР і невролог. Головною причиною такої ситуації Ігор Гайдаманчук  називає низький рівень заробітної плати. Приміром, у лікаря-невролога вона – аж 3 тис. 50 грн – це винагорода за працю лікарю, який має вісім років стажу! Така ж заробітна плата – у лікаря-ендокринолога, який до того ж  їздить на роботу до Нової Каховки з Таврійська.

«Фінансування лікарні має відбуватися за рахунок державного бюджету, – нагадує Ігор Гайдаманчук. – Однак дефіцит державних коштів доводиться покривати міському бюджету. Крім того, бюджет міста повністю фінансує потреби лікарні на харчування, медикаменти, енергоносії».

За словами головного лікаря, у другому півріччі лікарня гостро відчула дефіцит коштів на заробітну плату. Щоправда, він був закладений в державному бюджеті ще в процесі його затвердження: при потребі лікарні на рік 57 млн. 230 тис. грн. – передбачили лише 45 млн. грн.. Сподівались на обіцянку профільних міністерств – виділити додаткові кошти. А тим часом колектив лікарні економив на всьому: працівники йшли у відпустки без збереження заробітної плати. Зменшили суму виплат за складність і напруженість роботи. Загальна сума економії склала 2 млн. 773 тис. грн..

Незважаючи на фінансові труднощі, керівництвом міста і лікарні було прийнято рішення не скорочувати жодного працівника і зберегти структуру закладу. Міським бюджетом на заробітну плату лікарям було виділено 1 млн. 790 тис. грн. – за рахунок коштів, знятих з передбачених містом робіт по будівництву і реконструкції. За рахунок перерозподілу субвенції у липні 2018 року ЦМЛ отримала 619 тис. 482 грн.

Як повідомив Ігор Гайдаманчук, на початок жовтня медичним працівникам повністю виплачено аванс за вересень, 4 жовтня виплатили 9% вересневої зарплати.

Активно стала на захист медиків рідна профспілка. Як повідомила голова профспілкового комітету працівників медичної галузі Оксана Сарафонова, щомісяця здійснювали моніторинг заробітної плати лікарів. І виявили – у травні 2018 року дефіцит по заробітній платі по всім регіонам України, в тому числі і в Новій Каховці, почав зростати. Завдяки допомозі з міського бюджету, у червні ситуацію вдалося вирівняти. Але у липні дефіцит коштів знову став відчутним, і ситуація з кожним місяцем погіршується. Результати моніторингу були озвучені на засіданні Президії профспілкової організації медичних працівників України 30 серпня. Тоді було прийнято рішення звернутися до всіх гілок влади по допомогу. Тож листи від профспілкових лідерів медичної галузі України були направлені до Верховної ради, Міністерства охорони здоров’я, обласної державної адміністрації. «Продовжуємо звертатись по допомогу в усі інстанції і сподіваємось, що нас почують і виділять необхідні кошти», – з надією зазначила Оксана Сарафонова.

Роз’яснив ситуацію в медичній галузі міста і профільний заступник міського голови Олег Тарабака: «Фінансування медицини – державне повноваження. Але 30 серпня на адресу виконавчого комітету надійшов лист за підписом заступника Міністра охорони здоров’я Олександра Линчевського. На виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка, Міністерство охорони здоров’я розглянуло листа виконкому Новокаховської міської ради, що надійшов від народного депутата України Миколи Паламарчука, щодо перегляду показників місцевих бюджетів у галузі охорони здоров’я  на 2018 рік. В Міністерстві погодились – «Державним бюджетом передбачено медичну субвенцію в обсязі 57 366,7 млн. грн. – або 64% від загальної потреби». Однак «забезпечити комунальні заклади охорони здоров’я додатковими коштами для покриття незабезпеченості з оплати праці за рахунок резерву коштів медичної субвенції немає можливості, оскільки вказаний резерв обмежений». Тож Міністерство радить згідно ст.32 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» питання організації матеріально-технічного та фінансового забезпечення взяти відповідним радам на свої «плечі».

Олег Тарабака нагадав: на момент прийняття Державного бюджету 2018 року дефіцит коштів на медицину вже був закладений. Незадовго до цього, у грудні 2017 року, Міністри освіти і охорони здоров’я під час зустрічі просили членів Асоціації міст України погодитись з такими цифрами. Мовляв, це лише на перше півріччя, а потім необхідні кошти держава компенсує. Та цього не сталося. Щоб нагадати про обіцяне, керівництво міста направило листи до профільного Міністерства, народним депутатам, голові Херсонської ОДА. «Голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, Департамент фінансів сприяють вирішенню цього питання, – повідомив Олег Тарабака. Із Міністром Уляною Супрун зустрічався народний депутат Іван Вінник, який пообіцяв всіляко сприяти виділенню додаткового фінансування.

Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка» – багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня. Розрахована на 335 ліжок. В лікарні працює 115 лікарів за 42 спеціальностями. Є сучасне кардіологічне відділення і відділення інтенсивної терапії, яких немає в жодній міській та районних лікарнях області, крім Херсона. Працюють дитяче інфекційне, неврологічне відділення, яких теж не мають районні лікарні. Цілодобово чергує бригада лікарів (терапевт, педіатр, хірург, гінеколог,травматолог, дитячий лікар, рентген-лаборант та лаборант клінічної лабораторії ), яка здатна прийняти хворих у будь-який час і надати їм екстрену допомогу.

Тож, розраховуючи обсяги субвенції на медичний заклад Нової Каховки, варто враховувати не лише кількість мешканців міста, а брати до уваги, що в ЦМЛ Нової Каховки регулярно отримують медичну допомогу мешканці сусідніх районів.

«Нажаль, в Міністерстві не звернули увагу на ці вагомі особливості, а розрахунки роблять за стандартом – по кількості проживаючих на території людей, – зазначає міський голова  Володимир Коваленко. – Зараз ми намагаємось довести на всіх рівнях – в Новій Каховці облаштовані і успішно працюють такі відділення, яких на території області немає ніде, крім обласного центру, і яких  не можна позбавлятися. Це потрібно людям. І заради них ми будемо зберігати структуру нашої лікарні і відстоювати необхідне для її повноцінної роботи  фінансування на всіх рівнях».

                                                                              Вікторія РАЄВСЬКА

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.