«ПЕРЕХОДИМО НА НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ. ДОСИТЬ БІГАТИ З МОЛОТКОМ!».

«Про комунальне підприємство «Теплові мережі міста Нова Каховка» влітку практично не згадують, але з початком опалювального сезону про нього говорять щодня», – шуткує керівник підприємства Ігор Дем’яненко.

Нині в колективі працює 20 чоловік – були часи, коли тут дбали про подачу тепла понад 300 чоловік, і підприємство охоплювало не лише територію Нової Каховки, але й  чотирьох районів – Горностаївського, Іванівського, Лепетихи і Сірогоз, чиї районні котельні теж підпорядковувалися новокаховським тепловикам.

Перехід на альтернативне опалення, передача приміщень котелень в оренду призвели до необхідності скорочення штату працівників.

Розпочався опалювальний сезон. Для тепловиків настали напружені дні. Щоб зрозуміти це, достатньо було звернути увагу на цілодобові аварійні роботи в місцях поривів теплотрас. Щоб дізнатись про особливості цьогорічної підготовки підприємства до опалювального сезону, проблеми і плани  керівництва «Теплових мереж» на ближчі роки, ми вирушили до керівника КП – Ігоря Дем’яненка. До розмови охоче приєднався і головний інженер підприємства  Петро Зікунов.

 

– Ігор Іванович, Нова Каховка однією з перших дозволила мешканцям міста перейти на індивідуальне опалення. Спочатку такий крок не зрозуміли в столиці, але він задовольнив мешканців – люди перестали платити за ледь теплі батареї і отримали можливість самостійно регулювати температуру і економити на опаленні. На централізованому опаленні залишились бюджетні установи і заклади. Як нині діє ця система теплопостачання?

– Всі міські котельні нині в оренді – їх орендують приватні підприємства – мелітопольське «Теплоінвест-Таврія». А найбільшу в місті котельню №9 взяло в оренду київське ТОВ «Теплоспецпостач». Завдяки мелітопольцям «піонером» переходу на альтернативне опалення 4 роки назад стала Дніпрянська котельня – вона обігріває Дніпрянську школу і дитсадок. Через рік  «альтернативно» вдалося обігріти і два лікарняні комплекси міста – в мікрорайоні «Сокіл» і по вул. Героїв України. Два роки тому нове обладнання на пелетах запрацювало на  котельні №1, яка забезпечує теплом будівлі на перших вулицях міста – пр.. Дніпровському, школи та дитсадки по вул. Історичній.

З орендарями ми працюємо за договором. Вони встановили свої котли і взяли в оренду теплові мережі. Наше підприємство підтримує ці мережі у робочому стані і здійснює ремонтні роботи в разі необхідності. За минуле літо ми поміняли більше 200 метрів тепломереж – підводи тепла до всіх споживачів по вул. Історичній. І одразу отримали результат – жодного пориву у новому опалювальному сезоні!

Наступного року міський голова доручив повністю замінити тепломережу по вул. Затишній (колишня Піонерська) – встановити труби меншого діаметру: кількість споживачів тепла значно зменшилась – мешканці міста перейшли на індивідуальне опалення, і стара система теплопостачання міста призводить до значних втрат тепла. Тож потребує негайної реконструкції. Вартість проведення робіт лише по вул. Затишній – понад 1 млн. грн..

Найбільша в місті – котельня №9. Тут потрібно повністю провести реконструкцію мереж: зменшити діаметр труб з 500 мм до 300 мм, бо нині втрати тепла становлять вже 40%. – в минулому році вони були 36%. Орендарі  несуть витрати на підігрів води, а ми транспортуємо і втрачаємо гарячу воду. В результаті у школі та дитсадку – холодно. І споживач нам не заплатить, бо тепла не отримав. А причина такої ситуації – зношені системи теплопостачання. Труби великого діаметра вже вичерпали термін своєї придатності до критичної позначки – повинні мінятися кожні 15 років, а їм вже по 45 років! Метал, який має бути товщиною 6 мм,  нині вже зношений до 1мм! Не дивно, що ці труби з початком сезону почали руйнуватися. Були пориви в районі агроколеджу, політехнічного коледжу. Майже два тижні заклади не опалювалися. Ми попередили керівників закладів, повідомили про термін і об’єм робіт, які плануємо провести. Замінили 240 м. теплотраси – замість металу на пластик. Кошти на проведення робіт виділив міський бюджет. Тепер ця проблема вирішена на довгий час. Адже термін експлуатації пластикової труби – 50 років».

Головний інженер Петро Зікунов також наполягає: «Настав критичний момент, коли потрібно терміново поміняти всю систему теплопостачання міста  і систему подачі тепла до об’єктів – шкіл, садків, установ, навчальних закладів. Приміром, в Німеччині з такими речами не граються: якщо термін використання труби 10 років – його суворо дотримуються. А в українців нажаль інший підхід: труба ще витримує – нехай і далі служить! А потім маємо критичні аварійні ситуації, коли заміну мережі потрібно вже робити негайно! Жодна котельня не осилить такі витрати. У Києві закладають в тариф 40% витрат. А чи не краще щороку виділяти по 500 млн. грн. на реконструкцію мереж? Тим більше, що і труби нині більш міцні – 50 років гарантії. Потрібно переходити на нові технології. Досить бігати з молотком!

Проблем додають і особливості розташування мереж поряд з мережами інших підприємств – постачальників електроенергії або газу. Стався порив теплотраси, почали копати – зачепили кабель, пропало освітлення. Не маємо права починати роботи без узгодження з цілим рядом керівників та служб. Пишемо листи на міського голову, ДАБІ, постачальникам електроенергії, газу, поліції… Раніше дії були більш узгоджені – про аварію повідомляли виконкому, вони – МНС, а ті вже оповіщали всі інші служби.

  • Які особливості підготовки до опалювального сезону в 2018 році?

«Підготовка розпочалася одразу із завершенням попереднього сезону – у квітні, – звернув увагу головний інженер Петро Зікунов. –  Одразу виконуємо гідравлічні випробування і починаємо ремонт – всіх засувів, по всім колодязям, заміну сальників. Якби ми цього влітку не зробили – то взагалі б сезон не змогли розпочати. Бо пориви не лише на теплотрасі, але й у колодязях. І найгірше – їх тривалий час неможливо знайти. Вода йде у пісок, і пориву не видно. Поки воно накопичиться так, що аж вийде на поверхню! Тому найголовніше – потрібно замінити зношені мережі.

Опалювальний сезон  2018-2019 року розпочався 1 листопада. Були проблеми по ЗОШ №10 – там опалення зроблено так, що для нагріву одних аудиторій до 20 С потрібно, щоб у інших було до 40 С! У школі потрібно  переробити систему опалення в середині будівлі.

Котельню №1 взяли в оренду приватні підприємства, і до секцій подачі тепла ми відношенням не маємо – нас викликають лише на випадок поривів. Мережі котельні №9 обслуговує наше підприємство. А це ЗОШ №4, СЗОШ №8, ЗОШ №10, НКТЕЛ, 7 дитсадків. Скрізь температура в середньому 18 С. У тих, хто ближче до котельні – дитсадки «Оленка», «Соколятко», Дитяча школа мистецтв – в них завжди тепло. ПТУ №14 – вже холодніше.

– Ігор Іванович, як працює підприємство у міжсезонний період? Які роботи проведено у поточному році і що передбачаєте зробити у наступному? 

– Кошти, які ми заробляємо за сезон, потім йдуть на розрахунки із постачальником тепла, із іншими КП, за ці кошти готуємося до наступного сезону – проводимо незначні ремонти. А якщо потрібно поміняти труби, виконати більш значні роботи – це вже за кошти міського бюджету. Цього літа і з початком сезону обсяги робіт були великі – заміна труб довжиною 100-200 м. Для проведення капітального ремонту потрібно готувати проект, експертний висновок, кошторис. Лише тоді виділяються кошти. Зараз підприємство вже має проект, який пройшов експертизу, в бюджеті наступного року передбачено 970 тис. грн.. на заміну мереж по вул. Букіна, до яких приєднані так звані «кінцеві» об’єкти – ПТУ № 7, №14, вище професійне училище, дитсадки «Журавлик» і «Золота рибка». Раніше тепло вони отримували від електромашівської котельні №4. Ще один проект, який вже пройшов експертизу – на 4,7 млн. грн.. на заміну труби від перехрестя вул. Букіна – вул. Першотравнева до будівлі санстанції. Передбачаємо, що цей проект потрапить до переліку таких, що фінансуватиме держава.

Щодо боргів підприємства – загалом воно мало в цьому році до 18 млн. грн.. боргу по різниці в тарифах. Наприкінці 2018 року на його погашення держава виділила майже 5 млн. грн. Передбачено кошти і на 2019 рік. Тож сподіваємось, що і борги нарешті будуть погашені, і на реконструкцію мереж будуть виділені кошти.

У листопаді працівники КП «Теплові мережі» не мали жодного вихідного дня. Почалися пориви – всі суботи-неділі були робочими. Всі були на об’єктах – і керівник, і головний інженер, і всі працівники – слюсарі, зварювальники, вся техніка.  Не будеш сидіти вдома, коли заклади залишились без тепла! Тому працівників додатково заохочували. У грудні ситуація з опаленням стабілізувалася. Сподіваємось, що опалювальний сезон пройде успішно. Але аварійна бригада підприємства завжди напоготові – в разі необхідності телефонуйте за номером 9-07-22.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.