ВОНИ РЯТУЮТЬ НАШІ СЕРЦЯ.

15-річний ювілей відмічає відділення інтенсивної терапії Центральної міської лікарні. Хоча новокаховська міськрада ухвалила рішення про його заснування наприкінці лютого 2004 року, наказ про відкриття був датований серпнем цього ж року. Саме з останнього літнього місяця відділення почало прийом пацієнтів. За ці роки лікарі допомогли тисячам пацієнтів, змусивши їхні серця битися по-новому.

На жаль, саме серцево-судинні патології вже тривалий час тримаються на першій сходинці у системі захворювань та за показниками смертності серед населення в Україні. Нова Каховка не є винятком. Тому про важливість і доречність створення такого медичного осередку як вузькоспрямоване відділення інтенсивної терапії в нашому місті годі й казати. Працює відділення у двох головних напрямах: ставить на ноги пацієнтів при інфарктах та інсультах. З самого початку своєї роботи лікарі «оголосили війну» й іншим життєво небезпечним патологіям, зокрема – порушенням ритму або проводимості серця.

Спочатку у відділенні було 3 койко-місця. Через кілька років їх стало 6, як і було заплановано. Щомісяця на них розміщують 30-35 пацієнтів з важким плином захворювання, які потребують цілодобового моніторингу та нагляду. За рік в інтенсивній терапії лікуються 350-400 хворих.

Робота в «інтенсивці» складна як фізично, так і емоційно. Жінки тут не носять підборів, вигадливих зачісок та яскравого манікюру. Халат, капці, маска і рукавички – практично стали їхнім повсякденним одягом. Люди, які обрали цей медичний напрям, мають стійку психіку, швидку реакцію, широкі знання в галузі психології, фізіології, патофізіології та фармакології. Для роботи з тяжкими хворими також необхідні знання про критичні стани в суміжних медичних спеціальностях, таких як: терапія, хірургія, травматологія, неврологія і безліч інших.

Вихідних або «червоних дат календаря» у цих людей практично не буває. Лихо може спіткати  будь-кого і будь-де. Команда професіоналів завжди на робочому місці, та має бути готовою до найнеочікуваніших примх долі. На цьому наголошує завідувач Юрій Чугуєв, який очолює відділення вже 12 років. Робота лікарів і медичного персоналу злагоджена та відпрацьована. Водночас, він відмічає: проблеми є.

«Анестезіологи і реаніматологи працюють цілодобово. Також є 2 медичні сестри на добу, сестра-господарка і старша сестра. Однак з персоналом є певні складнощі. Молодь не завжди виявляє бажання їхати до Нової Каховки або залишатися тут. Вони шукають кращого життя у великих містах чи за кордоном. Але ми виходимо з положення тим, що лікарі-анестезіологи працюють і у нас, і на відділення загальної реанімації. З медсестрами особливих проблем поки немає – на сьогодні лише одна вакансія. Але така ситуація зараз по всій країні, не тільки у нас. На жаль, молодший персонал виїжджає до Польщі, в інші країни –  туди, де більше платять», – пояснює Юрій Васильович.

Медична реформа триває, однак лікарів вторинної ланки нововведення поки що, нажаль, не торкнулися. В тому числі це стосується зарплати. Як зізнався Юрій Чугуєв, він працює на півтори ставки і отримує менше за сімейного лікаря у поліклініці. Залишається лише чекати. За профільну медицину в уряді обіцяють взятися вже цього року, однак реальні зміни слід очікувати ще пізніше. «Вже з 2020-го року повністю змінимо систему надання медичної допомоги в лікарні на рівні вторинної ланки і на рівні спеціалізованої допомоги», – запевняють у МОЗ.

В матеріально-технічному плані все необхідне у відділення є. Безумовно, існує потреба в сучасних пристроях і оновленні. Головна перепона – медична техніка занадто вартісна. «Ціни катастрофічні. Апарат штучної вентиляції легенів коштує понад 100 тис. грн., монітор слідкування за роботою серця – в районі 40-50 тис грн. Ми добре розуміємо, що місто забезпечити все це не в змозі. Ми не одні. Кошти потрібні всім. Як би там не було, все необхідне у нас є. Вилікувати пацієнта ми в змозі», – коментує завідувач.

Втім, це не заважає висококваліфікованим фахівцям робити свою справу та постійно удосконалюватися. Щороку у відділенні вивчають передовий досвід, впроваджують нові технології. Одна з останніх та найбільш ефективних методик – тромболітична терапія при ішемічному інсульті. Якщо казати простою мовою – це коли хворому вводять спеціальний препарат, який розчиняє згустки (тромби) в судинах головного мозку. Це значно допомагає відновити нормальний кровообіг в уражених хворобою зонах. Така терапія – чи не єдине медикаментозне лікування, чия ефективність доведена. В області такою процедурою можуть похизуватися лише два міста – Нова Каховка і Херсон. Впровадженню методики також сприяв комп’ютерний томограф, який з’явився у нашому місті.

Таку ж методику використовують у відділенні і при лікуванні інфарктів міокарда. Започаткували її практично з відкриттям – ще у 2005 році. Однак, все знову наштовхується на фінансову проблему. Препарати, які використовуються для ін’єкцій, коштують чимало. «Якщо казати про інфаркт – на одного пацієнта виходить десь 1,8 – 2 тис грн. При ішемічному інсульті ліки ще дорожчі – 25-30 тис грн для кожного. Однак такі препарати на даний час у нас є», – розповідає Юрій Васильович. Лікар одразу уточнює: складність боротьби з інсультом таким методом полягає і у часі доставки пацієнта у стаціонар. Якщо при інфаркті лікування ефективне перші дванадцять годин, то при ураженні мозку – лише чотири з половиною. Це досить вузьке часове вікно. Юрій Чугуєв відмічає: «Частенько хворі до лікарні не поспішають, намагаються  відлежатися вдома, і час доставки їх до стаціонару зростає». Не дарма вже майже два десятиліття девізом спеціалістів із лікування гострого інсульту є вислів: «Час це мозок!».

Якісному та ефективному лікуванню пацієнтів сприяє активна співпраця відділення з іншими медичними закладами. Зокрема, до обласного кардіодиспансера відправляють хворих, яких не можуть вилікувати у Новій Каховці. В основному, для імплантації штучних водіїв ритму серця. У херсонському Центрі серця використовують методику лікування інсультів та інфарктів не медикаментозним, а механічним шляхом – коли ставляться «пружинки», які повністю розширюють судини. Постійна робота ведеться і з нейрохірургами обласної лікарні, коли потрібне оперативне втручання при крововиливі. Всі схеми лікарської взаємодії ретельно відпрацьовані. Навіть якщо стан пацієнта не дозволяє його транспортувати, лікарі з області приїздять до Нової Каховки.

                                                                                                              Ігор Бурлаченко

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.