НЯНЯ ДЛЯ ДИТИНИ НОВОКАХОВЧАНИ – ПРО ПОСЛУГУ «МУНІЦИПАЛЬНА НЯНЯ».

З початку 2019 року в Україні з’явились «муніципальні няні». Це ініційована урядом соціальна послуга для молодих батьків. Вони можуть найняти доглядальницю за дитиною до 3-х років з компенсацією частини видатків. На таку допомогу українським сім’ям держава заклала 500 мільйонів гривень для 25 тисяч родин.

НЯНЯ СТАНЕ ПІДПРИЄМЦЕМ

Послугою «муніципальна няня» можуть скористатися батьки, які вирішили піти на роботу. За роз’ясненням Мінсоцполітики, батьки можуть знайти няню, залишаючись при цьому у декретній відпустці. Головна умова – працевлаштувати її офіційно. Родина має сама знайти няню, укласти з нею угоду та щомісяця платити зарплату. Держава в свою чергу обіцяє відшкодувати батькам роботу «муніципальної няні» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. Наразі така сума складає 1 626 грн.

До того ж, в уряді наголошують: компенсація на няню не вплине на інші соцвиплати на дитину і виплачуватиметься додатково до щомісячних виплат або ж окремо за бажанням батьків. Не зможуть скористатися послугою лише батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, які отримують відповідне грошове забезпечення.

«Муніципальна няня» повинна бути зареєстрована як ФОП, або ж працювати у компанії, яка надає відповідну послугу. Більшість юристів схвалюють цю умову, адже сьогодні багато нянь працюють у «тіні». Вони не сплачують податки і не мають жодних соціальних гарантій. «Няня, отримавши офіційне працевлаштування, має впевненість у завтрашньому дні, а мама – гарантію, що її дитина у надійних руках», – впевнені в уряді. Серед очевидних плюсів для майбутніх нянь: наявність страхового стажу; можливість мати декілька договорів, навіть в  межах однієї сім’ї; няня може працювати неповний робочий день у різних сім’ях, при цьому обидві родини отримають компенсацію.

«НЯНЯ ДЛЯ ДИТИНИ? ТРЕБА ПОДУМАТИ»

Знають про таке нововведення далеко не всі. У цьому ми змогли переконатися, коли вийшли на вулиці Нової Каховки та поспілкувалися з молодими матусями віч-на-віч. Більшість з них навіть не чули про таку програму. А ті, хто цікавився – вважають для себе «муніципальних нянь» неактуальними, або ж все ще вивчають умови.

«Навіщо нам няня? У нас велика сім’я. Є кому доглядати», – похапцем відповідала жіночка в рожевих черевичках. Приблизно такі ж відповіді ми почули і від багатьох інших. До того ж, десь половина з наших респондентів виявилися бабусями та дідусями, яким тільки за радість поратися з онуками без будь-яких додаткових умов. Для того, щоб долучитися до програми і стати «муніципальною нянею» самим, їм також потрібно бути фізичною особою-підприємцем.

Для багатьох перепоною стає сума відшкодування, яка для них є незначною. Однак, за умови гарного місця роботи та гідної зарплати – вони б могли замислитися і про помічницю. «Якщо підвернеться робота, де я зможу заробляти таку суму, щоб найняти няню – то напевно я б подумала», – розповідає молода матуся, споглядаючи на дорожню трасу в очікуванні маршрутки. «Я цікавилася. Зараз роздумую над цим», – погоджується з нею інша новокаховчанка.

На питання, скільки вони готові заплатити доглядальниці, суми пропонувалися різні. Більшість готова віддати в районі мінімальної зарплатні. «Можу заплатити в районі 3 тисяч гривень за місяць. Наприклад, якщо няня буде працювати з 9 до 15 години. Зараз пораюся сама, за допомогою бабусь – звісно, коли вони можуть», – розповідає опитувана. Однак, чи влаштують такі цифри новокаховських гувернерок?

БАТЬКИ ТА НЯНІ: ПРОПОЗИЦІЇ, АРГУМЕНТИ…

Нам пощастило – ми зустріли одну таку дівчину, яка як раз прогулювалася алеями парку з маленькою дитиною. Вона зізнається: «Я сама няня». Наразі жінка стажується у новій родині, а про послугу висловлюється позитивно. «Я вчилася на гувернантку. Це моя професія, і працюю я багато років. Тому  я би погодилася стати «муніципальною нянею», – коментує вона. На питання про заробітну плату відповідати відмовилася, але зазначила: «Треба шукати такі сім’ї, для яких це буде вигідно».

Якщо ж подивитись розцінки на популярних онлайн-платформах для об’яв та в соцмережах, стає зрозумілим: новокаховські няні хочуть від 25 грн за годину роботи. І то, таку ціну називають молоді дівчата «без офіційного досвіду та особливих вимог до зарплатні», як вони самі зазначають у резюме. За більш кваліфікованого співробітника доведеться викласти від 80 грн за годину та вище. При розрахунку за місяць роботи няні виходить доволі кругленька сума. Деякі з батьків, яких ми зустріли, не стримували емоцій: «Якщо повноцінно платити няні, то треба виходити на роботу. І вона має бути досить високооплачуваною. Скільки ж це я маю заробляти, щоб вистачило няні ті сім’ї? Вважаю, це підійде тільки багатіям».

 «Я чула про одну жінку, яка бере 30 грн. за годину. Однак вона не працює на постійній основі. До того ж, не всі погодяться довірити свою дитину незнайомцю», – озвучує ще одне популярне «але» інша матуся. Не всі бажають працювати з малознайомими людьми, та з побоюванням би дозволили догляд своїх кровиночок чужій людині.

УГОДА З МУНІЦИПАЛЬНОЮ НЯНЕЮ: ПЕРШІ КРОКИ

Більшість  мам самостійно пораються з дітьми та по господарству, тому допомога їм не завадила б. У цілому, новокаховських матусь «муніципальна няня» зацікавила, однак чи дійсно така система соцдопомоги матиме попит – поки не відомо. За інформацією начальника міського управління праці та соцзахисту населення Олени Стоянчук, наразі ніхто з містян не виявив бажання скористатися такою послугою.

Саме через органи соцзахисту оформлюються відносини батьків та доглядальниць. Для цього потрібні наступні документи: паспорт та ідентифікаційний код одного з батьків, свідоцтво про народження дитини, копія угоди з нянею. Крім того, потрібно написати заяву на отримання компенсації і надати документи, які б підтвердили оплату послуг (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку).

Спілкувався Орест Боднар

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.