ТУРБОТА ПРО СПІЛЬНИЙ ДІМ.

Шляхи залучення коштів для розвитку, монетизація субсидій, налагодження роботи з енергопостачальниками – головні питання, які підіймалися на зустрічі голів новокаховських ОСББ 12 березня.

 

Знайти відповіді на ці актуальні питання допомогли начальник міського відділу комунального господарства Галина Кіпрушева, представниця ПрООН Есма Умерова, фахівці соціального захисту, банківські співробітники, під головуванням першого заступника міського голови Леоніда Чурсинова. На 1 січня 2019 року у Новій Каховці нараховується 178 ОСББ, які об’єднують 249 багатоквартирних будинків.

ХТО НЕ УТЕПЛЮЄ – ТОЙ НЕСЕ ЗБИТКИ

Брак фінансування – одна з головних перепон у розвитку ОСББ. Впевнений крок до її вирішення зробили у Новій Каховці. Нещодавно в місті запрацював «револьверний фонд». Відтепер міські об’єднання співвласників можуть отримати безвідсоткову поворотну позику для заміни каналізаційних труб, ремонту дахів, відновлення під’їзного освітлення та інші ремонтні роботи. Все – заради оновлення та збереження житлового фонду. Великий плюс – такі кошти можна взяти і на погашення енергоефективних кредитів. Досвідом впровадження револьверного фонду поділилася голова громадської спілки «ОСББ Каховка» Лілія Мартинова. Каховка стала першим містом в області, де понад рік тому запровадили таке ноу-хау. Для нього з місцевого бюджету виділили 700 тис грн.

Ідея «револьверного» фонду полягає у наданні поворотних позик для потреб учасників фонду. Повернені кошти далі використовуються для фінансування інших учасників. На цьому наголосила голова громадської спілки «Координаційна рада голів ОСББ та ЖБК» Ольга Рашевська. Вона зазначила: вже є перший охочий. Сприяла наповненню фонду новокаховська міська рада, виділивши 500 тис грн. Позику дають на 12 місяців, але не більше, ніж на 1,5 роки за умови участі у «теплих кредитах» чи програмах Фонду енергоефективності.

Детальніше про енергоефективні заходи розповіла координатор Програм розвитку ООН на Херсонщині Есма Умерова, яка вже не вперше закликає ініціативних голів ОСББ використовувати  всі можливості для розвитку. Вона нагадала: на тлі децентралізаційних процесів та реформи ЖКГ Фонд енергоефективності готовий компенсувати частину витрат. ПрООН готовий подолати увесь шлях по інформуванню, роз’ясненню та залученню механізмів разом зі співвласниками багатоквартирних будинків.

КОМУНАЛЬНА БЕЗВИХІДЬ: ПОТОЧНІ ПРОБЛЕМИ

Жваве обговорення викликала інформація головного спеціаліста по виплатам та грошовим компенсаціям УПСЗН Ольги Жуваги. Фахівець наголосила, що система субсидій зазнала істотних змін. Саме з 12 березня «Ощадбанк» розпочав виплати коштів по субсидії, нарахованій у лютому. Однак це стосується лише тих, хто не є пенсіонером. Отримувачі пенсій свої кошти побачать разом з пенсією. На жаль, як пояснює пані Ольга, через технічні збої деякі з пенсіонерів потрапили до списків «Ощадбанку». Зараз ця ситуація виправляється.

Другий важливий момент – зміни в наданні субсидій для тих, хто звернувся за допомогою з 1 січня 2019 року. Субсидія для таких людей фактично залежить від добросовісності управителів ОСББ та компаній-надавачів послуг, які мають укласти угоди з «Ощадбанком» для повноцінного функціонування такої системи компенсації. Це підтвердила і співробітниця банківської установи. Підняли питання і по боржниках. Голови об’єднань упевнені: можливість не призначення субсидії таким неплатникам залишається одним з найбільш дієвих важелів впливу на них. Так, максимально допустима заборгованість – 340 грн. по всім видам послуг за фактичних 2 місяці.

Під кінець зустрічі начальник відділу комунального господарства Галина Кіпрушева нагадала: у серпні спливає кінцевий термін встановлення загальнобудинкових лічильників. А до 1 червня ОСББ мають визначитися з формою роботи з комунальними підприємствами – колективна чи індивідуальна угода. Передусім, це стосується взаємовідносин з КП «Міський водоканал».

При індивідуальній моделі кожен мешканець окремо укладає угоду про роботу з комунальниками, при колективній – такий документ укладає ОСББ від імені всіх співвласників. Звідси – відповідні обов’язки по обліку і розподілу, а також сфера відповідальності. На важливості таких угод акцентував і начальник новокаховського міжрегіонального управління «Херсонгазу» Олег Стоян. З газовою компанією визначена індивідуальна форма роботи. Однак значний відсоток людей не бажають укладати угоди на утримання внутрішньобудинкових мереж, що може призвести до зростання аварійних ризиків.

Невирішених проблем чимало. Слід пам’ятати: реформування житлово-комунального сектора знаходиться на вістрі соціального замовлення суспільства. Тому тільки спільне співробітництво місцевих органів влади, комунальних служб, фірм-постачальників, банківських установ та безпосередніх учасників – мешканців ОСББ – сприятиме наближенню позитивного результату.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.