ДРУГИЙ ТУР – ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ВИБІР.

В Україні відбувся перший тур президентських виборів. Активну громадянську позицію проявили, згідно офіційним підрахункам, 62,8% – 2/3 українців, які мали право голосувати. Це 18 млн 821 тисяча 157 виборців.

За даними Державного реєстру виборців, всього в Україні мають право голосувати близько 30 мільйонів виборців. На 5 квітня ЦВК опрацювала 100% онлайн-бюлетенів. За їх результатами, Володимир Зеленський набрав 30,24% (5,7 млн. голосів), Петро Порошенко – 15,95% (3 млн. голосів), Юлія Тимошенко – 13,40%, Юрій Бойко – 11,67%, Анатолій Гриценко – 6,91%.

Лише 9 кандидатів з 39 набрали більше 1% голосів виборців. ЦВК 7 квітня офіційно оголосила результати першого туру виборів і дала старт другому туру. Офіційні результати встановили на підставі протоколу, який підписали всі 16 членів Центральної виборчої комісії і оголосила голова ЦВК Тетяна Сліпачук. Це вже сьомі вибори президента в незалежній Україні. На підготовку і проведення цьогорічних виборів в Україні було витрачено 1,95 млрд гривень.

Нагадаємо, як проходив перший тур президентських виборів на 184-му виборчому окрузі з центром у Новій Каховці. Найбільш напружена доба для дільничних та окружної комісій розпочалася після закриття виборчих дільниць о 20.00 – підрахунок голосів та здача протоколів. Як завжди, ніч без сну. На межі можливостей працювала  окружна комісія – протоколи почали звозити з ночі. Кожен протокол від 190 дільничних комісій ретельно зачитували, оголошуючи кількість голосів, набраних кожним з 39-ти кандидатів.  На першому поверсі виконкому було розташовано все необхідне як для роботи членів комісії, так і для зручності членів дільничних комісій, які прибували не лише з Нової Каховки та сусідніх сіл, але й з шести районів. Втомлені люди трохи нервували, намагаючись швидше здати протоколи. Але чітка організація роботи допомогла уникнути непорозумінь: працівники поліції в порядку «живої» черги пропускали до будівлі виконкому членів дільничних комісій з документами. Ввічливі і терплячі члени окружної комісії, які до обіду 1 квітня вже майже втратили можливість розмовляти, зачитували кожен протокол, направляли його на перевірку системою «Вибори». В разі помилки після доопрацювання протоколи остаточно приймали, а члени комісії могли спокійно повертатися додому.

Голова ОВК Віталія Оніщенко розповіла: «Перші комісії почали здавати свої протоколи о 23.00 – а засідання ОВК ми закрили о 18.00 1 квітня. Перший тур був важкий в першу чергу фізично – загалом комісія 36 тисяч разів оголошувала прізвища! Ми організували роботу так, щоб оголошення результатів відбувалося чотирма членами комісій. Бо до вечора всі вже просто не могли розмовляти. Окружна виборча комісія була забезпечена всім необхідним для стабільної роботи – дякуємо за це керівництву міста. Міська влада подбала і про зручності для сотень членів дільничних комісій.

Наступний етап – повторне голосування, хоча його частіше називають другим туром. Тепер голосуємо за двох кандидатів. Тому принцип формування комісій – як окружних, так і дільничних –  змінюється і відбувається на паритетних підставах – 50х50. Окружна виборча комісія як юридична особа продовжить існувати до завершення виборів і оголошення результатів, а склад комісії на повторне голосування буде змінено – по сім осіб від кожного кандидата.  Голова і секретар – від різних кандидатів. За таким принципом – дільничні комісії: в малій – по 6 осіб від кожного кандидата, в середній – по 7, у великій дільниці – по 8».

І вже 3 квітня відбулося чергове засідання ОВК по 184 виборчому округу з виборів Президента України, на якому оголосили остаточні результати голосування. Отже, ОВК на 184 виборчому окрузі одержала 167 тис 634 бюлетеня. До списків виборців було включено 165 тисяч 198 виборців. До списків за місцем перебування внесено 4 тисячі 183 виборця. Кількість невикористаних бюлетенів – 71 тисяча 236. У приміщенні для голосування отримали бюлетені 92 тисячі 630 виборців. За місцем перебування отримали бюлетені 3 тисячі 666 виборців. Загалом взяли участь у голосуванні 96 тисяч 294 виборця, або 58,29%. Недійсними визнані 1042 бюлетені, або 0,63%.

Голоси виборців 184 виборчого округу розподілилися наступним чином – Володимир Зеленський – 36296 (37,69%), Юрій Бойко – 14238 (14,79%), Петро Порошенко – 10380 (10,78%), Юлія Тимошенко – 10009 (10,39%), Олег Ляшко – 7925 (8,23%), Олександр Вілкул – 5229 (5,43%), Ігор Смешко – 4092 (4,25%), Анатолій Гриценко – 3628 (3,77%), Руслан Кошулинський – 643 (0,67%), Олександр Шевченко – 379 (0,39%), Валентин Наливайченко -144 (0,15%).

                                                      *****

Напружено працював  31 березня і міський відділ реєстрації виборців. Як розповіла керівник відділу Олена Ликашева, протягом дня 31 березня виборці зверталися – і приходили, і телефонували.  Хтось не знайшов себе у списках, або не отримав запрошення, які були роздруковані ще 15 березня і передані на дільниці. Їх повинні були вручити виборцям члени виборчих комісій. Якщо запрошення прийшло – дані виборця є у списках. Але можуть бути помилки, особливо в даті народження, яку в запрошенні не вказують. Тому варто перевірити свої дані, щоб потім не було проблем при голосуванні.

  • Що робити, якщо помилки виявляться в день голосування?
  • При передачі списків до ДВК ми надали три пусті відомості. Туди вносили дані виборців, які не знайшли себе у списках – вони писали заяву в довільній формі і надавали копію паспорта. Такі виборці могли звернутися і до нашого відділу – ми вносили їх дані до списку, але попереджали: проголосувати вони зможуть вже у другому турі. До нас повинні звернутися громадяни, які змінили прізвище, адресу проживання.

– Чи багато 18-літніх не знайшли себе у списках цього разу?

– Багато. Органи реєстрації не мають функції відстежувати 18-річних. Потрібно, щоб вони прийшли до відділу самі. Ми багато інформували з цього приводу в різних джерелах інформації. Але не всі звернули на це увагу. Після першого туру до нас прийшло багато молоді, яка мала голосувати вперше, але позбавила себе такої можливості через власну неуважність. Нині дуже зручно їх реєструвати – в нас є спеціальний зчитувач для ID-картки. Тож інформація одразу потрапляє до реєстру.

– До речі, про ID-картки – чи потрібно на вибори брати виписку до неї?

– Обов’язково! Бо на дільницях немає зчитувачів – не продуманий цей варіант.  Юристи наполягають – не має права голосувати людина, яка не має виписки з місця реєстрації.

– У списках знову знаходили прізвища людей, які вже померли…

– Відділ РАЦС працює з датами смерті – а не в алфавітному порядку. Щоб прибрати прізвище з реєстру – потрібно робити запит на відділ РАЦС, щоб отримати підтвердження. Без цього ми не можемо вносити зміни – потрібно підтвердження.  Відповідь на запит може прийти через місяць-два… Були випадки, коли зі слів сусідів, що людина померла, ми прибирали прізвище зі списків. А потім виявляється – людина мешкає з рідними, а не за місцем прописки…Тому ми припинили вносити такі зміни без підтверджуючого документа.

– Як голосували військові?

Писали заяви про тимчасову зміну місця голосування. Терміни обмежені. Ця функція знову відкрита після офіційного оприлюднення результатів. Але до виборів залишається дуже мало часу. Тому поспішайте! В нас на обліку – 367 військових: 57-а ОМПБр, військові, що чергують на території Каховської ГЕС, з військової частини у Плодовому і військового госпіталю. Вони голосували на дільницях у ЗОШ №3, НВК №2 і ЗОШ №8.

– Скільки спецдільниць було відкрито?

Одна – вона постійна, в міській лікарні. Там проголосувало близько 30 виборців – пацієнти і працівники лікарні.

Другий тур виборів Президента відбудеться 21 квітня. Щоб скористатися своїм правом на голосування, обов’язково владнайте всі питання і усуньте проблеми, які можуть завадити це зробити. Як нагадує Олена Ликашева, 16 квітня вже будуть друкуватися уточнені списки. Тому всі зміни виборець має внести до 15 квітня включно. Звертайтесь до Відділу Державного реєстру виборців з паспортом. Відділ працює в будівлі виконкому на першому поверсі, каб 104 (пр. Дніпровський, 23) без вихідних – з 8.00 до 17.00, перерва з 12.00 до 13.00, телефони – 9-00-34, 4-64-54.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.