«Невловимі месники», «Поема про море», і нарешті – «Вулкан».

Дощ. Дзеркальна поверхня Дніпра вкривається рясними каплями. Масивна багряна баржа, попри свою природну незграбність, плавно проходить крізь судноплавний шлюз Каховської ГЕС.

Так розпочинається фільм «Вулкан», допрем’єрний показ якого відбувся 3 квітня у кінотеатрі «Юність».

У головного героя Лукаса – перекладача місії ОБСЄ – глухне машина, і поки він безнадійно шукає допомоги у безкрайньому степу, його Ленд Крузер з усіма пасажирами практично розчиняється в повітрі. Розгубленому чоловіку, приборкуючи норов таврійського краю, на своєму шляху доведеться зіштовхнутися з незвіданим для нього всесвітом, своєрідністю думок його мешканців та незвичним укладом їхнього життя. У підсумку – на екрані драматична комедія, приправлена сюрреалістичними та дещо абсурдистськими інтерлюдіями.

«Вулкан» – незвичне кіно для нашого глядача. Крокуючи поміж фікшном та нонфікшном, на стику ігрового та неігрового кіно, воно не має прямолінійно вибудованої оповіді. Всі 106 хвилин просочені метафоричністю та алегоричністю образів, нанизаних на міфологічно-магічне тло південної України. Фантазія тут межує з реальністю та співіснує в гармонії. Місцеві навіть не дивуються міражам жіночого хору, чиє село вже давно поглинуло Каховське водосховище. Як зізнався режисер фільму, лауреат Шевченківської премії і наш земляк Роман Бондарчук, для нього Херсонщина «це край, де всі тримають ложки на лобі».

Представляти кінострічку широкому новокаховському загалу також приїхали інші члени творчої групи: Алла Тютюник – журналістка, письменниця та співавтор сценарію, виконавиця однієї з головних ролей Христина Дейлик, директор фільму Ганна Салієва. «Попри складнощі контексту, попри складнощі історичного моменту, які ми всі зараз переживаємо, для мене цей фільм про землю, яка нас всіх тримає, яку треба любити та яку варто захищати. Я сподіваюсь, що він (ред. – фільм) робить нас ближчими світу і радію, що у ньому є наш південноукраїнський теплий і м’який гумор», – презентував стрічку пан Роман. Автори подякували усім, хто був причетний до створення фільму. Тим, хто допомагав рити ями, діставати буї, перевозити баркаси, хто супроводжував дорогою.

За свідченням вітчизняних та міжнародних кінокритиків художній дебют Бондарчука – один з найочікуваніших українських фільмів цього року. Ще до прокатного старту кінострічка встигла зібрати безліч престижних нагород на міжнародних кінофестивалях в Чехії, Вірменії, Канаді, Балканах, навіть в Індії, Китаї та Марокко. Загалом, «Вулкан» вже побачили в понад 50 країнах світу. Фільм створений у копродукції з Німеччиною, Монако та Україною за підтримки Держкіно. Зйомки відбувалися майже на всій території нашого краю: від Чаплинського району до Нововоронцовщини. Більшість матеріалу була відзнята на Бериславщині, а деякі епізоди фільмували і в Новій Каховці.

На допрем’єрний показ завітали мешканці усієї області – поціновувачі гарного кіно та люди, які знімалися у фільмі або ж допомагали його створенню. До речі, абсолютна більшість з них – непрофесійні актори, а звичайні мешканці Зміївки, Тягинки чи Червоного Маяку. Першими свідками «виверження Вулкану» у Новій Каховці також були поважні гості. Серед них – міський голова Володимир Коваленко і депутат обласної ради Ігор Колихаєв. Саме завдяки Благодійному фонду відомого мецената глядачам видалась можливість долучитися до справжнього мистецтва. Будемо відвертими, подібне у Новій Каховці трапляється не так часто.

Хоча трапляється! Володимир Коваленко нагадав: один з найвідоміших блокбастерів радянських часів – стрічку «Невловимі месники» – знімали за повістю «Червоні дияволята» Павла Бляхіна у жовтні 1966 року у Новій Каховці, а також у Бериславському та Голопристанському районах.

«На цьому місці, де ми стоїмо, колись вже була визначна кінематографічна подія – тут знімали фільм «Невловимі месники». А за 300 метрів від «Юності» сидів Олександр Петрович Довженко і коли будівельники Каховської ГЕС поверталися з роботи, він занотовував проблемні питання аби потім сприяти їх вирішенню, – промовив міський голова і звернувся до Романа Бондарчука: Третій у цьому переліку – ти. Сподіваюсь, твій талант набере такого ж розмаху. А на цій землі є така кількість розумних, відповідальних, талановитих людей. Сподіваюсь, що разом з командою ви зможете зробити Херсонщину знаною у всьому світі».

На актуальності та своєрідності фільму наголосив Ігор Колихаєв. Він відзначив, що своєю творчістю режисеру вдалося розкрити глибину людської душі і унікальність нашого краю. «Такі фільми формують світогляд наших людей у любові до землі, на якій ми живемо», – упевнений Ігор Вікторович. Він побажав успіхів усій творчій групі кінострічки та віддячив їм грошовою премією, яку режисер пообіцяв пустити на подальшу промоцію свого кіновитвору.

Після прем’єри всі бажаючі мали змогу поспілкуватися з творчою групою фільму. Вони розповіли про перипетії кастингу, особливості створення картини та цікаві історії під час зйомок. З-поміж іншого режисер згадав про епізод на стихійному бериславському ринку, де герої стрічки продавали високомолекулярний клей. «До столу підходили якісь незнайомі люди з неабиякою зацікавленістю в товарі. Коли їх стало настільки багато, що вони практично затулили кадр, я сказав «Стоп», давайте ще дубль. Але ці люди навідріз відмовилися віддавати придбаний клей та просто втекли, забравши з собою половину реквізиту. Пояснити їм, що це кінозйомка ми так і не змогли», – згадує режисер.

В українському прокаті «Вулкан» стартував з 4 квітня. Окрім столиці та великих міст, сеанси відбудуться і в Новій Каховці в кінотеатрі «Юність». Вартість квитка – 80 грн.

Ігор Бурлаченко

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.