ФОРМУЛА ВОДИ: В ОЧІКУВАННІ ТАРИФНОГО РОСТУ.

КП «Міський водоканал» повідомило про перегляд тарифу на воду. Така новина розтривожила споживачів. Дехто з них прийшов 16 квітня на підприємство, щоб запитати у керівництва водоканалу – чому знову переглядається тариф? До людей вийшов керівник підприємства Валерій Радованець і фахівці водоканалу.

«ВОДА ПІД НОГАМИ, КАНАЛІЗАЦІЯ – НА ГОЛОВІ»

«Питання серйозне. Для всіх нас. Я такий самий абонент, як і всі ви», – сказав Валерій Радованець, звертаючись до людей. Наголошуючи на складності ситуації, він пояснював, як формується тариф підприємством: «Тариф у Новій Каховці ми переглядаємо раз на рік. В той час, коли інші міста його підвищують двічі за аналогічний період. Тариф залежить від витратної частини та запланованих обсягів реалізації послуг…», – почав директор, як його одразу перервала невдоволена репліка.

«Яке підвищення? Ми ж живемо на воді!», – аргументували люди. «Так, в нас вода практично під ногами. Але ж і каналізація на голові! Так казав колишній директор Водоканалу, якому адресували подібні питання», – парирував Валерій Радованець і нагадав: у Новій Каховці ціна за водопостачання невисока – 7,72 грн. для багатоквартирних та 7,28 грн. для приватних будинків. На даний момент тариф становить 22,95 грн. за кубометр. Тобто, нескладні підрахунки доводять, що практично дві третини складової тарифу становить плата за каналізацію. «Водовідведення у нас завжди було і буде вартісним через особливість розташування очисних споруд – ще з часу будівництва міста вони розташовані так, що каналізаційні стоки потрібно відкачувати насосами. Це – витрати на електроенергію… Свої розрахунки тарифу на воду ми подали в незалежну херсонську аудиторську компанію, де нам дали висновок: наш тариф є економічно обґрунтованим. Втім, остаточне рішення ухвалить виконавчий комітет», – пояснив керівник КП «Міський водоканал».

«РІЗНИЦЮ У ВИТРАТАХ ВИКОНКОМ БЕРЕ НА СЕБЕ»

Про позицію міської влади в формуванні тарифної політики споживачам розповів заступник міського голови Віктор Замковий, який курує роботу міськводоканалу.

 Він акцентував на тому, що виконком намагається знайти найменш болючий шлях при ухваленні тарифів. Перш за все – стримує зростання тарифу для населення, беручи різницю у витратах на себе. Приміром, лише за три місяці поточного року рішенням сесії міської ради «Водоканалу» виділили 2,5 млн грн для забезпечення стабільної роботи підприємства. Водночас, Віктор Замковий зазначив: «Цього явно не достатньо. Складові тарифу зростають – це в першу чергу рівень мінімальної зарплати і вартість електроенергії. Ці показники не залежать від комунального підприємства, але повинні бути враховані при розрахунках тарифу на воду. Знаєте, тільки завдяки 57-ій мотопіхотній бригаді, яка зайшла в місто, ми змогли виділити кошти на покриття витрат водоканалу». Віктор Миколайович запевнив: у запропонованому тарифі закладені мінімальні ціни, які формують його витратну частину. Але підприємству ще потрібно розвиватися. Тож не  варто забувати про інвестиційну складову – передусім, це заміна мереж і комунікацій, на що кошти виділяються окремо. Нагадав Віктор Замковий і про форс-мажорну ситуацію з колектором на розі вулиць Дружби і Маяковського. Наслідки аварії виправляли півроку через значну глибину його залягання в 9 метрів, і направили на проведення цих робіт майже 1 млн грн. коштів міського бюджету!

Реагуючи на обурення людей щодо перегляду тарифу на воду, він констатував: вода в місті подається цілодобово. Крім того, далеко не всі абоненти встановили лічильники. Іноді кубометраж не надто добросовісних споживачів сягає захмарних показників. Здебільшого, це стосується приватного сектору, де ресурс може використовуватися практично безконтрольно. Так, сьогодні тільки 60% абонентів водоканалу, які мешкають у приватних будинках, мають прилади обліку. В багатоквартирних оселях цифра вища – 80%. Також, лише 19 багатоквартирних будинків мають загальний лічильник, який дає реальні цифри споживання води. А де таких лічильників немає – до чого тільки не вдаються заповзятливі новокаховчани: встановлюють магніти, підключаються до сусіда. А це все також відображається в тарифі. До того ж, слід зрозуміти: наразі у Новій Каховці вже немає масштабних промислових підприємств, які могли б спожити великі об’єми води та послабити фінансовий тиск для населення.

«ЗНАЄТЕ ЯК КРАЩЕ? ПОКАЖІТЬ»

Більш детально про складові тарифу розповіла начальник абонентського відділу Ольга Рашевська.

 Тримаючи оберемок роздруківок, вона наполегливо намагалася пояснити особливості формування тарифу. «Я була на вашому місці», – звернулася до людей Ольга Рашевська та продовжила.  – Моя історія з водоканалом розпочалася ще 2008 року. Я була головою житлового кооперативу, і нас змушували встановити будинковий лічильник. Ми казали: у нас 100% облік, він нам без потреби. Ситуація дійшла до того, що ми 4 роки судилися з Водоканалом. В 2011 році міська рада ухвалила рішення: за повної наявності індивідуальних лічильників загальнобудинковий не потрібен. Ми також не могли зрозуміти, чому тарифи такі високі. Нам сказали: якщо ви такі розумні, покажіть нам, як зробити так, щоб всім було добре та були мінімальні тарифи. Потім я стала начальником абонентського відділу КП «Міський водоканал» – і тоді подивилася на ситуацію по-іншому – очима постачальника, який через борги населення, зростання складових тарифу, відсутність лічильників, що не дає можливість знати реальну ситуацію витрат – балансує на межі зупинки підприємства». Ольга Рашевська представила споживачам формулу, за якою розраховується тариф. Порядок його встановлення регламентується Постановою НКРЕКП №302 від 10.03.2016 року «Про затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення». Відповідно до документу, тариф складається з трьох головних частин: витрат, планового прибутку та обсягу реалізації послуг своїм споживачам.

Виходячи з цієї формули, можна зробити висновок: чим меншою є сума річних планових витрат і більшим плановий річний обсяг реалізації послуги – тим нижчим є тариф! Перелік і склад статей планових витрат визначаються підприємством самостійно, залежно від особливостей технологічного процесу виробництва та реалізації послуг водопостачання і водовідведення. На сайті міського водоканалу вказано, що входить до витратної складової структури чинного тарифу. Це виробнича собівартість, адміністративні витрати, витрати на збут. Наприклад, при розрахунку витрат на водопостачання левову частину займають: 27% – витрати на електроенергію, 27% – загальновиробничі витрати, 16% – витрати на оплату праці. Меншу частину займають відрахування на соціальні заходи, амортизаційні відрахування, оплата послуг банків та сторонніх організацій по обслуговуванню.

«Витрати колосальні, а обсяг реалізації послуг з кожним роком стає все менше. Витратну частину ми не можемо зупинити – її складові від нас не залежать. Це паливо, зарплата, електроенергія. Тому, щоб стримати ріст тарифу – слід зберегти обсяги реалізації води. У нашому місті промисловість зупинилася майже повністю. Ми вимушені ¾ обсягу продавати населенню, лише ¼ – підприємствам», – озвучила чи не найголовнішу проблему Ольга Рашевська. Однак головний висновок, який зробила фахівець, побувавши на обох боках «барикад»: перш за все необхідно усвідомити власну відповідальність: «Приватний сектор не бажає  встановлювати лічильники. Кажуть: у нас все по нормам. Також за моїми підрахунками, лише за минулий рік втрачено 100 тис кубометрів води в багатоквартирних будинках. А це – 2 млн. грн.! Так тариф і «вискакує». Як це зупинити? Впевнилася – тільки починаючи з самого себе!».

«ТАРИФ НЕ БУДЕ 35 ГРН., АЛЕ ПЕРЕГЛЯДАТИ ЙОГО ПОТРІБНО»

На цьому акцентував міський голова Володимир Коваленко, коментуючи перегляд тарифу на воду. «Розгляд тарифних питань – одна з найболючіших тем для мешканців міста, а на засіданні виконкому – завжди одна з найскладніших розмов»,- зізнався  міський голова. – Для керівництва міста – це тема, яка торкається двох важливих завдань: з одного боку – намір зберегти комунальне підприємство, яке надає послугу. З іншого – розуміючи навантаження на споживачів, змінити тариф в розумних межах. Ми не можемо залишити місто без води! А це може статися з двох причин – якщо тариф не переглянути, і підприємство зупиниться. Або якщо його відчутне збільшення призведе до ще більших боргів споживачів.

Підприємство процедуру перегляду тарифу пройшло. Висновок: переглядати тариф необхідно. Але остаточне рішення – за виконкомом.

На найближчому засіданні виконкому  розгляд тарифного питання по воді ми планували відкласти для подальшого вивчення. Маємо намір не збільшувати ряд затратних статей. Але ці витрати доведеться покласти на міський бюджет.  В такому разі зростання тарифу вдасться стримати на рівні 25-26 грн., а не 35 грн., як виходить з розрахунків водоканалу. Я реально розумію, що збільшення тарифу може збільшити суму заборгованості споживачів. Але в свою чергу закликаю мешканців міста – не накопичуйте борги! На сьогодні підприємство пропонує вам цілу низку можливостей погасити борг. Скористайтеся нею! Ми щороку виділяємо кошти з міського бюджету – у 2019-му спочатку 1 млн. 980 тис. грн.., вдруге – майже 650 тис. грн.. І практично на цю суму взяли на себе зобов’язання замість населення, яке не сплачує за воду.

 Хочу наголосити: вода у Новій Каховці не є дорогою – в нас дороге  водовідведення. Це наслідки проектування, коли під час будівництва міста очисні споруди розташували вище, ніж саму систему водовідведення. Стоки доводиться відкачувати насосами. А це – витрати на електроенергію. Мешканці міста пишуть, що у великих містах вода дешевше. Великі і малі міста не можна порівнювати – бо різні об’єми надання послуг! В нас система водопостачання залишилася без змін, і її потрібно обслуговувати. І подавати воду бажано цілодобово – інакше система буде руйнуватися. Крім того, вона повинна постачатися цілодобово і необхідної якості.  Але зменшилась кількість споживачів – за рахунок підприємств, які сьогодні вже не працюють. Щодо тарифу – є обов’язковий перелік витрат підприємства, які потрібно враховувати. Кожен міський голова хотів би, щоб тариф не зростав. Але ми живемо в світі приватної власності, де свої умови пред’являють Обленерго, податківці, Пенсійний фонд, профільні міністерства вимагають виплати мінімальної зарплати. Комунальне підприємство не працює в тіні, показує всі свої витрати і офіційно працевлаштовує працівників. Враховуючи всі ці аргументи, виконком розгляне тарифне питання. Можу запевнити споживачів: до 35 грн. тариф не зросте. Але переглядати його потрібно».

РЕАЛЬНЕ СПОЖИВАННЯ ВОДИ ПІДТВЕРДИТЬ БУДИНКОВИЙ ЛІЧИЛЬНИК        

Перший заступник міського голови Леонід Чурсинов підтвердив позицію керівництва міста з приводу тарифного питання і звернув увагу на технічні можливості  обліку витрат води.

«Переглядати тарифи потрібно, адже знову змінилися дві основні складові тарифу, які становлять 2/3 його розміру – мінімальна заробітна плата і вартість електроенергії. Понад 75% споживачів – це мешканці міста. Обсяги подачі води щороку зменшуються. Це збільшує навантаження на тариф. Адже чим більше води піднято і реалізовано – тим меншою буде її вартість. При перегляді тарифу ми враховуємо зміни, які внесла держава – зростання вартості електроенергії та мінімальної заробітної плати. А решта складових  тарифу –  ремонтні роботи, інвестиційна складова – будуть покладені на міський бюджет. Таким чином врахуємо і інтереси споживачів, і інтереси підприємства.  Підприємство за законом має право переглянути тариф. Але враховуючи фінансовий стан багатьох споживачів, до перегляду тарифу ми підійдемо дуже зважено. Щоб стабілізувати ситуацію по споживанню води, державою прийнято відповідні закони. Одна з вимог законодавства – кожен багатоквартирний будинок повинен мати лічильник споживання  води. Лише після цього ми зможемо вийти на реальні цифри реалізації. На запитання, чи можливо встановити такі лічильники за рахунок водоканалу, Леонід Чурсинов повідомив: закон передбачає встановлення лічильника як за рахунок мешканців, так і за рахунок підприємства. Але водоканал нині не має на це коштів. Ми розробляємо механізм щодо наповнення револьверного фонду для ОСББ і виділення певної суми для встановлення лічильників води на будинки. Це буде безвідсотковий кредит, який ОСББ, ЖБК потім зможуть повернути».

                                                                  Ігор Бурлаченко, Вікторія Раєвська

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.