«КАМ’ЯНІ ВИШИВАНКИ» – ВІДКРИТТЯ ДЛЯ ЗЕМЛЯКІВ ХУДОЖНИКА.

До ювілею народження Григорія Довженка.

Орнаментальні панно на будинках старої частини Нової Каховки – чи не найголовніша рукотворна атракція нашого міста. Декоративні шедеври на стінах та фасадах сучасники назвали «кам’яними вишиванками», а їх автора Григорія Овксентійовича Довженка – митцем-генієм. Саме його 120-річчя Нова Каховка відзначила минулого вівторка, 23 квітня, урочистостями і концертом у Палаці культури. З нагоди святкування на урочистості прибула делегація з міста Баштанка Миколаївської області – міста, де народився відомий художник.

На важливості зміцнення культурних зв’язків між містами наголосили міські голови Нової Каховки та Баштанки – Володимир Коваленко і Іван Рубський. Вони відзначили важливість збереження культурної спадщини та дійшли згоди до сумісної тісної співпраці. Про це говорив, звертаючись до присутніх у залі, міський голова Володимир Коваленко: «Ми живемо і користуємося тим, що створила унікальна людина – Григорій Овксентійович Довженко. Він не був звичайним – навіть у ті часи, коли стандарти відкидали право на глибоку думку, а тим більше, на її втілення. Все розпочалося з іншого Довженка – Олександра Петровича, який першим написав листа партійним органам: будівники комунізму не можуть жити в тимчасових бараках! Йому на допомогу прийшла інша талановита людина, яка виконала те, що із захватом спостерігають сьогодні, знають, відчувають і намагаються зберегти. Ми доклали зусиль, аби зберегти цю пам’ять. А тепер потрібно знайти фінансові можливості, щоб це набрало якіснішої форми і збереглося назавжди. Я радий приїзду делегації. Радий, що ми починаємо теплі стосунки між нашими громадами, які стануть початком дружніх зв’язків між депутатськими корпусами, на рівні відділів культури, освіти, спорту. Нехай над нашими громадами світить сонце, розвиваються території, і нехай розквітає країна, яка дала можливість нам з вами бути щасливими та жити на цій землі», – сказав Володимир Коваленко.

Григорій Довженко приїхав до Нової Каховки одночасно з будівництвом Каховського гідровузла. Разом з колегами він створив 80 унікальних різьблених панно, що прикрасили стіни всіх будинків центральної частини міста. Найбільше творчість майстра проявилась в оформленні основних будівель міста: Палацу культури і Літнього театру. З 1950-х років художник багато працював у Києві, Одесі, Дніпропетровську, але найбільш масштабно – у Новій Каховці (1952-1955 роки). Саме тут Григорій Овксентійович розвиває винайдену ним техніку різьблення по сирому тиньку.

Баштанський міський голова привітав новокаховчан зі святом і поділився враженнями від відвідування Нової Каховки, в якій він опинився вперше: «Я об’їхав півсвіту – і перший раз сьогодні у Новій Каховці. Ми вражені вашим містом, Палацом культури, парками, Дніпром. Дійсно, сьогодні не треба їхати за кордон – ми все маємо у себе. У нас у Баштанці дуже багато відомих людей. Окрім Григорія Довженка, наше місто – батьківщина чемпіона з плавання Семена Бойченка, відомого письменника Олександра Сизоненка, актора Вілорія Пащенка, державного діяча Павла Єсипенка. Мене дуже радує, що вшанувати нашого відомого земляка прийшло багато новокаховчан. Бажаю всім миру, щастя, добра, здоров’я, процвітання».

В Баштанці розташований міський краєзнавчий музей, де представлена експозиція творів Григорія Довженка 1940-70-х років. Ознайомити містян з буремними юнацькими роками та художнім надбанням митця запросив директор культурного закладу Олег Требух. Новокаховчани віддячили на запрошення тематичним подарунком – інформаційними матеріалами та книгою про «кам’яні вишиванки», яка побачила світ завдяки гранту Українського культурного фонду.

У фойє Палацу культури була представлена виставка дитячих робіт «Кам’яні вишиванки Нової Каховки» – до 120-річчя від дня народження Григорія Довженка.

Аби сформувати реальне уявлення про «вишивані» візерунки, по завершенню заходу баштанців запросили до пішої екскурсії історичною частиною міста. Розглядаючи орнаменти, гості Нової Каховки в чергове переконалися у неабиякому таланті свого земляка.  І навіть висловили намір відтворити подібне оздоблення у своєму місті.

                                                                На святі побував Ігор Бурлаченко

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.