НЕМАЄ ЩЕПЛЕНЬ – ДО САДОЧКА НЕ ВІЗЬМУТЬ!

Щороку в третю неділю червня своє професійне свято відзначають  медичні працівники – рятівники здоров’я і життя  українців. Нині медицина – в стадії реформування. «Діагноз» стану самої галузі – тривожний, але не безнадійний. Як для людини, так і для країни подолання хронічної хвороби – шлях нелегкий. Але його можна подолати, якщо пацієнт вірить в одужання і бореться з хворобою.

Педіатрія – наука про дитину, одна з найважливіших галузей в медицині. Без перебільшення, від здоров’я дитини  залежить здоров’я нації.  Основний принцип материнства і дитинства – це профілактика. Питання турбує громадськість міста. Саме тому на черговому засіданні Громадської ради 6 червня говорили про стан вакцинації дітей та профілактику дитячих інфекційних захворювань.

Голова комісії Громадської ради з питань охорони здоров’я та медичної реформи Юрій Яницький повідомив: в Європі, і зокрема – в Україні,  нині відмічається спалах інфекційних хвороб. Тривожить ситуація із захворюваністю на кір. Порятунком від епідемій тривалий час була імунопрофілактика. В Україні щеплення дітям проводять від 10-ти інфекцій: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, туберкульоз, гепатит, менінгіт, кір, паротит та краснуха. У Європі ще роблять щеплення від ротовірусу, вітряної віспи, пневмококу, грипу, папіломи вірусу людини. В Україні ці щеплення не є обов’язковими. Лікарі переконують: вакцинація – це безпека дітей і дорослих. Однак останні кілька років антивакцинальна пропаганда призвела до збільшення кількості батьків, які відмовлялися від проведення дитині щеплень, мотивуючи недовірою до якості вакцини. Це призвело до появи та поступового збільшення випадків захворювання на кір серед дітей – в Новій Каховці  вже 26 офіційно підтверджених випадків!

«Протягом трьох місяців 2019 року вакциновано вакциною КПК (краснуха, правець, кір): дітей в 1 рік – 29%, в 6 років – 48,6%, в 7 років – 49,2%», – повідомив Юрій Яницький. – Кількість «відмовників» вже перевищує 300 чоловік, хоча в порівнянні з минулими роками їх кількість зменшується».

Доповідач повідомив: 22 квітня цього року стартував Європейський тиждень імунізації, який вперше пройшов у Херсоні на тему: «Підвищення обізнаності про вакцину, яка рятує життя». Стратегія розвитку щодо імунізації передбачає: повну імунізацію дитини в 1 рік, безпеку імунізації, відсутність дефіциту вакцин, підтримку статусу країни, вільної від поліомієліту, вакцинацію від гепатиту В – як захист від цирозу печінки.

«Питання про стан вакцинації дітей та профілактики дитячих інфекційних захворювань виникло не зненацька, – продовжив Юрій Яницький. – Тривожними є дані Мінстерства охорони здоров’я України. На початок квітня поточного року в країні понад 47 тисяч людей (з них 25 тисяч 163 дитини!) захворіли на кір. Померло від кору 17 чоловік. Україна – в десятці країн Європи з низьким рівнем охоплення вакцинацією. Крім кору, вже є випадки дифтерії у Київській, Чернігівській, Луганській областях. Щодо інших інфекцій – за 4 місяці 2019 року в Новій Каховці зафіксовано 41 випадок ентеритів та колітів, 5 гострих кишкових інфекцій, 9 – туберкульозу органів дихання, 18 випадків хронічного вірусного гепатиту, а гострих інфекцій верхніх дихальних шляхів – 3 тис. 648 ( з них у дітей – 2 тис. 922), випадків грипу – 115 (з них у дітей до 17 років – 114), вітряна віспа – за 5 місяців цього року 560 випадків. У травні – вже 126 дітей і дорослих. Є випадки повторних захворювань.

Окрема тема – туберкульоз. В Новій Каховці виявлено 1 хворого на туберкульоз в 2018 році. В цьому році – 4 чоловіки. По області – у 2018 році виявлено 95 хворих, у 2019 – 73. З відкритою формою в 2018 році – 130, у 2019 – 126. «Це лише ті, хто офіційно виявлений. Реальна кількість – втричі більша…»,- звернув увагу Юрій Яницький.  Якщо в попередні роки смертності від туберкульозу не фіксували, то вже у 2018 році помер один хворий, у 2019 – двоє. По області – у 2018 році 20 померлих від туберкульозу, у 2019 – 24.

Юрій Яницький нагадав: нині в Новій Каховці діють 20 дитсадків і 13 шкіл. Медсестри закладів є штатними працівниками міського відділу освіти. Дитяча поліклініка здійснює методичне керівництво. За словами Юрія Яницького,  для контролю за проведенням щеплень потрібна додаткова одиниця медичної сестри.

Звернув увагу і на долю дитячого інфекційного відділення, яке передали під облаштування військового госпіталю. «Виникло багато незручностей при госпіталізації хворих дітей до інфекційного відділення. На лікарняному комплексі «Сокіл» все було поряд: реанімація, поліклініка, дитяче відділення, достатня кількість ліжок», – нагадав Юрій Яницький.

Ще одне питання – госпіталізація дітей і дорослих транспортом лікарні до обласних закладів. «Викликати реанімацію – довго. Госпіталізувати транспортом лікарні – небезпечно і незручно», – зазначив Юрій Яницький. Тому висловив прохання від комісії  Громадської ради з питань охорони здоров’я – керівництву міста розглянути можливість придбання для лікарні спеціалізованого автотранспорту.

Завершуючи доповідь, Юрій Яницький озвучив рекомендації комісії Громадської ради з питань охорони здоров’я: «1. При можливості повернути дитяче інфекційне відділення дітям, що поліпшить умови при госпіталізації хворих дітей, 2. Винайти можливість виділити штатну одиницю старшої медичної сестри для роботи з медичними сестрами шкільних та дошкільних закладів для здійснення контролю за виконанням своєчасних щеплень та навчання медичних сестер, 3. Придбати спеціалізований автотранспорт для госпіталізації хворих дітей та дорослих до обласних спеціалізованих закладів охорони здоров’я та до міських закладів, в тому числі і в нічний час».

Озвучену інформацію доповнила заступник головного лікаря з питань охорони дитинства і материнства Неля Остапенко. Вона підтвердила: в місті прогресують інфекційні хвороби. Особливо це стосується кору. Діти, які захворіли, але були щеплені – перенесли кір легко, хворіли протягом трьох днів. Діти, які не мали щеплення, були у важкому стані, видужували тривалий час, і доводилось вживати різні види терапії для їх порятунку. Летальних випадків уникли завдяки професійності лікарів. Щодо проблем зі щепленнями – доповідач повідомила: три роки тому були проблеми з наявністю вакцин. В цьому році таких проблем немає. Лікарі роз’яснювали батькам, які відмовлялися від щеплень, можливі наслідки таких дій. Три роки тому таких «відмовників» було понад 600. Зараз кількість дітей, які за рішенням батьків щеплення не отримали, менше – лише 190. «Але це теж небезпечно, – наполягає Нелі Остапенко. – І відтепер – ще й може позбавити дитину місця у дитсадку та школі! Згідно ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» – діти без профілактичних щеплень в дитсадки та школи не допускаються!».

Доповідач нагадала: три роки тому, коли був дефіцит вакцин, це дозволялося. Нині таких проблем немає. І все залежить від батьків. Конституція України зазначає право кожної дитини на освіту. Але слід пам’ятати: ст. 3 Конституції нагадує: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю».

30 травня Верховний Суд України визнав законною відмову керівництва одного з дитсадків Славути (Хмельниччина) у відвідуванні закладу дитиною, яка не отримала обов’язкових щеплень.

У вересні 2016 року сина позивачки прийняли в дитячий садок без обов’язкового щеплення проти дифтерії, кашлюку та правця, яку роблять у 18 місяців, через відсутність вакцини.

У період з жовтня 2016 року до червня 2017-го дитина не відвідувала дошкільний заклад, а коли мама вирішила повернути її в садок, їй відмовили у прийомі.

“Однак робити щеплення жінка не стала, пославшись на недовіру якості вакцини, і звернулась до суду. Славутський міськрайонний суд зобов’язав дитячий садок не перешкоджати дитині в здобутті дошкільної освіти. Однак Апеляційний суд Хмельницької області скасував це рішення, пославшись на те, що право на здобуття дошкільної освіти нерозривно пов’язане з обов’язком проходити профілактичні щеплення, які гарантують безпеку як самої дитини, так і оточуючих. “Тобто дитина позивачки не була позбавлена права на освіту, але реалізація цього права вимагала певних дій”, – пише видання «Лівий берег».

Верховний Суд підтримав думку апеляційної інстанції, вказавши, що в цьому випадку позивач протиставляє індивідуальне право відмовитися від щеплення спільному інтересу суспільства й інших батьків і їхніх дітей.

“Вимога обов’язкової вакцинації населення проти особливо небезпечних хвороб, виходячи з необхідності охорони громадського здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданим. У даному випадку превалює принцип важливості громадських інтересів над особистими”, – йдеться у рішенні суду.

Постанова суду касаційної інстанції набуває чинності з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Як відомо, у вересні 2018 року Міністерство охорони здоров’я України і Міністерство освіти і науки України надіслали головам обласних та Київської міської державних адміністрацій офіційного листа, в якому наголошувалося, що згідно з законом відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або у дитини є медичні протипоказання до вакцинації (ст. 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”).

Відповідно до Календаря, до 6 років діти мають отримати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та ХІБ-інфекції. У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.