ХТО ЗАЛУЧАЄ ДО ЗБРОЙНИХ ФОРМУВАНЬ УЧНІВ ТА СТУДЕНТІВ НОВОЇ КАХОВКИ?

Термінову нараду в малій залі виконкому було скликано 12 червня. Її провів керуючий справами виконкому Василь Акуленко. В нараді взяли участь заступник міського голови Володимир Сироватка, радник міського голови Володимир Федченко, заступник начальника відділу поліції Сергій Стаднік, начальник міського відділу освіти Лілія Микитенко, директори училищ, ліцеїв, коледжів, технікуму. Був запрошений і представник СБУ. Але, за словами В.Акуленка, виникла нештатна ситуація, тож представника служби на зустрічі не було.  

Про причину термінової зустрічі повідомив Василь Акуленко. За його словами, стало відомо: до навчальних закладів міста навідуються  хлопці спортивної статури, які представляються членами Національного корпусу і Національних дружин. Вони ходять у фірмовому одягу з написами на шевронах, мають засоби спецзахисту. Але, як з’ясувалося –  дозволу на їх використання не мають. «Ці молодики розгорнули активну діяльність в навчальних закладах міста, – продовжив  Василь Акуленко. – А керівники закладів навіть про це не знали». Перше тривожне повідомлення надійшло з ПТУ №14: там  виявили двох учнів, які замість навчання час від часу вирушали до якихось тренувальних таборів та брали участь у нічних чергуваннях. Та ще й були озброєні пневматичною зброєю! 11 червня з цього приводу представники керівництва міста і навчальних закладів поспілкувалися з керівниками обласних формувань цих організацій. Назвали прізвища учнів ПТУ №14. Але керівники обласних організацій не підтверджують, що в їх організації обліковуються ці люди». Складається враження, що, видаючи себе за членів Національного корпусу, створюються формування, які залучають в свої ряди неповнолітніх, дають їм зброю та готують для подальших силових дій.

Отже, першими такі спроби «вербування» виявили в ПТУ №14. Такий факт вже задокументовано поліцією. Затримано порушників – це два учні закладу.

Директор училища Ігор Сердюк розповів: «Кілька тижнів тому два учні ПТУ №14 звернулися до заступника директора з проханням дозволити не відвідувати зайняття кілька днів. Про що написали заяви. Заступник, так і не почувши від учнів – двох фізично міцних підлітків – аргументованих пояснень для відсутності на заняттях, повів їх до директора. Мені вони розповіли про якісь збори у Запоріжжі. Не переконали. Заяви їм я не підписав. А тиждень тому викладач училища розповів: один з цих учнів заснув на уроці. А після завершення занять, коли почали прибирати в класі, знайшли пневматичний пістолет. Почали з’ясовувати обставини».

Учень, який спав на уроці, після втрати зброї на кілька днів зник. Тоді до училища викликали його батьків. Батько повідомив, що сина і вдома немає. Після втрати зброї його хтось переслідував. Про зникнення хлопця батьки подали заяву до поліції. І розповіли: син останнім часом часто вдома не ночує. Постійно ходить на якісь чергування. Друг хлопця по «нічним зборам» під час спілкування з директором училища наполягав: організація, на яку працюють –  це Національні дружини.  Грошей за роботу ще не отримували.  Куди їздять? Розповіли, що в якісь табори автобусами до Запоріжжя, збори проходять і вдень, і вночі.

«В процесі з’ясування обставин дізналися номер телефону безпосереднього організатора цих поїздок, – продовжив розповідь директор училища  Ігор Сердюк. – До закладу виманили його тим, що поставили умову: віддамо знайдену пневматичну зброю лише господарю. Приїхав хлопець – 23 роки. Ми дізналися всі його дані. Документів на право збирати такі загони він не надав. Я йому так і сказав: «Ти ж збираєш банду! Озброюєш дітей – вони ж всі неповнолітні!». Він у відповідь: «Ми – політична партія!». Але так і не підтвердив своїх слів належними документами».

За словами Ігоря Сердюка, терміново опитали  учнів – і були вражені! «Діти розповіли – такі «завербовані» є в кожному навчальному закладі міста, – вражений директор училища. –  В кожному технікумі, училищі та коледжах! На сьогодні тих, хто має документи про вступ до невідомої організації – близько 26 чоловік! Є й ті, хто ще тільки почав проходити підготовку в цих таборах. Чим вони займаються, куди їх возять – велике питання!».

Директор КП «Муніципальна охорона» Михайло Нечеса розповів: у Новій Каховці вже неодноразово знаходили в районі купелі наліпки з абревіатурою організації. Бачили таке і в районі «Соняшника» в мікрорайоні «Сокіл». Розклеюють це вночі. Діяльність таких загонів вже проявляється і на території Нової Каховки: нещодавно на перетині вулиць Довженка і Горького, біля відомих мешканцям міста «трьох кіосків»,  гурт хлопців підійшов до мешканця міста попросити цигарки. Закінчилося таке «спілкування» побиттям людини. Михайло Нечеса також звернув увагу: «Три хлопці у формі Нацдружин приходили нещодавно до будівлі міськвиконкому з Андрієм Пилиповичем. Ми просили їх показати документи. Вони відмовились».

Володимир Сироватка, коментуючи почуте, наполегливо порадив  керівникам навчальних закладів міста, педагогам обговорити цю ситуацію в колективах. «Неповнолітніх закликають вступати до якихось організацій, граючи на почуттях патріотизму. А що за цим стоїть насправді? На фоні патріотизму дітей можна схилити до чого завгодно».

Заступник начальника поліції Сергій Стадник закликав керівників навчальних закладів, які стикаються з цією проблемою – негайно телефонувати за номером 102. «Ми одразу відреагуємо, – запевнив він. –  Є ювенальна служба, яка займається неповнолітніми – саме такі діти навчаються в училищах і технікумах. Звертайтесь і до дільничних – сподіваюсь, що номери їх телефонів є у кожному закладі. Якщо з’являються невідомі особи, маючи при собі спецзасоби – це вже порушення. Кодекс про адміністративні правопорушення, ст. 195 за такі дії передбачає штраф. Газовий балончик, гумову палку або кайданки не має права носити будь-хто. Таке право надано лише членам громадських формувань, муніципальної охорони, правоохоронцям». Сергій Стадник висловив сподівання на тісну співпрацю  з керівниками закладів щодо попередження таких випадків.

Начальник міського відділу освіти, депутат Новокаховської міської ради Лілія Микитенко нагадала: школи стоять на порозі канікул – старшокласники закінчують складати іспити і в 20-х числах червня відзначать випускні вечори. Переважна більшість школярів та студентів влітку перебуватимуть під наглядом батьків. Тож саме до них і звертаються правоохоронці і педагоги: якщо дитина неповнолітня – за її вчинки несуть відповідальність батьки. Тому будьте уважними до того, чим займається ваша дитина, з ким вона спілкується, під чий вплив потрапляє! Бо байдужість батьків призведе до біди і зруйнованої долі дитини, яка у підлітковому віці дуже легко стає жертвою маніпуляцій.

Директор політехнічного коледжу Віталій Вітков повідомив: працівники закладу, вахтери, чергові гуртожитку попереджені – сторонні особи не мають права входити до навчального корпусу без дозволу адміністрації закладу. Викладачі по черзі чергують біля навчального корпусу. Але акцентував: значно більшої уваги потребують гуртожитки, і те, що відбувається там після занять. З ким спілкуються діти, на які зустрічі і куди їх запрошують? Патрулювати потрібно саме ці місця. Керуючий справами виконкому Василь Акуленко запевнив: є домовленість з КП «Муніципальна охорона» та службою превенції – вони пильнуватимуть.

Учасники зустрічі погодились: з початком літа процеси залучення підлітків до сумнівних формувань можуть послабшати. Адже діти роз’їхалися відпочивати. Але з початком навчального року слід особливу увагу приділити тому, чим займається учнівська і студентська молодь у поза навчальний час. Потурбуватися про це слід і батькам, і навчальним закладам, і відповідним відділам та службам, які ведуть роботу з молоддю, зазначили учасники зустрічі.

Вікторія Раєвська

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.