НА ЗАХИСТІ ПРАВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

XV-й Український Муніципальний форум пройшов 18-20 червня  в Одесі. Участь в його роботи взяли міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко і міський голова Таврійська Микола Різак. В рамках Форуму відбулися Загальні збори Асоціації міст України – найавторитетнішої недержавної організації, що представляє позицію та захищає права місцевого самоврядування.

До складу Правління Асоціації міст України входять 42 голови сільських, селищних, міських рад та ОТГ, серед яких – і Володимир Коваленко. У складі Правління він – один з найдосвідченіших міських голів. Після повернення з Одеси Володимир Коваленко розповів про учасників Форуму, актуальні питання, які обговорили лідери громад з представниками всіх гілок державної влади, і про прийняті рішення:

– Абсолютна більшість сільських, селищних, міських громад, а також ОТГ об’єдналися в свою Асоціацію – Всеукраїнську Асоціацію органів місцевого самоврядування. На сьогодні до її складу входять 779 сіл, селищ, міст та ОТГ. Серед них – 341 ОТГ. Двічі на рік – взимку та влітку – скликається Форум, де «звіряються годинники» зі всіх тих питань, якими займаються органи місцевого  самоврядування. Озвучуються проблеми, створюються органи самоуправління, ініціативні структури, які виходять із законодавчими пропозиціями. Асоціацію очолює міський голова Києва Віталій Кличко. Виконавчу дирекцію – Олександр Слобожан. У Верховній раді України Асоціацію представляють Оксана Продан і Дмитро Білоцерківець. Є тісна співпраця з аналогічними Асоціаціями по всій Європі.

ЗАСІДАННЯ ПРАВЛІННЯ АСОЦІАЦІЇ: ПРО РІЗНИЦЮ В ТАРИФАХ І ДЕЛЕГОВАНІ ПОВНОВАЖЕННЯ

Цього літа з 18 по 20 червня ми зустрічалися в Одесі на черговому Форумі, де розглядали важливі проблемні питання, які  здебільшого заважають розвиватися органам місцевого самоврядування. На засіданні Правління Асоціації узгодили порядок денний Форуму, визначили, хто та з яких питань доповідатиме.  Зі звітом про виконання рішень Правління виступив виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Обговорили ряд питань: зняття податку з доданої вартості з КП. Це б на 20% знизило тарифи для мешканців усіх громад. Питання відшкодування різниці в тарифах – нажаль держава своєчасно не розраховується. Крім того, на  делеговані повноваження щодо медичної, освітянської галузей, пільгового перевезення громадам мають надходити кошти з державного бюджету. Але їх щороку не вистачає. І місцеві бюджети змушені фінансувати ці повноваження за свій рахунок. Тим більше дивними на Форумі стали слова голови розрахункової палати: «Ми ще поставимо під сумнів, чи мали ви право виділяти  кошти медикам на заробітну плату – бо це не ваші повноваження (?)». Тобто, що б ти не зробив – завжди винуватий.

Обговорили і питання щодо не менш дивних ініціатив з боку депутатів ВР України – приміром, забрати в органів місцевого самоврядування дохідну частину на горілчані  та тютюнові вироби, про зменшення акцизного збору з паливно-мастильних матеріалів. А по суті на сьогодні це – єдиний елемент надходження до бюджету розвитку. Це ті кошти, за рахунок яких і розвиваються території. Отже, всі вирішені питання взяли до відома, а щодо невирішених – виконавчій дирекції дано відповідні завдання.

ВІД ПРЕЗИДЕНТА ПРЕДСТАВНИКІВ НЕ БУЛО

– Муніципальний форум розпочався привітанням від Кабінету Міністрів – його озвучив голова Уряду Володимир Гройсман. Оксана Продан привітала учасників Форуму від  Верховної ради України. Нажаль, від президента не було жодного представника. В попередні роки такого не траплялося, щоб представник президента  не побував на найбільшому в Україні Форумі, де зібралися лідери 78% громад України.

Зі звітом на Форумі виступив голова АМУ Віталій Кличко. А далі розпочався діалог – ми озвучили голові Уряду цілу низку проблемних питань.

ДЕФІЦИТ ПО ЗАРПЛАТІ ЛІКАРЯМ І ВТРАТИ ВІД ЗМЕНШЕННЯ ПОДАТКУ ЗА ЗЕМЛЮ

– Зі свого боку я озвучив проблему Херсонщини у зв’язку  з новою грошовою нормативною оцінкою на землі сільськогосподарського призначення, які знаходяться за межами населених пунктів. Область втратила у зв’язку з цим 90 млн. грн.. Приміром, Райська сільська рада втратила майже 4 млн. грн.. дохідної частини свого бюджету. Тим більше, що цей документ був прийнятий наприкінці року, коли бюджети сільських та селищних громад вже були затверджені. Володимир Гройсман уважно вислухав і дав протокольні доручення з цього приводу.

Ще одне питання – з 1 липня відміняються так звані «нічні» тарифи для КП. Це стосується і міст, які в нічний період заповнюють водою водонапірні вежі, а вдень здійснюють водопостачання. До речі, був неприємно вражений тим, яка велика кількість міст України на сьогодні мають проблему водопостачання! Ніколи не думав, що в Україні так багато міст, де воду подають погодинно. Та й вода не дуже доброї якості. В тому числі і в Одесі. Тому новокаховчанам гріх бідкатися на якість нашої води. Однак з 1 липня має бути запущено новий ринок електроенергії. Це може призвести до зростання вартості електроенергії для КП. І як наслідок – до чергового підвищення вартості води. Тому ми звернулися до Володимира Гройсмана з проханням вплинути на цей механізм. Бо споживачі не зможуть сплачувати такі суми.

Ще одне важливе питання для нашого міста – майже 5 млн. грн.. державної субвенції недодано на оплату заробітної плати працівникам медичної  галузі вторинної ланки – стаціонар. Заступник міністра МОЗ Павло Ковтонюк остаточної відповіді так і не надав. За його словами, уряд вже на «фініші», тому не може сказати, які рішення прийматиме далі ВР, і чи будуть додаткові кошти. І порадив в усіх регіонах провести оптимізацію і скоротити кількість працівників, а відповідно – витрати. А щодо питання госпітального округу – зазначив, що його вирішення буде пов’язано із майбутнім територіальним устроєм, який має змінитися у 2020 році і передбачає укрупнення ОТГ. Добровільно або примусово вони будуть об’єднані – час покаже.

Багато уваги на Форумі приділили освітянській галузі, системі позашкільної освіти. Багато територіальних громад не в змозі виконати бюджет і утримувати систему позашкільної освіти, змушені скорочувати працівників.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД РОЗВИТКУ ГРОМАД

– На Форумі побували близько десяти міністрів українських міністерств, представники європейських країн – Канади, США, Швеції, Словаччини, Польщі. Вони ділились досвідом. Але їм важкувато зрозуміти нас. Бо європейці зазначають: децентралізаційні процеси в Україні видозмінюються. На міста дають все більше повноважень. Але великого бажання центральної влади передати фінанси на реалізацію цих повноважень поки не видно.

Протягом трьох днів роботи Форуму розглядалася ціла низка важливих питань – від співпраці з громадськими організаціями і до законодавчих ініціатив – все розмаїття життя територіальних громад.

Підсумком проведення Форуму стало Звернення Асоціації міст України до Президента, ВР України, Кабінету Міністрів з приводу великої кількості проблем, які на сьогодні існують. І перше – закріпити в Конституції України нову модель місцевого самоврядування та територіальної організаціїх влади, побудовану на принципах децентралізації та субсидіарності. Децентралізаційні процеси незворотні, але… вони не прописані в Конституції. Тому в найближчі терміни сподіваємось на зміни до Основного закону України, і нові законодавчі акти щодо системи виборів, які має ініціювати вже новий парламент.

Враховуючи значення органів самоврядування, їх повсюдність, учасники Форуму запропонували запровадити посаду віце-прем’єра з питань самоврядування. Бо проблеми добре відомі керівникам місцевих громад, але – не міністру і не віце-прем’єру. Тому така посада повинна бути. Як  і представник  у ВР. Асоціація та її виконавча дирекція повинні мати право на законодавчу ініціативу зі всіх проблемних питань, враховуючи особливості територій.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.