ПОДАРУВАТИ ЧИ НАПИСАТИ ЗАПОВІТ – ВИРІШУЙТЕ САМІ!

Нерідко людина, яка володіє квартирою, або іншою нерухомістю, бажає передати її близькому родичу. Що краще зробити – заповісти квартиру або оформити договір дарування? Нюанси питання розкрили в Новокаховському бюро з надання безоплатної правової допомоги. Фахівці наголошують: і перше, і друге має свої «плюси» і «мінуси». Чим відрізняється заповіт від дарчої, що дешевше оформити та що ж все таки краще – заповісти чи подарувати?

– Які принципіальні відмінності заповіту від дарчої?

  • Згідно чинного законодавства, заповіт – односторонній акт, у якому викладено волевиявлення власника щодо розпорядження власністю після його смерті.
  • Договір дарування – безоплатна та безумовна згода, на підставі якої право власності переходить від однієї особи (дарителя) до іншої (обдарованому). Вони відрізняються моментом переходу права власності.

При оформленні дарчої право власності переходить до обдарованого відразу після підписання документу. А дарувальник, в свою чергу, втрачає право власності. Змінити своє рішення та забрати подароване майно не можна, і це дуже вигідно для іншої сторони.

Заповіт оформляється власником за життя, проте право власності переходить до спадкоємців лише після його смерті. І то не відразу, а після 6 місяців, встановлених законом для оформлення майна. Крім цього, рішення заповідача неостаточне – завжди існує ймовірність, що воно буде змінено.

Власник має право змінити своє волевиявлення та розпорядитися майном по-іншому, для цього потрібно всього лише оформити новий заповіт. Закон не обмежує їх кількість. Кожний наступний документ анулює попередній. А ось повідомляти потенційним правонаступникам зовсім не обов’язково.

– Які ще відмінності ми маємо знати?

– ЗАПОВІТ заснований на вільному волевиявленні однієї особи – власника майна. В документі можна згадати кількох правонаступників, вирішити долю всієї власності, або її частини, анулювати документ, або внести зміни, оформити кілька заповітів (за умови, що вони не суперечать попереднім). Заповідач не зобов’язаний повідомляти про свої рішення спадкоємців.

ДАРЧА – двостороння угода, для оформлення якої повинна бути взаємна згода сторін. Скасувати договір за бажанням однієї сторони досить важко, фактично не можливо. В законі чітко визначені умови, за яких договір дарування підлягає скасуванню (наприклад, один із учасників перебував під впливом алкоголю, наркотичних або медичних препаратів, при підписанні документу застосовувались насильницькі методи, погрози, обман).

– Скільки коштує оформити ці документи?

– Правонаступники зобов’язані сплатити держмито, нотаріальні послуги, а також послуги технічного характеру. Сума держмита залежить від оціночної вартості спадкової маси. Від сплати держмита звільняються спадкоємці першої черги – батьки, діти, чоловік (дружина).

У випадку із договором дарування, від податку також звільняються найближчі родичі першого ступеню спорідненості: батьки, діти, чоловік або жінка. Інші особи зобов’язані сплачувати адміністративний збір – за внесення відомостей у Держреєстр. Базою оподаткування в даному випадку є дохід, отриманий по договору дарування.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: при переоформленні нерухомості право власності переходить з моменту внесення даних у електронний державний реєстр. Доступ до нього відкритий.

– Що надійніше – подарувати чи заповісти?

– Єдиного правильного рішення не існує. Якщо правонаступників та претендентів на спадок багато, то попередньо укладений договір дарування гарантовано забезпечить перехід майна у власність бажаній особі, навіть з якою не встановлено родинного зв’язку. «Підводне каміння» в процесі дарування несе в собі лише моментальний перехід права власності до обдарованого, якщо є підстави вважати, що такий жест може бути використано у корисливих цілях.

Щодо заповіту – слід мати на увазі, що у будь-який момент він може бути відкликаний. Потрібно пам’ятати, що цивільний кодекс містить й інші альтернативи. Так, є варіанти укласти договір довічного утримання. Згідно з цим договором майно отримує конкретна особа, але вона зобов’язана до смерті доглядати власника без права розпоряджатися майном. У випадку невиконання такого обов’язку договір може бути розірвано, а майно повернуто.

Тобто, різниця між договором дарування та заповітом полягає в тому, що особа, яка має намір подарувати нерухоме майно, повинна розуміти, що після нотаріального посвідчення договору дарування вона втрачає всі права на нерухоме майно, а при посвідченні заповіту його права на нерухоме майно залишаються незмінними за його життя. Тому укладати договір дарування чи заповідати – кожен має вирішувати сам.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.