«А РИБИ СТАНЕ БІЛЬШЕ?»

Державна установа «Новокaховcький pибоводний зaвод чacтикових pиб», pозтaшовaний в Обpивкaх нa тepитоpії Новокaховcької міcької paди, 11 жовтня отримала шокуючи звістку – наказ Державного агентства рибного господарства України №431 за підписом голови Ярослава Бєлова «Про припинення державної установи». Підпpиємcтво плaнують пpиєднaти до Хepcонcького виpобничо-eкcпepимeнтaльного зaводу по pозвeдeнню чacтикових pиб. Він розташований в Голій Пpиcтaні.
Про це журналістам  повідомив директор Державного підприємства «Новокaховcький pибоводний зaвод частикових риб» Ігор Дикуха.

ДУ «Новокаховський рибоводний завод частикових риб» – стратегічна установа рибної галузі. Ключова програма заводу – відтворення та зариблення водойм та їх частин загальнодержавного значення частиковими видами риб. У минулому 2018 році заводом було випущено у водойми 5 млн. екземплярів молоді цінних видів риб. Підприємство успішне, одне з найпотужніших в Україні в своїй галузі. Тоді що відбувається? Яка причина такого рішення про ліквідацію?

Як розповів Ігор Дикуха, державне завдання і план 2018 року був виконаний за всіма показниками, в тому числі по відтворенню аборигенних видів риб. Нині на заводі – активна фаза виконання плану 2019 року. Директор нагадав: завод побудований і введений в експлуатацію у 1986 році. До 2019 року у водойми загальнодержавного значення випущено понад 100 млн. штук риб різних вікових та видових груп.

«При виконанні держплану 2019 року будемо мати 102 млн. біоресурсів, випущених за всю історію Новокаховського рибзаводу в державні водойми України. Це колосальні цифри, бо жодне підприємство не може прозвітувати про такі досягнення», – зазначає Ігор Дикуха. – Тому для мене і для заводу новина про приєднання стала неочікуваною несподіванкою. Та ще й у період, коли йде активна фаза виконання плану 2019 року.

А події розгорталися так: 9 жовтня цього року на завод приїхав мій колега – директор Херсонського експериментального заводу Юрій Іванович Ковальов (наказом призначений головою ліквідаційної комісії), привіз наказ від Державного агентства рибного господарства за №431, де прописано про припинення Державної установи «Новокаховський завод частикових риб» як державної установи шляхом приєднання до державної установи «Херсонський експериментальний виробничий завод». Розпочато процес ліквідації. Це повна несподіванка! По-перше, вважаю, що такі рішення мали б привезти представники Агентства, якому ми підпорядковані. І якщо наш завод – одне з найбільших підприємств рибної галузі України, то я думаю, що таке ігнорування не є державною позицією Агентства», – переконаний Ігор Дикуха.

Найбільше директора турбує питання: «Чи буде збережений колектив?» Ігор Дикуха  розповів: «Ми повідомили колективу та профспілковій організації, провели збори. Новина викликала негативну реакцію. Люди розуміють, що частина робочих місць буде втрачена. Не зрозуміло, для чого це робиться. Запитали у голови ліквідаційної комісії, Юрія Ковальова, але відповіді не почули.  Він лише сказав, що виконує наказ.

Я працюю директором 13 років. Колектив нині – це найкраща команда фахівців, робітників за всю історію заводу. 127 працюючих, більшість працює понад 10, а то і 20 років. Живуть у сільській місцевості. Постійна робота для них – велика цінність. На заводі вони соціально захищені – отримують лікарняні, відпустки, матеріальні допомоги. Люди дуже це цінують. Досі не зрозуміло, який економічний ефект буде від цього об’єднання. Колективу повідомили – через 2 місяці всіх буде звільнено, і згідно нового штатного розпису вони будуть прийняті на роботу на новостворене підприємство. Штатний розклад і фонд заробітної плати ніхто ще не бачив. Люди розуміють, що всі працювати не будуть, бо скорочення має мету зекономити кошти. Будуть звільнені головні спеціалісти, бо на Херсонському заводі вони є. Хоча в нашому колективі – працівники високої кваліфікації».

За словами Ігоря Дикухи, після отримання наказу від Агенства він одразу повідомив про ситуацію керівництву Нової Каховки. Звичайно, така новина нікого не порадувала – адже вона спричиняє соціальну напругу. Працівники заводу – це мешканці Нової Каховки і сусідніх сіл. До того ж, завод – одне з бюджетоутворюючих підприємств, яке за рік до бюджету міста сплачує понад 6 млн. грн.. податку. Куди підуть ці кошти  в разі ліквідації заводу?

«Керівництво міста негайно відреагувало на ситуацію, – повідомив Ігор Дикуха. – Було скликано позачергову сесію, депутати підтримали звернення  до керівництва держави з проханням вирішити це питання в інтересах місцевого самоврядування і України. Днями міський голова, перебуваючи в Києві на засіданні Асоціації міст України, мав можливість передати цей лист Прем’єр –Міністру.

Нас підтримав і голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв. Відповідне звернення він спрямував до Прем’єр- міністра Олексія Гончарука, міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля та голови Держрибагентства України Ярослава Бєлова.  Кілька тижнів тому створена робоча група з питань розвитку рибного господарства на території Херсонщини під керівництвом  радника голови Херсонської ОДА Євгена Алхімова – мають ближчим часом напрацювати пропозиції щодо розвитку цієї важливої галузі на Херсонщині».

Як розповів Ігор Дикуха, на загальних зборах він дав обіцянку всіма законними засобами  відстояти інтереси колективу, щоб Новокаховський рибзавод був і надалі провідним підприємством рибної галузі. «Зараз колектив продовжує працювати»,- запевнив Ігор Дикуха. – Адже державні кошти на вирощування риб в цьому році використані. Тепер запускаємо рибу у водойми не лише Херсонщини, але в багатьох інших областях. Адже наш завод –  найбільше підприємство України.

Унікальність заводу в тому, що проектна технологія передбачає вирощування і випуск дволіток рослиноїдних риб у Каховське водосховище і пониззя річки Дніпро. Це прописано в Статуті і є основою нашої роботи. Щоб підвищити економічну ефективність підприємства, відпрацьовані технології  розширення полікультури. До двохліток вирощуємо коропа, білого амура, аборигенні види риб – щука, сом, судак». Ігор Дикуха зізнається, що навіть нинішнього значного об’єму для Херсонщини замало – потреби у поповненні рибних запасів забезпечуються лише на 11%. Тому він переконаний: кількість таких заводів потрібно навпаки збільшувати – зробити з двох чотири, а не навпаки – з двох один!

«Якби об’єднання заводів призвело до збільшення об’ємів рибних запасів – я б першим за це голосував. Але тут інший випадок.  Економічного і технологічного обґрунтування  ніхто не розробляв. Ніхто не знає, чи матиме таке об’єднання економічний ефект. Між заводами понад 70 км. Про яке ефективне управління і контроль можна вести мову? Наш завод добре знають за межами України.  Колеги – європейські виробники з Білорусі, Грузії, Чехії, Польщі – вражені ситуацією, тож пропонують свою допомогу», – сказав Ігор Дикуха.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.