ПОЛІЦІЯ ПОПЕРЕДЖАЄ. ЯК ВБЕРЕГТИ СЕБЕ?

ІНТЕРНЕТШАХРАЇ ЯК ВБЕРЕГТИ СЕБЕ?

На території Херсонської області майже щодня реєструються нові випадки. Жертвами таких злочинів здебільшого стають особи похилого віку. Використовуючи як нові сценарії «розводів», так і «класичні», злодії незмінно знаходять нових жертв…

«Алло, з вашим сином сталася біда, але ми можемо допомогти…», «Вітаємо, ви виграли в лотерею, для отримання авто перерахуйте гроші…», «Вам дзвонять з банку. Нам треба уточнити деякі дані вашої картки…». Подібні фрази – стандартний початок стандартних шахрайств. За такими схемами «розводів» злодії працюють вже не перший рік. Попри це, щоразу знаходять нові жертви.

Статистики про кількість здійснених афер та шахрайств у відкритому доступі немає. Але стрічка новин МВС України свідчить: цей «промисел» живе і процвітає. Ось – приклади найпоширеніших схем, та поради, як не стати жертвою шахраїв.

«З ВАШИМИ БЛИЗЬКИМИ СТАЛАСЯ БІДА»

«Дзвінок телефону в будинку 79-річної жінки пролунав близько десятої години ранку. У слухавці чоловічий голос, який вона сприйняла як голос сина, благав її допомогти, бо він побитий і зараз у поліції. При цьому одразу заспокоїв, що все можна залагодити фінансово. Жінка була впевнена, що спілкувалася зі своєю дитиною. Тож не вагаючись виконувала все, що їй говорили. Пенсіонерка зібрала всі заощадження: вісім тисяч гривень та дві тисячі доларів США. Невдовзі до будинку під’їхало таксі, водію якого вона віддала всі кошти. Під час передачі грошей зловмисник постійно говорив з жінкою по телефону, аби ситуацію тримати під контролем… Трохи заспокоївшись, мати вирішила сконтактувати з сином, аби упевнитись, що той живий-здоровий. Однак почула його спокійний голос, що він давно на роботі, і у нього усе добре. Зрозумівши, що її ошукали, звернулась за допомогою до правоохоронців».

Цей сценарій і справді хрестоматійний. Зазвичай, жертвами такого виду шахрайства стають літні люди. «Ситуації», у які потрапляють їхні «псевдоблизькі» можуть бути різні. Це і описане «затримання поліцією», і винуватість у ДТП, чи ж необхідність термінового лікування внаслідок аварії… Шахраї, зазвичай, б’ють на емоції та переконують: діяти потрібно терміново, і кожна секунда затримки може вартувати життя. Завдання афериста – викликати стрес і змусити людину, вимкнувши розум, керуватися емоціями.

У ТАКИХ ВИПАДКАХ ПОЛІЦІЯ РАДИТЬ: 

 1. Не реагувати на дзвінки від сторонніх осіб, які представляються співробітниками поліції і вимагають грошей за свої «послуги».
 2. Не довіряти незнайомцям, що дзвонять на мобільний чи стаціонарний телефони. Перед тим, як почати панікувати, поставте якомога більше запитань людині, що вам телефонує. Аналізуйте все почуте. Іноді досить лише одного запитання – «В яке місто Ви телефонуєте?», аби співрозмовник по той бік слухавки завершив діалог.
 3. Не поспішайте перераховувати гроші на вказаний номер або віддавати їх особі, яка по них прийде – усе це різновиди вдало вибудованої схеми. Скажіть, що вам потрібен час на те, аби зібрати необхідну суму, хоча б кілька хвилин. Використайте цей час, аби зв’язатися зі своїми близькими та порадитись із кимось із знайомих, і розібратися у ситуації.
 4. Зазвичай шахраї давлять на психіку. Аби втримати емоції під контролем, приберіть слухавку від вуха і порахуйте до десяти. Після цього усе почуте сприйматиметься з більш холодною головою.
 5. Запам’ятайте історію: свого часу аферисти також вимагали у 70-річного мешканця Нової Каховки “викупити” сина з поліції. Все б нічого, але сина у чоловіка ніколи не було!

SMS: «ВИ ВИГРАЛИ АВТО!»

 «Повідомлення про виграний автомобіль надійшло 30-річній жительці Таврійська на мобільний. Повідомляли, що інформацію про те, як забрати своє авто, абонент може отримати за телефоном. Жінка зателефонувала. Співрозмовник пояснив: щоб отримати приз, їй необхідно сплатити 1% від вартості авто. Жителька Теребовлянщини погодилася виконати умови акції і поспішила до банківського відділення, аби перекинути гроші. А коли не змогла додзвонитися до фірми, яка проводила розіграш – зрозуміла, що стала жертвою шахраїв. Так і не отриманий «приз» обійшовся жінці у майже шість тисяч гривень!

Розігруючи цей сценарій, аферисти грають на вірі українців у дива і «халяву». Отримати знічев’я авто чи ж інший коштовний приз – мрія чи не кожного. Шахраї  як професійні психологи переконують у надвигідності пропозиції. І найголовніше – у тому, що скористатися нею можна лише у цю хвилину, не маючи часу на роздуми. Мовляв, з хвилини на хвилину Фортуна може обрати іншого. І люди, окрилені щастям і думкою «А раптом?», – ведуться. При цьому, «виграти» можна не тільки авто, а й побутову техніку, поїздку за кордон тощо. Та перш, ніж виконувати умови «акції» – переконайтеся у достовірності інформації.
У таких випадках можна порадити тільки єдине: не бути надто довірливими і вмикати здоровий глузд. Перед тим, як перераховувати кошти, поставте самому собі питання: «Як можна щось виграти, не бравши участь у акції?». Адже відомо, де можна знайти безкоштовний сир…

«ВИГІДНА ЦІНА, АЛЕ ЗА УМОВИ ПЕРЕДОПЛАТИ»

«44-річний житель Нової Каховки розмістив у газеті оголошення про виготовлення й встановлення пластикових вікон та дверей, і отримував від клієнтів передоплату. Довірливі замовники не дочекалися ні товару, ні повернення сплачених коштів. П’ятьом жертвам було завдано матеріальні збитки на загальну суму майже 28 тисяч гривень».

Цей шахрайський сценарій також побудований на вірі українців у дива. За неймовірно вигідною пропозицією вам можуть запропонувати придбати усе: від одягу та побутової техніки – до пластикових вікон. Єдина спільна умова – передоплата!

Аби стовідсотково вберегтися від шахраїв, потрібно діяти за схемою: отримав товар, перевірив якість – і тільки після цього заплатив. Останніми роками з’явились перевірені платформи для купівлі-продажу через Інтернет із захистом покупця. І якщо продавець не надішле вам товар, то власники цієї платформи обіцяють повернути вам кошти.

«Ведучись» на низьку вартість товару, пам’ятайте народну мудрість: скупий платить двічі! Причому усвідомлюйте: шахраї, зазвичай, люди розумні й винахідливі. Позитивні відгуки на сайтах чи форумах можуть також бути справою їх рук. А передоплата як обов’язкова умова – маркер, що із цим продавцем бажано справи не мати.

До речі, нещодавно Департаменту кіберполіції вдалося викрити злочинне угруповання з дванадцяти осіб, що діяло протягом двох років. Вони створювали фейкові сайти відомих інтернет-магазинів. Виставляли на них фотографії неіснуючих товарів за цінами на 20-30% дешевшими від ринкових. Протягом 2018-2019 шахраї незаконно заволоділи грошовими коштами користувачів Інтернету у розмірі 10 млн грн!

«ПОТРІБНІ ДАНІ КАРТКИ, АБИ ПЕРЕРАХУВАТИ КОШТИ»

Між тим, небезпечно в Інтернеті не тільки купувати, а й продавати. Всесвітня мережа стала справжньою знахідкою для шахраїв. Кількість афер, які їм вдається втілити у життя завдяки Інтернету, з кожним роком тільки збільшується. За офіційними даними, минулого року було зафіксовано на чверть більше злочинів в Інтернеті. Тенденція до збільшення зберігається. Найчастіше Інтернет-шахраї намагаються заволодіти даними платіжних карт своїх жертв. Як? Варіантів безліч.

«25-річна жителька Нової Каховки через сайт безкоштовних оголошень намагалась продати власну весільну сукню. Одного дня їй зателефонував «покупець». Чоловік представився співробітником салону прокату весільних суконь. Запропонував придбати сукню, перерахувавши на картковий рахунок усю суму. Але попередив: купувати буде юридична особа, тому для проведення платежу необхідно вказати додаткові дані: номер картки, строк її дії, паспортні дані продавця та ідентифікаційний код. Потім дівчині зателефонували із «закритого номера» і, представившись працівником банку, уже жіночий голос для ідентифікації клієнта попросив назвати «кодове слово», яке вказується в банківських анкетах… Жінка в останній момент зрозуміла, що стала жертвою шахраїв і ледь встигла заблокувати картку».

Шахраї можуть і одразу представлятися співробітниками банку, розповідати історії про «проблеми в системі», необхідність терміново відновити усі персональні дані клієнта, аби зберегти гроші на рахунку, або ж щоб переконатися, що ваша картка не була вкрадена. Але для цього вони обов’язково вимагатимуть назвати усі ваші персональні та карткові дані. ЗВЕРТАЙТЕСЬ ОДРАЗУ ДО НАЙБЛИЖЧОГО ВІДДІЛЕННЯ БАНКУ!!! НЕ ГАЙТЕ ЧАСУ!!!

 

Або ж просто попросять зачитати код, який прийде вам по sms і, начебто, підтверджуватиме те, що картка ваша, і з нею усе гаразд. Та уважно читайте, що написано у повідомленні. Адже у цей час, найімовірніше, шахраї саме намагаються через банкомат скористатися надзручною для них послугою «готівка без картки». І все, що їм потрібно – той самий код, який від вас і вимагають. Щойно його буде озвучено – гроші буде знято з рахунку.

Ще один спосіб, як шахраї можуть вкрасти гроші з банківського рахунку – дістати дублікат sim-карти мобільного номера власника картки. У такому випадку телефон жертви просто буде заблокований, а шахраї, знаючи номер «кредитки» та маючи на руках дублікат sim-ки, отримають усі необхідні паролі й коди підтвердження для операцій в Інтернеті, чи ж біля банкомату. «Обнулення» рахунку – справа часу.

Найчастіше жертвами цього способу стають продавці товару в мережі. Вони розміщують оголошення, тому не дивуються дзвінкам з незнайомих номерів. Аби отримати дублікат телефонної картки, шахраї або змушують людину кілька разів поспіль їм подзвонити і не беруть слухавку, або телефонують самі й обривають зв’язок. Після цього на рахунок може прийти мінімальне помилкове «поповнення». А потім сам номер – просто блокується. Це означає, що, знаючи інформацію про останні набрані номери, останнє поповнення, шахраї замовили і отримали у мобільного оператора дублікат sim-карти. Подальший план дій – відомий.
Історії, озвучені шахраями, можуть бути найрізноманітніші. Та зроблено це усе з однією метою: поцупити кошти з рахунку.

ТОМУ ДОТРИМУЙТЕСЬ НАСТУПНИХ ПРАВИЛ:

 1. Нікому й ніколи не повідомляйте свій ПІН-код.
 2. У жодному разі не надавайте особисту інформацію у відповідь на електронні листи чи ж дзвінки із начебто банку. Краще самі перетелефонуйте на офіційний номер call-центру Вашої фінустанови і з’ясуйте ситуацію.
 3. Працівник банку ніколи не буде дзвонити до вас із закритого номеру. Якщо вас просять надіслати пароль або інші карткові дані- не робіть цього, поки самі не зв’яжетесь із банком і не переконаєтесь, що це не спроба шахрайства.
 4. Працівник банку ніколи не може сам дзвонити вам, аби запитати ваше «контрольне слово» з анкети.
 5. Практикуючи купівлю-продаж через Інтернет, краще заведіть для цього окрему картку. І зберігайте там стільки грошей, скільки потрібно для конкретної операції. Не використовуйте для оплати в Інтернеті картки, на яких постійно знаходяться великі суми грошей.
 6. Не залишайте персональні дані й дані про свою картку на інтернет-сайтах в оголошеннях.
 7. Встановіть ліміт зняття готівки з картки: добовий і на кожну операцію. За потреби, Ви зможете легко його змінити, а от шахраям це обмежить простір для дій.
 8. Підключіться до sms-банкінгу, аби знати про усі операції по Вашому рахунку.

До речі, дзвінки клієнтам банків з метою виманювання реквізитів платіжних карт, необхідних для проведення операцій без використання картки, називаються «вішинг».

Ще один спосіб шахрайства – «фішинг» – полягає у створенні сайтів для збору реквізитів платіжних карток. Нині такі сайти часто маскують під електронні сервіси, наприклад, для поповнення мобільних телефонів через Інтернет. Тільки у січні цього року правоохоронцями Херсонської області було виявлено близько півсотні таких ресурсів.

Крім того, шахраї можуть надсилати листи на електронну пошту, начебто, від вашого банку із терміновим проханням «для підтвердження ваших даних», чи ж «отримання бонусів», чи ж «уточнення інформації по кредиту» перейти за посиланням та ідентифікуватись у системі Інтернет-банкінгу. Сайт, на який вестиме посилання, може бути дуже схожим на справжню сторінку фінустанови. Але перед тим, як вводити свої карткові дані, не полінуйтесь і зв’яжіться із вашим банком, аби уточнити правдивість походження цього листа.

До речі, на сайті Департаменту кіберполіції Національної поліції України можна не тільки поскаржитися на шахраїв, якщо ви стали їхніми жертвами, а й перевірити у тамтешній базі даних номер телефону, з якого вам дзвонили невідомі, номер карткового рахунку, на який просять здійснити передоплату, та сайт, на якому просять ввести ваші персональні чи ж карткові дані. Але навіть якщо інформація на цьому сайті про них відсутня – це не 100% гарантія, що ви не зіткнулися із аферистами. Адже мова йде про схеми та мережі, які постійно оновлюються та розростаються.

КРАСА, КОХАННЯ І БЕЗРОБІТТЯ

Шахраї сьогодні можуть чатувати на своїх жертв, насправді, будь-де. Приміром, на сайтах з пошуку роботи. Схема, за якою працюють злодії тут елементарна. Людину обіцяють працевлаштувати, гарантувати високу зарплату і кар’єрне зростання. Та перший обов’язковий крок до «золотих гір» – купівля стартового пакету. Мова може йти про книжки для перекваліфікації, або ж комплекти для «збору ручок на дому», або ж про будь-що інше. Зазвичай, після сплати стартового внеску спілкування із потенційним працедавцем припиняється.

Популярним останніми роками став ще один сценарій «розводу», який втілюють у життя в салонах краси. Прекрасну половину людства у телефонній розмові запрошують до одного з салонів. Начебто, у рамках рекламної акції жінкам обіцяють провести одну із досить дорогих процедур абсолютно безкоштовно. Жодних підводних каменів! Єдиний нюанс: із собою жінок просять обов’язково взяти паспорт. Навіщо? Начебто, для оформлення перепустки.

Результат – Інтернет рясніє скаргами жінок на шахрайські дії. За словами потерпілих, коли вони приходили до салону, їх починали професійно «обробляти». Дехто підозрює, що шахраї застосовують не тільки навики психологів, а й психотропні речовини, які підмішують у чай. Не розуміючи «як?», дівчата із безплатних процедур повертаються із валізкою «високоякісної косметики» та підписаним кредитним договором на її купівлю. Адже вартість препаратів сягає 10-12 тисяч гривень. Тут і стає зрозумілим, чому обов’язковою умовою відвідин салону є наявність паспорта. Наступного дня, коли людина починає усвідомлювати, що зробила, розірвати кредитний договір і повернути косметику виявляється не так просто. Тому, коли пропозиція видається надто гарною, щоб бути правдивою, від неї краще відмовитись.

БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ ВІД ШАХРАЇВ! БУДЬТЕ ПИЛЬНИМИ ТА ПЕРЕВІРЯЙТЕ ІНФОРМАЦІЮ, ЯКУ БАЧИТЕ В ПЕРШИЙ РАЗ! ПОСТІЙНО ОБГОВОРЮЙТЕ ЦІ ПИТАННЯ З ОСОБАМИ ПОХИЛОГО ВІКУ (БАБУСЯМИ, ДІДУСЯМИ, БАТЬКАМИ) ТА ДІТЬМИ!

З ПОВАГОЮ НОВОКАХОВСЬКИЙ ВІДДІЛ ПОЛІЦІЇ!

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.