РЕГІОНАЛЬНА ПЛАТФОРМА У ХЕРСОНІ : ДЕПУТАТИ ПОЧУЛИ ДУМКУ ГРОМАД

23 жовтня в Херсонському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулася регіональна платформа з вироблення політики у сфері місцевого самоврядування на тему: «Місцеве самоврядування Херсонщини: виклики-2020». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (#ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки #USAID.

У засіданні взяли участь народні депутати України Ігор Колихаєв та Павло Павлиш, міські, селищні, сільські голови та їх заступники, секретарі місцевих рад, представники депутатського корпусу обласної ради та структурних підрозділів ОДА.

Відкрила роботу платформи виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська. Потім у вітальному слові голова регіонального відділення АМУ, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко відзначив гостру потребу спільно обговорити та виробити чіткий механізм взаємодії і впливу на покращення фінансового забезпечення виконання повноважень органів місцевого самоврядування, зосередитися на найбільш проблемних питаннях, які гальмують розвиток громад. Адже програма обговорення сформована на підставі найбільш гострих викликів сьогодення для органів місцевого самоврядування та пропозицій територіальних громад області для їх обговорення з народними депутатами від Херсонщини.

Учасники  засідання розглянули аспекти діяльності Верховної Ради України в частині захисту інтересів територіальних громад, а також взаємодію з Урядом. Звернули увагу на тенденцію щодо перекладання на місцеве самоврядування фінансового навантаження і  розглянули ризики та виклики, пов’язані з прийняттям Бюджету-2020. Говорили про критично недостатнє забезпечення фінансовими ресурсами делегованих державою повноважень, про необхідність захисту місцевих бюджетів від змін податкової та бюджетної політики. На це звернули увагу міські голови Херсона та Голої Пристані Володимир Миколаєнко та Олександр Бабич, секретар Новокаховської міської ради Олександр Лук’яненко. З їх слів, латання бюджетних «дірок» надто дорого обходиться громадам, адже держава останнім часом надто багато «навішує» повноважень, котрі не підкріплені фінансовими ресурсами. Це стосується як освітньої, так і медичної сфер, пільг – у тому числі пільгових пасажироперевезень, покриття різниці в тарифах на комунальні послуги. Виступаючі зазначали, що обсяги таких асигнувань з бюджетів набувають критичної маси, що ставить хрест на спроможності громад. Це не просто біль, а мільярдні колосальні втрати, в тому числі – і пов’язані з підняттям урядом зарплат бюджетникам, що не підкріплено державним фінансуванням. «Це – приклад ставлення держави до місцевого самоврядування»,- обурюються лідери громад. При тому, що джерела наповнення місцевих бюджетів дедалі «міліють», бо держава постійно урізає податки, котрі їх наповнюють. Активно говорили про втрати та розбалансування бюджетів від прийнятої нормативно-грошової оцінки землі, піднімали тему акцизу.

Заступник голови облдержадміністрації Дмитро Бутрій розповів народним депутатам про законодавчі колізії, завдяки яким деякі райради перереєстровують крупних платників ПДФО з райцентрів у сільські ради, які ухиляються від створення ОТГ. Внаслідок чого трапилося розбалансування бюджетів громад у Чаплинському, Голопристанському районах. Піднімалася тема необхідності легалізації найманої праці та виводу «з тіні» земельних ресурсів. Гостро відчувається необхідність спрощення деяких забюрократизованих процедур, через що тергромади роками не можуть оформити земельні ділянки під кладовища чи полігони з утилізації ТПВ.

Обговорили і тему закупівлі деяких медпрепаратів, яку держава теж переклала на місцеві бюджети. Зі слів голови облради Владислава Мангера, забезпечення, приміром інсуліном чи турбота про потреби онкохворих – це турбота про збереження життя. «Однак досі НСЗУ та МОЗ не довели до областей бодай якісь цифри, які можна було б взяти за основу при проектуванні бюджету наступного року в частині охорони здоров`я», – додала заступник голови облради Оксана Рукавішнікова.
Піднімалося й гостре питання необхідності розблокування коштів на соціально-економічний розвиток – 2,5 млрд. грн., які ще влітку Уряд виділив громадам. «Але гроші досі не надійшли в розпорядження місцевих бюджетів та блокуються держказначействами, не зважаючи на завершення бюджетного року», – з обуренням зазначила селищний голова Новотроїцького Наталія Пінчук. Підтримав колегу на прикладі своєї громади голова Горностаївської селищної ОТГ Олег Ляхно, якому хоча й дали незначну частину фінансування на реалізацію одного освітнього проекту, але потім вимагали повернути (!) кошти. Це при тому, що в громаді 7 шкіл з контингентом здебільшого від 200 до 600 учнів. Цьогоріч з 16 млн. грн. на освіту держава дала цій великій громаді 6,2 млн. грн. На наступний рік очікується ще менше. Поскаржився голова і на бюджетні втрати від відміни «нічного тарифу». Спільними проблемами поділилися і голова Новорайської ОТГ Сергій Шокуров.

Було також проаналізовано розподіл субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на фінансування проведення будівництва, реконструкції та ремонту вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області.

Доволі дискусійним виявився розгляд питання подальшого втілення реформи децентралізації на теренах Херсонщини. Йшлося про дотримання критеріїв спроможності та одночасно добровільність волевиявлення громад щодо вибору конфігурації ОТГ, про Концепцію змін до Конституції України у частині територіальної організації влади та місцевого самоврядування, чітке розмежування повноважень між гілками влади. При цьому навіть опоненти реформи мусять визнати, що децентралізація є повсюдною та незворотною.

Народні депутати уважно вислухали кожного з виступаючих та пообіцяли донести волю представників місцевого самоврядування Херсонщини до парламенту, сприяти, аби голос громад був почутий та врахований під час ухвалення ключових документів для діяльності не тільки місцевого самоврядування, а й держави в цілому. Подякували Асоціації міст України за тісну взаємодію з органами місцевого самоврядування, глибокий аналіз та систематизацію тих проблем, які заважають розвитку, для їх комплексного вирішення. Учасники зібрання повністю підтримали Пропозиції  АМУ до проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», а також зауваження та пропозиції АМУ до проекту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України».

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.