ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ДИФТЕРІЮ

Протягом останніх дев’яти років в Україні щорічно реєстрували поодинокі випадки дифтерії (за винятком 2017 р.). У 2010–2018 рр. загалом зареєстровано 56 хворих на дифтерію, з них 12 дітей та 44 дорослих. Летальних випадків не зафіксовано.

Станом на жовтень 2019 року зареєстровано 20 випадків дифтерії, зокрема п’ять підтверджених лабораторно: по одному випадку у мешканців Луганської, Хмельницької, Тернопільської, Закарпатської областей та м. Київ.

Також зафіксовано 14 імовірних випадків дифтерії серед контактних осіб у Закарпатській області та один у м. Київ. Ці випадки визначено як імовірні за клінічними та епідеміологічними критеріями, а випадок у мешканки Києва – за клінічними. Лабораторні дослідження на підтвердження/спростування імовірних і можливого випадків тривають.

У 2019 р. по одному випадку зареєстровано у лютому (Луганська обл.) та серпні (Хмельницька обл.). Решту 18 випадків зафіксовано у жовтні.

Із зареєстрованих 2019 р. хворих на дифтерію 19 – дорослі. За локалізацією ураження – у Луганській області виявлено дифтерію ока, у решті випадків – дифтерію зіву/мигдаликів. Протидифтерійну сироватку вводили шести хворим.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передавання, що характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем, нирок. Факторами передавання також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки).

Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин, стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб, кип’ятіння та дезрозчини знищують палички через 1 хвилину.

Джерело інфекції — хвора людина чи носій токсигенних штамів збудника.

Захворювання на дифтерію може мати такі прояви: біль у горлі, підвищена температура тіла, лихоманка; набряк слизової оболонки ротоглотки; наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу; набряк шиї; збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Крім дифтерії рото глотки, можуть бути інші форми хвороби – дифтерія гортані, ока, носа, вуха, шкіри, піхви.

Найефективнішим засобом профілактики дифтерії є вакцинація. Тому рекомендуємо всім дітям, які не щеплені згідно з календарем, та дорослим, у яких після останнього щеплення проти дифтерії та правця пройшло 10 і більше років, звернутися до комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Нова Каховка» і отримати безкоштовно необхідні щеплення.

Лікар-епідеміолог КНП

«ЦМЛ м. Нова Каховка»                                                            Л.Папаяні

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.