ДИФТЕРІЯ НА ПОРОЗІ –ТЕРМІНОВО ЗРОБІТЬ ЩЕПЛЕННЯ!

Десятки хворих, низький рівень щеплень серед населення, ЗАГРОЗА ЕПІДЕМІЇ… До України повертається небезпечна хвороба – дифтерія. Лікарі Нової Каховки закликають містян терміново робити щеплення! Ревакцинацію від дифтерії нещодавно зробив міський голова Володимир Коваленко, щоб на власному прикладі показати – це зробити необхідно кожному. Тоді є шанс уникнути епідемії.

Чим небезпечна дифтерія і як від неї  вберегти себе і своїх близьких – журналістам газети розповіла дільничний терапевт Центру первинної медико-санітарної допомоги Лариса СТЕБЛЕВЕЦЬ. Вона попереджає: до вакцинації потрібно поставитися особливо серйозно – дифтерія дуже підступна хвороба!

– Ларисо Іванівно, останнім часом все частіше чуємо про дифтерію. Як розповсюджується це захворювання, які загрози несе для здоров’я і життя людей?

– Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, і зупинити її дуже непросто. Маємо сумний досвід епідемії, яка трапилась в Україні і тривала з 1991 по 1998 роки. Тоді захворіли близько 20 тисяч осіб, з них померло 696 людей! Епідемія сталася через низьке охоплення вакцинацією населення.

Зараз ситуація ненабагато краще. Серед дітей – 70% вакцинованих, серед дорослих – цей відсоток набагато нижчий. За приблизними даними медиків, кожен другий дорослий не зробив необхідне щеплення. А гарантією того, що епідемія не спалахне і не розповсюдиться так, що її неможливо буде контролювати і керувати ситуацією – є рівень щеплення населення, який повинен становити 95%. В Україні є регіони, де рівень щеплення не сягає і 30%. І це катастрофічна ситуація!

Впродовж останніх років в Україні фіксувалися поодинокі випадки дифтерії – приблизно 10 на рік. Відомий педіатр Комаровський у своєму інтерв’ю якось сказав, що хвороба кір – це квіточки, у порівнянні з дифтерією.

– Чому дифтерія так небезпечна?

– За статистикою, 5-10% випадків дифтерії завершуються летально, тобто смертю. Раджу перечитати повість Тургенєва «Базаров», де йдеться про те, як лікар рятував хворих на дифтерію, і сам інфікувався та загинув. У 2019 році було відомо про 21 випадок дифтерії в Україні, з них – 18 зафіксовані у жовтні. Спалах стався серед іноземних студентів Ужгородського університету, які не були вакциновані. Тоді швидко зреагували. Від початку спалаху було зроблено 13 тисяч щеплень, зокрема вакцинували 2 500 студентів. Було розроблено механізм зарахування на навчання іноземних громадян тільки із документально підтвердженими даними про щеплення, а студентів України – за наявності картки щеплень.

– Розкажіть про симптоми та особливості перебігу хвороби?

– Як я вже сказала, передається вона повітряно-крапельним шляхом, тобто дифтерійні палички виділяються від хворого в оточуюче середовище з дрібними частинками слини та слизу при розмові, кашлі, чханні. Заразитися дифтерією також можна через спільний посуд та іграшки, якщо на ці предмети потрапили виділення хворої людини. Джерело інфекції – людина: або хвора, або безсимптомний носій цієї бактерії. Інкубаційний період складає 3-6 днів.

Дифтерійна паличка потрапляє у дихальну систему та вражає слизові оболонки ротоглотки, рідше – носу. Прояви захворювання на перший погляд нагадують важку форму гнійної ангіни – коли в горлі на мигдалинах утворюється наліт, який швидко перетворюється в щільні плівки сіро-жовтого кольору з блиском, схожим на перлину. Ці плівки дуже щільні, майже риб’яча луска. Їх важко відірвати від поверхні слизової оболонки. Якщо зняти цю плівку – на її місці утворюється рана, яка кровоточить, і знову на ній з’являється наліт. Ці плівки ускладнюють дихання та ковтання.

У пацієнта висока температура, біль в горлі, лихоманка, осиплість голосу, з’являється набряк шиї, збільшуються підщелепні та шийні лімфовузли. Дифтерійна паличка виділяє токсин – отруту, яка блокує дихальні шляхи і призводить до паралічу дихальних м’язів та зупинки дихання. Страждає також серце, бо вражаються серцеві м’язи через міокардит, може статися ураження нирок. Також дуже важкий інфекційно-токсичний шок. Тобто, ускладнення дифтерії можуть призвести до фатальних наслідків. Єдина профілактика цієї інфекції, цієї смертельної хвороби – вакцинація дітей та ревакцинація дорослих.

  • Нагадайте графік щеплень, та куди звертатися за вакциною?

– Графік вакцинації такий: дітям в 2, 4, 6, 18 місяців, в 6, 16 років і далі кожні 10 років у дорослих, щоб отримати імунітет. Якщо дорослому не робили щеплення, потрібно провести триразову вакцинацію вакциною АКДП. Буває, що хворіє людина, яка була вакцинована, але перебіг хвороби у таких випадках не буває важким. При захворюванні пацієнта госпіталізують в інфекційне відділення, де вводять антитоксичну протидифтерійну сироватку, дають антибіотики, проводять дезінтоксикаційну терапію.

З питань проведення вакцинації раджу звернутися до свого сімейного або дільничного лікаря, без черги і запису. І вам допоможуть. Вакцина в міській лікарні є, щеплення проводять безкоштовно. Приходьте і захистіть своє здоров’я та життя!

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.