ВТОРИННА ЛАНКА: СТАРТ У КВІТНІ

Стрімко наближається новий етап медичної реформи – часу обмаль. Вже 01 квітня цього року вторинна ланка має запрацювати за новою системою – гроші підуть за пацієнтом у поліклініки та лікарні. Припиниться надання медичної субвенції, держава почне оплачувати надання медичної допомоги через Національну службу здоров’я України – за кожен пролікований випадок, ретельно перевіряючи не лише кількість таких випадків, але і їх якість та відповідність всім вимогам їх надання: наявність кваліфікованих спеціалістів, сучасного обладнання, умов перебування пацієнтів у палатах та багато інших важливих критеріїв.

В Україні вперше запрацює Програма медичних гарантій – це перелік визначених безоплатних медичних послуг, гарантованих пацієнту. За них українці вже оплатили зі своїх податків. А кошти на цю Програму передбачені у Держбюджеті на 2020 рік. Це 72 млрд грн.

Програма медичних гарантій поширюється на всі види медичної допомоги: первинну, екстрену, амбулаторно-поліклінічну, реімбурсацію лікарських засобів («Доступні ліки»), стаціонарну, паліативну медичні допомоги та реабілітацію. За підвищеним тарифом НСЗУ буде оплачувати пріоритетні послуги: лікування гострого мозкового інсульту, гострого інфаркту міокарда, допомогу в пологах і неонатальну допомогу, ендоскопічні обстеження (рання діагностика онкологічних захворювань). Пріоритетні послуги спрямовані на зниження рівня захворюваності і смертності від цих захворювань, а допомога при пологах – на покращення її надання і порятунок недоношених дітей.

Як готується до початку другого етапу реформування медичної галузі Новокаховська міська лікарня? Які важливі етапи вже пройшли, і що необхідно зробити, щоб безболісно розпочати доленосні зміни роботи вторинної ланки? На ці питання нам відповіли головний лікар КНП «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка» Ігор ГАЙДАМАНЧУК і куратор медичної галузі Новокаховської ОТГ- заступник міського голови Олег ТАРАБАКА:

ІГОР ГАЙДАМАНЧУК:

– Вторинна ланка – надання дітям і дорослим стаціонарної допомоги у відділеннях лікарні і надання профільними спеціалістами амбулаторної допомоги в поліклініці. Реформа вторинної ланки передбачає фінансування вже не з Державного бюджету, а від НСЗУ, і частково – з місцевого бюджету. З 1 квітня 2020 року ці фінансові відносини вже будуть втілені в життя. Ми ретельно готуємося до цього процесу. І маємо пройти декілька етапів. Перший – автономізація медичного закладу: з комунального закладу ми рішенням сесії перетворилися на комунальне некомерційне підприємство. Отримали ліцензію на медичну практику і на обіг наркотичних речовин. Пройшли акредитацію – це є обов’язковим, затвердили Статут, і перетворились на КНП «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка».

Наступний етап – автоматизація. Кожне робоче місце лікаря має бути забезпечене комп’ютерною технікою. Потрібно 58 комп’ютерів. Рішенням сесії виділені кошти на їх придбання. Спеціалісти НСЗУ провели навчання лікарів. Ми будемо надавати послуги за замовленням НСЗУ. Оплата буде йти за кожен пролікований випадок. Сімейний лікар дає направлення до вузького спеціаліста, а той приймає рішення про подальше лікування.

Перше, що буде нас турбувати з 01 квітня 2020 року – це фінансові відносини з Національною службою здоров’я України. Передбачається, що 60% необхідних коштів будуть виділені з Глобального фонду, а 40% повинні заробити самі. В межах Програми медичних гарантій сформовано 27 пакетів медичних послуг. ЦМЛ передбачає надання 14 таких послуг. Якість їх надання  звичайно залежить від штату лікарів, їх професійності, від потужності лікарні, забезпечення її необхідним обладнанням. В Новій Каховці вже побували представники Південного округу НСЗУ – вони були приємно вражені станом Новокаховської лікарні, її можливостями.

Щоб утримувати лікарню на належному рівні, забезпечити зарплатою медпрацівників, нині ми аналізуємо, які послуги зможемо запропонувати пацієнтам. Національна служба здоров’я передбачає оплату дороговартісного лікування – до пакету медичних послуг, які оплатить НСЗУ, увійдуть первинна та екстрена медична допомога, хірургічні операції в стаціонарі, медична допомога при пологах, а також новонародженим у неонатальному періоді, медична допомога при гострому інфаркті міокарда, при мозковому інсульті, діагностика та спеціальне лікування онкологічних захворювань, лікування осіб з туберкульозом, ВІЛ, стаціонарна паліативна допомога, медична реабілітація, гемодіаліз. Якщо лікарня виконає всі умови, передбачені НСЗУ при лікування цих випадків, то зможе отримати кошти за проліковані випадки. Місто має затвердити запропонований лікарнею перелік послуг, які будуть платними. Але для малозабезпечених верств населення передбачать компенсацію з міського бюджету.

Щодо кадрового питання – вважаю, що в нас достатньо кваліфікованих лікарів, медичних сестер. Але постійно приходять директиви щодо оптимізації ліжкового фонду і штатів. З іншого боку, для повноцінного надання медичних  послуг з 01 квітня 2020 року лікарні потрібно багато спеціалістів – а тут ми спостерігаємо вакансії. І хоча щороку до лікарні приходить 9-12 молодих лікарів, є вакансії гостродефіцитних спеціальностей, як лікар-фтизіатр, патологоанатом, рентгенолог, лікар-лаборант. Таких спеціалістів нині мало. Але ми не втрачаємо надії та  запрошуємо претендентів на ці посади на роботу до міської лікарні.

З 2014 року скорочено 54 штатних одиниці. Нині в закладі – 99 лікарів, середнього медперсоналу – 251, молодшого медичного персоналу – 161, інший персонал – 98. Працюють всі 12 стаціонарних відділень, збережено посади завідуючих відділеннями та старших медсестер. Серед працівників 33% – пенсійного і передпенсійного віку. Але ми контролюємо кадрову ситуацію, в нас вона не є критичною.

Нині лікарі щодня навчаються. Опановуємо Єдину Електронну Систему Охорони Здоров’я. Кожен лікар працюватиме за комп’ютером і надаватиме електронну інформацію про кількість та якість пролікованих випадків. Отримані за це кошти йтимуть на рахунок медичного закладу. Але відсутність тарифів на послуги досі не дає прорахувати, якими можуть бути ці суми, і відповідно – якою буде зарплата лікаря».

Важливе питання – як буде визначатись якість надання медичної послуги? Ігор Гайдаманчук розповів: є такий критерій, як індикатор якості надання медичної допомоги. Ці індикатори будуть розглядати спеціальні комісії НСЗУ і Департамент охорони здоров’я області, які стануть частими гостями в лікарнях. Якщо якість лікування буде незадовільною – не буде і коштів.

Олег ТАРАБАКА:

  • Держава запроваджує нову форму відносин з лікарнями. За кожну медичну послугу будуть сплачувати – або держава, або пацієнт. Якісне лікування неможливе без сучасного медичного обладнання. Керівництво міської лікарні вже визначилося з переліком необхідної техніки для відділень кардіології, неврології, інтенсивної терапії, пологового. Будемо звертатися до депутатів для прийняття відповідного рішення про придбання медтехніки за кошти міського бюджету.

Звертаю увагу мешканців Новокаховської ОТГ: реформа вторинної ланки медичної галузі – не ініціатива міської влади. Це – вимога НСЗУ.

Державної субвенції на лікування більше не буде. Щодо послуг, які держава не вважає пріоритетними і на які коштів не передбачає, на місцевому рівні буде вирішуватися необхідність існування цих послуг, їх вартість і можливість оплати.

Оскільки реформа вторинної ланки розпочнеться з 01 квітня 2020 року, у першому кварталі міська лікарня фінансується за звичним принципом – завдяки медичній субвенції від держави лікарі отримають заробітну плату. Енергоносії, харчування, медикаменти фінансуються за рахунок місцевого бюджету.

Зверніть увагу на важливу умову отримання медичної послуги: якщо у вас немає декларації з сімейним лікарем – Ви не зможете отримати безкоштовне лікування! Тому не зволікайте – оберіть лікаря, підпишіть декларацію і отримуйте повноцінну медичну допомогу. Адже саме сімейний лікар в разі необхідності дає направлення до лікаря-спеціаліста на подальше лікування. При наявності декларації ви отримаєте допомогу в стаціонарі безкоштовно. Але якщо з сімейним лікарем Ви досі не визначилися і декларацію не підписали – стаціонарне лікування буде для Вас платним!

НСЗУ ще не надала переліку тарифів на кожен пакет медичних послуг. Вони – в стадії розробки. Тому досі немає можливості прорахувати, скільки коштів зможе отримати лікарня за проведені лікування.

Приєднані території будуть обслуговуватися так само, як і мешканці Нової Каховки – різниці між такими пацієнтами немає.

А тим часом триває активне обговорення майбутньої реформи і її послідовних кроків. Вже відбулися наради в Одесі, у Херсоні. На них були присутні і представники Новокаховської ОТГ. Ми сподіваємось, що безболісно увійдемо з 01 квітня в нову систему роботи. До речі, на сайті МОЗ кожна людина може зайти і подивитися стан готовності міської лікарні до початку роботи в нових умовах. (На середину січня цей відсоток становив 82,03%)».

Як повідомила міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, цього року планується підготовка та широке обговорення законопоєкту про страхове медичне забезпечення.

“На сьогодні у програму медичних гарантій включено 27 пакетів медпослуг – все, що надавалося і раніше, але коштів виділили більше, ніж у попередні роки на фінансування медичних закладів. Найбільш критичні для збереження життя і здоров’я види допомоги – інсульти, інфаркти, онкологія, пологи, неонатальна допомога новонародженим – оплачуватимуться за підвищеним тарифом”, – сказала Зоряна Скалецька. МОЗ розраховує побачити позитивний результат у багатьох ситуаціях, які були критичними, вже наприкінці квітня – початку травня 2020 року.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.