«КРАЩЕ ПОПЕРЕДИТИ, НІЖ ЛІКУВАТИСЯ»

На календарі – початок лютого. Втім, цього року зима не вступає у свої повноцінні володіння. Новокаховчани тішаться: на термометрі майже завжди «плюс», не потрібно натягувати на себе по три светри чи «вигулювати» шубу. Така погода – благодатна пора і для наших постійних «супутників», менш ласкавих за домашніх улюбленців – для вірусів.

Це означає зростання захворюваності на різні респіраторні інфекції та грип. Люди звертаються до своїх сімейних лікарів, інколи потребують стаціонарного лікування. Вже неодноразово зазначалося, що з 1 квітня розпочнеться практичне втілення реформи спеціалізованої медичної допомоги. Відповідно, дещо зміниться система відносин між «первинкою» і «вторинкою». І при можливих ускладненнях при ОРВІ – лікуватися у відділенні без декларації «влетить у копієчку».

Як захиститися від вірусних спалахів та уберегти свої кошти від витрат на ліки вже з цієї весни – розповідає медичний директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Нова Каховка» (ЦПМСД)  Зоріна Зінченко.

 -Вітаємо, пані Зоріно. Вже тривалий час мова йде про те, що для отримання необхідної медичної допомоги слід підписати декларацію з терапевтом. Скільки новокаховчан вже обрали свого сімейного лікаря?

– Вітаю, і нагадую мешканцям Нової Каховки: підписати декларацію з лікарем можна і сьогодні. З 1 квітня розпочнеться процедура реформування «вторинної» медичної ланки, і подальше безоплатне обслуговування у лікаря поліклініки чи лікування у стаціонарі буде залежати саме від укладеної декларації.

На сьогодні вже підписано 52 470 декларацій, що складає 70% від загальної кількості пацієнтів. З перших днів 2020 року свої стосунки з лікарем оформили 3 188 осіб. Такі цифри тішать. Генеральний директор ЦПМДС Олена Ходорковська мала розмову з представниками підприємств міста, виступала для широкого загалу під час апаратної наради, вся необхідна інформація постійно надається для розміщення у ЗМІ. Враховані і новоприєднані території Козацького і Веселівського старостинських округів. Це дало свої результати.

Процес підписання декларацій триває, він практично безперервний. Всі охочі можуть звертатися до реєстратур наших амбулаторій: у Новій Каховці, Центральній Основі, Таврійську, Веселому і Козацькому. Також можна звертатися до ФАПів у селах, де фельдшер сам може оформити декларацію. Це буде набагато швидше, ніж їхати до центру. Подбати про вибір сімейного лікаря слід негайно. Адже з 1 квітня за направленням сімейного лікаря лікування у спеціалістів буде безкоштовним, без декларації – платним.

– Люди запитують: звільняються лікарі, з якими була укладена декларація. Як діяти у такому випадку?

– В основі реформи первинної медичної ланки закладено, що вибір сімейного лікаря – це право пацієнта. У випадку, коли лікар звільнився, пацієнти залишаються. Людині необхідно повторно звернутися до лікарні і переукласти декларацію. Процедура залишається такою ж: з собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код. Декларація, яка була укладена попередньо, – анулюється.

– Зоріно Іванівно, яка наразі ситуація з вакцинацією? Наскільки активно звертаються люди, та як можна зробити щеплення?

– На певному етапі розвитку нашої держави був період, коли люди фактично самі визначалися: чи потрібна їм вакцинація, чи ні. Ще 3-5 років тому багато пацієнтів відмовлялося від вакцинації. Мова, зокрема, про батьків, які не робили щеплень своїм дітям. Це дало свої негативні наслідки. Впала напруженість імунітету – і підняли голову інфекції, про які, здавалося б, повністю забули у нашому суспільстві. Це кір, дифтерія. Питання імунопрофілактики – це загальнодержавна проблема, і їй приділяється велика увага. Держава на сьогодні закуповує вакцини від керованих інфекцій. Ці вакцини ми отримуємо централізовано. Сьогодні ж кількість людей, які відмовились від вакцинації, зменшилась в рази. На фініші 2019 року щеплення зроблено у 93% дітей нашої громади. Цієї цифри вдалося досягти завдяки дотриманню графіка вакцинації дітей до 18 місяців, у 4 і 6 років. Раніше щеплення робили 10-25% дорослого населення, зараз показник зріс до 60%.

Цьому ми завдячуємо популяризації вакцинації і зміні свідомості у людей. Щеплення роблять працівники багатьох галузей: медицини, освіти, культури, ЗМІ, також перші особи міста. Більшість з батьків на це, звичайно, звернули увагу. Немає іншого способу довести необхідність вакцинації, ніж зробити її самому. Особливо від тяжких хвороб, від яких не існує іншого лікування, крім вакцинації. До обласного Департаменту охорони здоров’я надійшов лист від ГО «Батьки за вакцинацію», де висловлюється подяка владним органам за підняття проблеми вакцинації і міститься заклик до батьків переглянути свої погляди. Ми дуже раді, що є резонанс у суспільній думці, а звідти – і позитивний результат.

Ми запрошуємо усіх громадян, які мають перерву у понад 10 років після останньої вакцинації, на проведення профілактичних щеплень. Наразі вакцини для планової профілактики від дифтерії немає, але з дня на день ми її отримаємо у достатній кількості. Для екстреної профілактики: при укусах тварин, травмах – вакцина завжди є.

– Як людям за 30 зрозуміти, чи необхідно їм робити щеплення?

– Як правило, люди цієї вікової групи у дитинстві мали правильну і своєчасну вакцинацію, з виконанням усіх вимог календаря щеплень. Бувають випадки, що вони не пам’ятають – чи вакцинувалися? Але на сьогодні є можливість перевірити дані про вакцинацію за карткою щеплень, якщо вона збереглася, або ж за записом у журналах ще дільничних служб. У будь-якому разі ми все одно рекомендуємо провести щеплення.

За календарем у 16 років всі були щеплені. А що далі – це вже питання. Зрозуміло, ще мало хто звертався до лікарні для проходження щеплення через кожні 10 років. Тому ми проводимо обстеження і пропонуємо вакцинуватися. Запобігти легше, ніж хворіти. Вакцини і вакцинація безкоштовні. Все проводиться стерильним одноразовим інструментом, вакцини доставляються за нормами «холодового ланцюга», зберігаються належним чином. Це все контролюється, якість вакцин ми гарантуємо.

– Все частіше надходять повідомлення про спалахи грипу в Україні: в деяких областях вже перевищено епідпоріг, школи закрили на карантин. Яка ситуація нині у Новокаховській громаді із захворюваністю на ГРВІ та грип?

– За даними Центру громадського здоров’я, в Україні були визначені періоди найвищого підняття захворюваності на ГРВІ. Починаючи з 39 тижня року цей період визначений як епідемічний. Лікарні починають працювати у режимі посиленого контролю за ситуацією щодо захворюваності на ГРВІ та грип. За прогнозами, перша хвиля мала настати ще у грудні 2019 року, потім – у січні та лютому. Як бачите, зима цього року м’яка, а віруси «полюбляють» саме таку погоду.

Ми проводимо щоденний моніторинг ситуації по захворюваності серед дітей, дорослих, впливу на освітній процес. При тому, що захворюваність дійсно зросла, показник по місту не перевищує порогів – це 467 випадків на 100 000 населення.  У Новій Каховці нині – 201 випадок. Епідпоріг по місту не перевищено, і питання обмежених дій, приміром, закриття шкільних закладів, поки не розглядається.

Загалом зареєстровано 818 хворих за весь період, з них 500 – діти, 190 дітей – до 5 років. Випадків тяжкого перебігу ГРВІ не було. Фіксували випадки пневмонії. На сьогодні у дитячому відділенні із запаленням легенів знаходиться 19 діточок. Стан здоров’я у них стабільний, але пильності ми не втрачаємо.

– Нагадайте про основні профілактичні заходи – як вберегтися від вірусних захворювань?

– Грип, як і інші вірусні інфекції, мають повітряно-крапельний шлях передачі. Вакцинації від грипу немає в календарі щеплень, але це один зі способів профілактики. Медичною спільнотою доведено: вакцинація – ефективний превентивний засіб. На сьогодні у нас є вакцини, які мають спрямовану дію на віруси грипу А та В. За даними статистики, вони і є найбільш поширеними на нашій території. Навіть за два тижні до прогнозованого захворювання вакцинація буде ефективною. Якщо симптоми і будуть – то у легкій формі.

В аптечних закладах міста вакцини проти грипу достатньо. Є і китайського виробництва, і французька. З цими вакцинами ми працюємо вже понад 5 років, відгуки позитивні. Якщо ж людина не захотіла вакцинуватися – слід вживати якомога більше рідини, вітамінізованих продуктів. Якщо ж Ви все ж таки захворіли, то перше і основне правило – не займатися самолікуванням.  Зверніться до свого сімейного лікаря.  А для того, щоб він у Вас був – обов’язково підпишіть декларацію з обраним Вами лікарем. І будьте здорові!

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.