КОНФЛІКТНЕ ОБСТЕЖЕННЯ: ЧОМУ МЕДИКИ ВИКЛИКАЛИ ПОЛІЦІЮ?

Черговий брифінг щодо ситуації із захворюванням на пневмонію і коронавірусну інфекцію серед мешканців Новокаховської громади провели минулого тижня головний лікар КНП «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка» Ігор Гайдаманчук і заступник директора з медичної частини КНП «Центр ПМСД» Зоріна Зінченко.

Станом на 23 квітня 2020 року в інфекційному відділенні перебувало 11 хворих на пневмонію, 2 – ГРВІ. На лікуванні 11-річна дівчинка, в якої тест виявився позитивним. Вона звернулася до дитячої поліклініки, її поклали в лікарню з підозрою на пневмонію.

Але характерних ознак захворювання в неї немає – високої Т, кашлю та задухи. В таких випадках спостерігають. Вона в окремому боксі. Призначають симптоматичне лікування, слідкують за Т. Запропонували направити дівчинку в обласну лікарню. Щодо лікарів, які з нею спілкувалися – якщо лікар в засобах індивідуального захисту і йому провели тестування, а воно – з «мінусом», їх не виводять на самоізоляцію.

Того ж дня стало відомо про ще одну дитину, яку з підвищеною Т забрали на обстеження. Ігор Гайдаманчук повідомив – на щастя, пневмонії в дівчинки не виявили.

Щодо виявлення потенційно хворих, кола їх контактів, перевірки стану здоров’я – Зоріна Зінченко запевнила: «В нас вже чітко налагоджений механізм роботи».

Журналісти поцікавилися ситуацією, що виникла навколо багатодітної родини з Дніпрян. Як відомо, тут виявили коронавірусну хворобу в батька родини, згодом тест підтвердив її наявність у старшого сина і трьох доньок. На фоні цього в соцмережах почали ширитися чутки, що на лікування батька потрібні великі гроші. А далі – ще й понеслися звинувачення на адресу лікарів міської лікарні…

Ігор Гайдаманчук розповів: «03 квітня з медцентру «Богдан» до Центральної міської лікарні з діагнозом «гострий гайморит» на приймальне відділення звернувся хворий А. Лікарі міської лікарні під час огляду гострого гаймориту не виявили, але звернули увагу: хворий часто і важко дихає. Діагноз «гострий гайморит» скасували, і направили на рентген, який виявив у пацієнта двосторонню пневмонію! Ще пацієнт А. 1971 року народження поскаржився на головний біль, Т становила 38,7С. Швидкий тест дав негативний результат. Але пацієнта направили в інфекційне відділення, в окремий бокс, з діагнозом «двобічна пневмонія, коронавірусна інфекція під питанням». 4 квітня повторний тест був позитивним. Лікарі направили аналізи хворого в Херсон. 6 квітня обласний лабораторний центр підтвердив – пацієнт має коронавірусну інфекцію.

З 03 по 09 квітня хворий перебував на лікуванні у міській лікарні в окремому боксі з діагнозом «коронавірусна інфекція». Про це медики Нової Каховки повідомили обласному Департаменту охорони здоров’я і керівництву міста.

В лікарні на той час був запас ліків, які закупляють згідно формуляра на лікарські засоби – лише те, що дозволяє Уряд і МОЗ. Згідно локального протоколу, лікарі міської лікарні проводили хворому А. лікування препаратами, в яких він мав необхідність. Це і противірусна терапія, антибактеріальна (три антибіотика), препарати, що зменшують запалення легень, покращують дихання – всього 14 видів препаратів, які надавались пацієнту БЕЗКОШТОВНО. В лікарні був у наявності і дефіцитний препарат Таміфлю – найбільш ефективний при лікуванні вірусної інфекції на даний час. Його вартість – 486 грн за упаковку (10 таблеток). Цей препарат також призначили хворому. Всі ліки, направлені на його лікування в період з 03 квітня по 09 квітня, були придбані за державний кошт. Протягом цього періоду стан хворого був нестабільний – йому то ставало краще, то знову гірше. Але на апараті ШВЛ він не був. Новокаховські лікарі щодня повідомляли про стан всіх хворих з діагнозами «пневмонія» і «коронавірусна інфекція»,  до обласної лікарні ім.. Горбачевського.

09 квітня лікарі області запропонували перевезти хворого в обласну лікарню, де були вільні ліжка і можливість надання більш інтенсивної допомоги. Хворий дав згоду. Машиною швидкої  у супроводі лікаря-анестезіолога і фельдшера, із дотриманням засобів захисту – медики були у спецодягу – пацієнта доставили в обласну лікарню. Нині щодня міські лікарі дізнаються про його стан – він залишається нестабільний».

Ігор Гайдаманчук звернув увагу: згідно формуляру лікарських засобів, які були в наявності в міській лікарні, і згідно протоколу лікування, в інфекційному відділенні Нової Каховки хворому А. приділялася увага на високому рівні. Хворий А. – батько багатодітної родини. Сімейні лікарі спостерігали за цією родиною. У старшого сина тест також показав наявність коронавірусної інфекції. Перевірили всю сім’ю – три доньки віком 14, 15 і 16 років теж виявилися хворими. Були обстежені і контактні особи – медичні працівники центру «Богдан» – медсестра, санітарка, лікарі. Їх відправили на самоізоляцію. З’ясовуючи, від кого батько міг заразитися, з’ясували – незадовго до зараження він спілкувався з хлопцем, що приїхав в Україну з Німеччини.

Медичний керівник Центру ПМСД Зоріна Зінченко звернула увагу: є три категорії – це умовно хворі, носії і хворі, чий діагноз вже підтверджено. Зі введенням в країні карантину щодня надходять нормативні документи від головного санітарного лікаря, де чітко розписані алгоритми дій на кожному етапі надання медичної допомоги – первинна, вторинна, екстрена, третинна. Для всіх медичних закладів існує один порядок дій – починаючи від того, коли людина має показання до епіднагляду, і закінчуючи лікуванням.

В даному випадку багатодітна родина З. після виявлення у батька вірусного захворювання з 03 квітня була відправлена на самоізоляцію. Згідно постанови головного санітарного лікаря, це включає в себе отримання інформованої згоди, що людина буде дотримуватись всіх санітарно-епідемічних норм, в тому числі обмеження пересування вулицею. Дотримання норм самоізоляції і в приміщенні, і на відкритому повітрі. «Для медичних працівників постановою визначені дії: ми маємо право самі визначати методику нагляду за тими, хто перебуває на самоізоляції», – звернула увагу Зоріна Зінченко. – В залежності від стану здоров’я, це або щоденне відвідування, або контакти телефоном. Діти в цій родині уклали декларації з лікарем Людмилою Фролівною Бунькіною (поліклініка в Основі). Зі слів дружини хворого батька, старші члени сім’ї підписали декларації з лікарями центру «Богдан». Декларацій ми не бачили. Але проводили щоденне спостереження за станом здоров’я членів родини в телефонному режимі. Щодо лікарів «Богдану» – не знаю, чи вони це робили. З нашого боку, ми передавали щодня до обласного Департаменту затверджену форму, яку заповнюємо. Я так розумію, що лікарі «Богдану» цим не займались.

Родина З. перебувала на 14-денному карантині – з 03 по 17 квітня. За цей час в жодного члена сім’ї не було виявлено ознак гострого респіраторного захворювання – ні скарг, ні Т не було. Вони не тестувалися. Якими документами керувався медцентр «Богдан», коли тестував старшого сина 1994 року народження у себе швидкими тестами? На сьогодні існує лише одне достовірне тестування – це методом забору біологічних матеріалів, які проводились на вторинному рівні. З цього тижня мобільні бригади вже працюють і на первинному рівні.

Мобільна бригада організовується згідно наказу Міністерства, санітарного лікаря і по закладу. Мобільні бригади мають певні вимоги щодо оснащення, забезпечення засобами індивідуального захисту. Вони навчені брати мазки, проводити обстеження. Всі вони мають одноразові системи для збору біологічного матеріалу, який герметично закривається, відкривається в присутності осіб і далі транспортується з виконанням всіх вимог згідно наказу №520 як транспортуються всі біологічні речовини, відповідно до особливо небезпечних інфекцій – в Херсон, до державного лабораторного центру МОЗ. Тому ніяких випадків зараження з боку медичних працівників бути не може!»

Зоріна Зінченко повідомила: 15 квітня був зроблений швидкий тест в «Богдані», виявлено коронавірус у старшого сина. Це не означає, що він хворий. Симптомів хвороби в нього не було. Підстав для направлення його на тестування теж не було – адже з 03 по 17 квітня родина перебувала на самоізоляції! Чому хлопець порушив цю умову і під час самоізоляції сам вирушив до мед центру «Богдан»? Після завершення строку самоізоляції мобільна бригада за направленням лабораторного центру Нової Каховки зі списком членів родини З. виїхала до них додому для взяття аналізів. Мати родини машину в двір не пустила, висловила недовіру «людям в масках»: «Незрозуміло якими приборами незрозуміло що хочуть робити!».

«Я розмовляла з нею телефоном», – розповіла Зоріна Зінченко. – Ми змушені були звернутися до поліції з метою їх присутності під час проведення обстежень. Протягом всього періоду чули незадоволення від родини, з лікарем були постійні конфлікти. В родині повторно почато період самоізоляції з 16.04.2020. Потворно йде моніторинг стану здоров’я. Нині стан здоров’я задовільний у всіх. Скарг немає. Дії «Богдана» коментувати не буду. І розмови про те, що ця сім’я чогось потребує – не актуальні. Сім’я повністю забезпечена медичним супроводом».

Тести показали позитивний результат, але стан здоров’я членів родини задовільний. «Вони можуть бути просто носіями захворювання», – прокоментував Ігор Гайдаманчук. – Якщо з’являться скарги – Т, кашель, задуха – такі умовно хворі перейдуть в розділ хворих. У старшого брата і молодших дітей немає ніяких клінічних підозр щодо запалення легень. Тому вони спостерігаються як контактні – носії».

Ми поцікавились, чи зверталась родина З. по продуктову допомогу. Начальник УПСЗН Олена Стоянчук розповіла: ця сім’я багатодітна, тож регулярно отримує всі передбачені державні допомоги через УПСЗН. Це субсидія, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, яка розраховується на кожного члена родини і надходить щомісяця. Мати не працює і оформлена як особа, що надає соціальні послуги іншій фізичній особі.

З початком карантину всі громадяни, які потребують допомоги, почали її отримувати – одинокі, одиноко проживаючі, багатодітні. В Новокаховській громаді за цей час таким категоріям мешканців надано 2316 продуктових наборів. Родина З. отримала два продуктових набори, ще допоміг родині продуктами один з підприємців міста. Спеціаліст Дніпрянського старостату підтвердив – родина запевнила, що не потребує нині ні фінансової, ні продуктової допомоги. Олена Стоянчук звернула увагу: родина З. до УПСЗН не телефонувала і по допомогу не зверталася. «Якщо б таке звернення було – ми б відреагували негайно», – зазначила керівник Управління. – Ми звертались до всіх старостатів, просили надати списки людей, кому потрібна допомога. І далі продовжуємо це робити».

Зверніть увагу: якщо родина змушена перебувати на самоізоляції – доставити продукти їй можуть мобільні бригади. Якщо людина на самоізоляції мешкає одна, вона може здійснити покупки двічі на тиждень з використанням засобів індивідуального захисту, в магазині, що знаходиться на відстані не більше 2 км. Якщо вам потрібна допомога – телефонуйте до УПСЗН – (05549)-2-33-24, 4-24-51.

«В період, коли громада має об’єднатися для подолання вірусної загрози, в місті знаходяться люди, які використовують ситуацію, щоб озвучити безпідставні звинувачення на адресу медиків, посіяти підозри і недовіру до лікарів серед мешканців громади. Скільки ще медичний центр «Богдан» зі своїм безграмотним ставленням до роботи, низькою кваліфікацією буде давати оцінку роботі лікарів Центральної міської лікарні? Наші медсестри, санітарки, лікарі кожного дня, ризикуючи своїм здоров’ям, надають повноцінну і професійну медичну допомогу. Близько 140 медичних працівників щодня їдуть на роботу до міської лікарні із Дніпрян, Піщаного, Веселого, Козацького, Берислава, Таврійська транспортом, який забезпечила міська влада. Тому неприємно чути, коли є необґрунтовані звинувачення в бік медичного персоналу», – обурюються керівники міської лікарні і Центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Гайдаманчук і Зоріна Зінченко.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.