АЛЕ ЖОДНА ЧАСТИНА НЕ ОТРИМАЛА НАЗВУ «КАХОВСЬКА».

Загадковою сторінкою Другої світової війни стала смерть в дні звільнення Херсонщини від фашистів двох радянських генералів.

Генерал Василь Хоменко командував 44-ю армією, яка звільняла Маріуполь, Каховку. Його дивна загибель була причиною того, що Сталін прийняв рішення про розпуск 44-ї армії і суворо заборонив вищому командному складу особисто керувати автомашинами та виїжджати без розвідки і охорони.

Генералів – командувача 44-ю армією, генерал-лейтенанта Василя Хоменка і командувача артилерією 44-ї армії, генерал-майора Семена Бобкова довгий час вважали зрадниками. Тому у Червоній армії не було жодного підрозділу, що був би названий на честь Каховки. Жоден військовий не отримав звання Героя за звільнення міста. Хоча за оборону Каховки у 1941 році таке звання отримав командувач 256-го стрілецького полку Південного фронту Георгій Сафонов. А справедливість по відношенню до загиблих генералів і бійців 44-ї армії так до кінця і не була відновлена, наголошували сучасники.

У 2013 році, щоб дізнатися обставини смерті генералів, в Каховці було сформовано пошукову експедицію. Спочатку побували у селі Маринському Горностаївського району, де востаннє бачили генералів живими ввечері 6 листопада 1943 року. Звідти вони виїхали в район хутора Середній. З трьох доріг, які вели до хутора, генерал Хоменко, який був за кермом, помилково обрав ту, яка проходила через розташування німців. Ворог відкрив вогонь по машинах. Пошуковці знайшли приблизне місце загибелі генералів. А точне місце поховання  показав німецький полковник, що потрапив у полон в Нікополі. Німці поховали радянських генералів у ящиках з-під снарядів, по-офіцерськи, поблизу села Каїри. 20 травня 1944 року їх останки були віднайдені і перепоховані в братській могилі в Мелітополі Запорізької області. Пошуковці побували на цій могилі. Так було повернено добре ім’я загиблим і встановлено місце їх поховання.

Командуючий 44-ю армією генерал-лейтенант В. О. Хоменко та командуючий артилерією армії генерал-майор С. О. Бобков загинули. Їх поховали на кладовищі на околиці Великої Лепетихи, а згодом, після встановлення обставин загибелі та місця поховання, перепоховали в Мелітополі. На могилі кожного поклали плиту на постаменті. На одній плиті зроблено напис: «Здесь похоронен генерал-майор Бобков Семен Алексеевич, павший смертью храбрых за нашу Родину в борьбе с немецко-фашистскими захватчиками в 1943 г.»; аналогічним був напис і на другій плиті.

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.