ЇХ ХОВАЛИ В ОКОПАХ…

У жовтні 2019 року на Херсонщині була проведена перша Всеукраїнська «Вахта пам’яті» на Нікопольському плацдармі. Пошукові роботи велися Новокаховською ГО «Військово-патріотичний клуб «Каховка». Організація входить до складу Всеукраїнського об’єднання «Союз «Народна Пам’ять», яке з’єднало всі пошукові групи на теренах України. Кожна група працює окремо у своїй області. Щороку новокаховський осередок знаходить біля 100 останків полеглих у Другій Світовій війні. За 2019 рік вдалося знайти останки 105 солдат. 

Про роботу пошукової місії на Нікопольському плацдармі розповів почесний керівник організації, «атовець» і відомий волонтер Анатолій Обелець. «Приїжджали пошуковці з інших областей. Ми вивчали архіви, знайшли, де шукати. Шукали цілий тиждень, але вдалося підняти останки 30 воїнів», – повідомив пан Анатолій.

Нікопольський плацдарм сягав по фронту 120 кілометрів, вглиб — до 35 км. Бої за плацдарм велися на території Великолепетиського, Верхньорогачицького та Горностаївського районів Херсонської області силами 28-ї армії Українського фронту — в тому числі 301-шої стрілецької дивізії. Повітряну підтримку здійснювала 17-та повітряна армія. На цих землях, з жовтня 1943 по лютий 1944 роки, тривала битва з солдатами Третього Рейху за звільнення Херсонщини. На ньому зосереджувалося 10 нацистських та румунських дивізій і 52 тисячі військових.

«Загалом там загинуло біля 60 тисяч наших воїнів і 14 тисяч солдатів Вермахту, – продовжує пошуковець. –  Тоді доручили місцевій сільраді, де були одні жінки і поважні віком люди, поховати загиблих. Вони не мали змоги копати якісь могили, і захоронили їх у старих окопах. Зараз це вже поля, де розпайована земля, і люди тут вирощують городину, сіють хліб. Прямо на рештках солдат. Такі нюанси. Але ми намагаємося зробити все системно.

Буває таке, що випадково знаходиться якась кістка, і ми розпочинаємо пошукову роботу. До речі, такий випадок був прямо на околиці Каховки. У результаті вдалося підняти 62 воїна зі всієї цієї «братської ями», один навіть лежав з медаллю «За відвагу». Його вдалося ідентифікувати. Ще один воїн був з медальйоном. Перепоховали там же, у Каховці, у сквері Слави. Взагалі, питання ідентифікації складне. Якщо на німецькому, італійському чи румунському солдаті завжди є металева бирка, на якій набито хоча б ім’я загиблого, та де він служив, то  на наших солдатах у більшості випадків були позначки з картону, які за ці 70 років, звісно, не збереглися. Тому, якщо когось вдається ідентифікувати, це велика вдача».

Профілем діяльності ГО «Військово-патріотичний клуб «Каховка» є також перепоховання останків солдат. «Торік, 8 травня, ми ховали останки солдат у нашому Парку Слави. Ще у червні 24 воїнів з воїнськими почестями придали землі  у Малій Лепетисі. Скориставшись нагодою, на цій території змогли підняти ще 7 останків. Такі заходи-реквієми ми можемо проводити лише кілька разів на рік. Зазвичай, на День Перемоги, День скорботи і День визволення Каховщини. Зараз у нас знаходяться останки 30-ти воїнів, які  планували захоронити 8 травня у Новій Каховці. Погодили все з місцевої владою. На жаль, у зв’язку з карантинними заходами, 8 травня це зробити не зможемо», – розповідає Анатолій Анатолійович.

Втім, в організації є багато цікавих проектів. Наразі, на завершальному етапі – робота по облаштуванню Центру для військово-патріотичного виховання молоді, який планують відкрити на базі одного з навчальних закладів міста. Анатолій Обелець ділиться новинами: «У нас є колекція різних артефактів, які ми знаходили на місцях боїв. Також експонати привозять наші хлопці зі Сходу України, які часто відвідують 57-у ОМПБр. Все це ми плануємо розмістити в Центрі патріотичного виховання молоді на базі Професійно-технічного ліцею №14. Вже погодили приміщення, і спонсори є. Дякуємо нашим деяким депутатам, які побажали залишитись анонімами. Маю надію, що незабаром ми відкриємо цей Центр, де буде гурток для вишколу молоді і буде музей. Наразі колекція артефактів знаходиться у Каховці».

Цьогоріч виповнюється і 10 років з дня заснування ГО «Військово-патріотичний клуб «Каховка». Анатолій Обелець вітає всіх волонтерів і учасників пошукових місій. Всіх, хто допомагав та був причетний до розвитку цієї важливої справи.

Ігор Бурлаченко

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.