ДИТЯЧА ПРАЦЯ: ЗНАЙТЕ МЕЖУ!

Працюючі діти на селі – поширене явище для України. Останнім часом праця сільських дітей в особистому господарстві стала значно інтенсивніша.

Збільшення сільськогосподарського виробництва та об’єму відповідних робіт призвело до зростання присадибних робіт та чисельності дітей, які залучаються до сільськогосподарської праці. З’явилась дитяча наймана праця за оплату.

Помірна робота за оплату – важливий чинник у житті сільських дітей. Трудова активність дітей, безперечно, розцінюється позитивно. Працюючі діти зазвичай менше підпадають під негативний вплив злочинного світу. Робота вчить їх терпимості, привчає до дисципліни, сприяє розвитку самоповаги, любові до праці. Підлітки вчаться брати на себе відповідальність за власні вчинки, отримують професійні навички та часто роблять внесок в добробут своєї родини.

Проте, це не означає, що неповнолітні працівники можуть залучатися до небезпечної роботи, яка за своїм характером або умовами, в яких вона виконується,  загрожує фізичному, психічному та моральному розвитку дитини.

Більшість сільськогосподарських робіт зазвичай виконуються просто неба. Діти часто працюють в несприятливих температурних умовах – у спеку або холод, під час дощу, без необхідного одягу або засобів захисту. Працюючи в спеку, діти можуть втратити свідомість, тому що часто не мають доступу до питної води.

Надзвичайно довго можуть працювати діти під час посадочних робіт та збирання врожаю. Особливо напруженою робота буває, коли посадити та зібрати сільськогосподарські культури необхідно в найкоротші строки. Тоді робота може розпочинатися на світанку та закінчуватися вночі, плюс час на переїзд до та з місця роботи. Інтенсивність роботи не залишає часу на відпочинок протягом дня.

Більшість видів робіт вимагає витривалості, тому що передбачає довге стояння на ногах, роботу у зігнутому стані, нагинання, піднімання та переміщення незручних вантажів. Ці види робіт можуть пошкодити скелетно-мускульну систему дитини, призвести до травматизму та інвалідності.

Ще однією характерною особливістю сільськогосподарської праці є те, що вона виконується в сільській місцевості, де часто не існує розмежування між робочою зоною та зоною проживання. Як результат, працівники, їх родини, працівники-діти стикаються з додатковими ризиками, як то – вдихання пестицидів навіть після роботи, вживання зараженої хімікатами води або їжі.

Діти часто використовуються під час збирання плодових культур в садах. Під час збирання фруктів вони часто падають з драбини або з дерев. Травми можуть також спричинитися падінням ящиків з фруктами з дерев.

Часто роботу, яку виконують саме діти на фермерському господарстві чи на полі, дуже важко вичленити з роботи її батьків на сімейному господарстві чи на ділянці, оскільки діти працюють разом з батьками. В даній ситуації вважається, що діти все ж працюють, не зважаючи на те, що роботодавець працевлаштував не їх самих, а їх батьків. Дітей часто вважають помічниками, хоча вони виконують таку ж саму або навіть більш важку, ніж дорослі, роботу. Діти можуть найматися на роботу через вербувальників. А оскільки роботодавець сам особисто не наймає дітей, він знімає з себе відповідальність щодо працевлаштування неповнолітніх, бо він, нібито, не знав про їх вік.

На сьогодні сільське господарство залишається найбільшим сектором економіки, де задіяна праця дітей. Неповнолітні працівники стикаються з цілою низкою негативних наслідків, що створюються роботою, яка виявляється занадто важкою для їхнього віку і можливостей. Фізичні каліцтва, психічна або емоційна травма, крім відсутності освіти, створюють для цих дітей величезні труднощі в майбутньому. Можливості зайнятися чимось іншим, щоб забезпечити себе, виявляються обмеженими, оскільки в них не було тих ресурсів, які необхідні для безпечного, здорового і гармонійного дитинства.

Шановні дорослі! Не треба забувати про руйнівний вплив непосильної сільськогосподарської праці на ще не зміцнілий організм та психіку дитини.

Варто пам’ятати про визначення дитячого здоров’я Всесвітньої організації охорони здоров’я: «Дитяче здоров’я – це не лише відсутність відхилень та хвороб, а гармонійне фізичне, психологічне та соціальне благополуччя дитини».

Просимо не залишатися байдужими! Якщо Вам стало відомо, що роботодавці порушують трудові права дітей, Ви можете звернутися до служби у справах дітей виконавчого комітету Новокаховської міської ради за адресою:    м. Нова Каховка, просп. Дніпровський, буд. 23, кабінети №№ 16-18.

Давайте збережемо дитинство разом!

                                                                              Служба у справах дітей

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.