«НЕХАЙ ОНУКИ ЗРОБЛЯТЬ БІЛЬШЕ, НІЖ МИ!»

В Новій Каховці особливо шанують першобудівників – людей, які були свідками і учасниками народження нашого міста, його розвитку, важливих змін у ньому. Сьогодні наші ветерани фізично вже не в змозі здійснювати тривалі подорожі містом. Але їм так хочеться на власні очі побачити, як воно змінюється, як нинішні покоління турбуються про Нову Каховку, як дбають про побудоване в попередні десятиліття і що будують самі.

Коли голова міської організації ветеранів війни та праці міста Дмитро Папуша розповів міському голові про бажання ветеранського активу здійснити подорож Новою Каховкою і почути розповідь екскурсовода про минулі і теперішні часи, Володимир Коваленко одразу підтримав таке бажання. Разом з міським відділом культури спланували маршрут, ветеранам надали комфортабельний автобус. Екскурсію містом провели начальник міського відділу культури і туризму Наталія Зарудна і екскурсовод музею історії Нової Каховки Наталія Ільницька. У складі ветеранської групи, яка із задоволенням вирушила на екскурсію, були члени Президії Ради ветеранів Юрій Кобцов, Шовкет Аліханов, Людмила Цигура, голова ветеранської організації електромашинобудівників Володимир Кисіль, голова міської спілки воїнів –інтернаціоналістів і ветеранів війни в Афганістані «Пам’ять» Анатолій Галієв і його заступник Віктор Лебедєв та інші.

Екскурсію розпочали від офісу міської ветеранської організації. Маршрут пролягав вулицею Затишною повз будівлю школи №4 – вона відкрила свої двері 28 серпня 1963 року. ЇЇ першим директором був Сергій Микитович Глухов. Далі – вулицею Букіна. До 1977 року вона називалася просто Високовольтною. Микола Фролович Букін – герой Другої світової, кавалер двох орденів Бойового Червоного Прапора і Червоної Зірки, двох бойових медалей, який на фронті отримав вісім поранень. У 1950 році брав участь у будівництві Каховської ГЕС та Нової Каховки. Був одним із першобудівників.

У 1975 році пошуковці СШ №1, прочитавши оповідання письменника В. Дончика «Зорі над полем бою», розпочали пошукову роботу, щоб знайти фронтовика. На жаль, доки велись пошуки, Микола Букін помер. Зв’язатись вдалося із його дружиною, яка і розповіла про його життєвий і фронтовий шлях.

А вже у 1977 році юні пошуковці звернулись до депутатів Новокаховської міської ради з проханням назвати одну із вулиць міста іменем Миколи Букіна. І незабаром, 1 березня 1977 року, вулиця Високовольтна отримала ім’я Миколи Букіна. Він проживав у нашому місті в будинку № 36/1 по вул. Героїв України (колишня Карла Маркса). На будівництві був одним із кращих ватажків молоді на своїй дільниці.

29 жовтня 1981 року на одному із будинків вулиці встановили меморіальну дошку, яка, однак, зникла декілька років тому, і де вона зараз – невідомо.

З вулиці Миколи Букіна подорож продовжили вулицею Горького, повз оновлену будівлю колишнього гуртожитку агроколеджу, де тепер буде житловий будинок для військових. Поважні ветерани пораділи житловому будівництву в місті. І тому, що міській владі вдалося домогтися оновлення покинутих гуртожитків на вулиці Довженка і вулиці Дружби (колишній Дзержинського). Тепер там новенькі будівлі, де в подальшому квартири зможуть отримати і військові, і цивільні мешканці міста.  Пораділи і новим багатоповерхівкам на вулиці Горького, де активно нині купують сучасно сплановані затишні квартири не лише новокаховчани, але й мешканці інших міст України.

Під час екскурсії проспектом Перемоги, проїжджаючи повз будівлю заводоуправління електромашзаводу, пригадали: це було перше підприємство міста. В цьому році НКЕМЗ мало б виповнитися 65 років від дня створення. Ті з ветеранів, хто багато років працював на заводі,  добре пам’ятають і сьогодні успішні роки роботи, гордість за продукцію, яку виготовляли, атмосферу колективної праці і спільної відповідальності за її результати.

Справжнє захоплення викликає сучасний проспект Перемоги: вздовж нього ліворуч – пам’ятні місця. Це три пам’ятники – воїнам-інтернаціоналістам «Чорний тюльпан», Захисникам України, а також загиблим в пекельному вогні Чорнобильської аварії. Біля кожного – прибрано, заквітчано, затишно. Кожній події та її учасникам – особлива шана і повага. Ветерани пригадали: міський голова обіцяв виконати прохання військових і чорнобильців, встановити дорогі їх серцю пам’ятники. І зробив це. Відтепер дійсно кожен у пам’ятні дні має куди прийти, щоб побути наодинці зі своїми думками, покласти квіти, вшанувати пам’ять побратимів, друзів, рідних.

Маршрут подорожі проліг і повз Парк сільських будівельників, який ближчим часом оновиться, адже ретельно готується проект його реконструкції. Красою і затишком вражає і міський кінотеатр «Юність» – будівля, кілька десятків років тому зведена завдяки зусиллям багатьох підприємств міста, оновлена, осучаснена і , як і раніше, відкрита для глядачів. Приємне враження залишає зовнішній вигляд вулиці Першотравневої: сучасна плитка на доріжках, вздовж яких радують око декоративні лампи освітлення, молоденькі катальпи, новенькі парканчики вздовж однієї з головних вулиць міста. І реконструйований колишній міський універмаг – нині це супермаркет «Торба». Вздовж вулиці – затишні кафе, квіткові і продуктові магазинчики. В цьому році вулицю розширили, бо місто вже не в змозі вмістити кількість автівок, яка зросла в десятки разів.

І, звичайно ж,  гордість Нової Каховки – стадіон «Енергія», з яким ветерани міста пов’язують численні спогади не лише про спортивні змагання та перемоги, але й про святкування Дня електромашинобудівника і Дня міста, яскраві концертні програми популярних в минулі десятиліття зірок естради.

Як нагадала екскурсовод Наталія Ільницька, міський стадіон був зданий у експлуатацію у 1954 році. Першим його директором був Василь Митрофанович Кошелєв, учасник Другої світової війни, учасник Параду Перемоги на Червоній площі. За часи його керівництва на стадіоні «Енергія» були збудовані футбольне поле з трав’яним покриттям, майданчик для гандболу, волейбольний, баскетбольний майданчики, поле для метання спису, ядра, молота, боксерський ринг, майданчик «Колізей» з трибунами, роздягальні, душові.

Стадіон був і залишається гордістю Нової Каховки. Про його збереження і оновлення дбають нинішнє керівництво міста, депутати міської ради. Нині стадіон «Енергія»  – місце проведення футбольних баталій славнозвісної новокаховської футбольної команди «Енергія», яка успішно змагається у Другій лізі. В місті активно розвиваються понад 40 видів спорту, і спортсмени не лише області, але й України зустрічаються на престижних змаганнях з різних видів спорту саме у Новій Каховці.

Такі спортивні успіхи викликають захоплення у першобудівників. Вони досі пам’ятають яскраві сторінки спортивних перемог новокаховчан в минулі десятиліття. І радіють, що нащадки продовжують ці традиції. Більш того – оновлюють раніше побудоване і створене. Приміром, в цьому році відкрито реконструйоване футбольне поле «Дніпро» – воно отримало нове життя. Тепер це футбольне поле зі штучним покриттям, де свої перші кроки на шляху до спортивного успіху роблять юні футболісти міста.

Ветерани із захопленням оглянули оновлене футбольне поле, із задоволенням спостерігали за тренуваннями юних спортсменів. Саме тут поважних новокаховчан зустрів міський голова Володимир Коваленко:

«Місто живе, розвивається, змінюється», – відзвітував він перед першобудівниками. – Ми багато чого зробили. Виділяємо кошти на лікарню, у школах і дитсадках проводимо ремонти, робимо дороги, внутрішньоквартальні проїзди, оновлюємо освітлення, зелені насадження. Підтримуємо громадські організації, дбаємо про соціальний захист мешканців. Нині мені не соромно дивитися вам в очі. І таке право мені дає те, що в нашому рідному  місті комфортно і затишно його мешканцям. І не соромно запросити до Нової Каховки гостей. А вони приємно вражені побаченим, і потім діляться своїми враженнями із земляками з інших міст України. Бо, як виявляється, не кожне місто має такий доглянутий вигляд і комфортні умови життя. Нині, як і в попередні роки, Новокаховська громада планово розвивається. Кожного дня, 19-ий  рік поспіль, живу цим».

Володимир Коваленко зізнався: проблем ще багато. Але вони завжди будуть, бо це – життя. Міська влада знає про ці проблеми, планує їх вирішення і працює над цим, обговорюючи свої  дії  з мешканцями міста.

По завершенні екскурсії начальник відділу культури і туризму  Наталія Зарудна подарувала кожному ветерану буклети і карти з розробленими відділом туристичними маршрутами. І домовились: наступна екскурсія обов’язково відбудеться. Як зазначив Володимир Коваленко, ветерани – люди, яких в місті шанують, до яких прислухаються. Свого часу вони віддали Новій Каховці свою молодість, таланти, виробничі успіхи. І нині вони першими мають право дізнатися, як і чим живе їх рідне місто. Тож в подальшому їм будуть запропоновані нові цікаві подорожі Новокаховською громадою і спілкування на теми, які їх хвилюють.

Олександр ДОРОГОКУП

[SvenSoftSocialShareButtons] Коментування і розміщення посилань заборонено.

Коментарі закриті.